Kraan fontein dicht wegens bezuinigingen Geheimzinnigheid verkoop gebouw Sociale Dienst Vlissingen blijft Schade brand Arduin Oostkapelle is groot So you think you can dance? 20 WALCHEREN SCHOUWBURG Wethouder en fractievoorzitters coalitie zien mogelijkheden om schouwburgdossier vlot te trekken WORKSHOP DANS Het zijn enkele bezuinigingsmaat regelen die wethouder Johan Aal- berts gisteren bekend maakte. Door de extra bezuinigingen van het Rijk krijgt de gemeente vanaf 2015 minder geld. Voor de periode tot en met 2018 moet er daarom 2,8 miljoen bezuinigd worden. Het college kiest er voor om al met bezuinigingsvoorstellen voor een bedrag van 1,4 miljoen te ko men zodat de nieuwe gemeente raad, die in maart wordt gekozen, niet direct zelf moet gaan schrap pen. Het nieuwe college en de raad krijgen een jaar de tijd om daar zelf een mening over te vor men. De bezuinigingsvoorstellen raken niet direct de inwoners. Wel de ambtenaren. Die krijgen vanaf 2015 geen kerstpakket meer mee naar huis. Er worden echter geen banen geschrapt bij de gemeente. In eerdere bezuinigingsrondes ver dwenen er bij de gemeente al 46 fulltimebanen. Dat heeft zijn weerslag op de organisatie, aldus Aalberts. „De werkdruk is erg hoog." De afgelopen jaren is door de gemeente al dertien miljoen bezuinigd. Er moet dan ook een discussie komen, aldus Aalberts, over de taken die de gemeente hoort'te voeren en taken die niets des gemeentes zijn. Het college is momenteel bezig om een derge lijk voorstel te maken. De nieuwe gemeenteraad kan daar dan mee aan de slag en bepalen welke ta ken afgestoten kunnen worden en welke niet. De gemeente heeft via Twitter en Facebook de afgelopen weken ook opgeroepen om aan te geven waar op bezuinigd kan worden. Daar is beperkt gebruik van gemaakt. Er is bijvoorbeeld voorgesteld om de straatverlichting na 23 uur te hal veren en stedenbanden te beper ken. Ook gaven inwoners aan waarop niet bezuinigd mag wor den: ondersteuning voor mensen die het echt nodig hebben, jeugd- en armoedebeleid en de AWBZ. middelburg - We zijn aan het overleggen hoe nu verder, zegt wethouder Saskia Szarafinski (PvdA) een dag nadat de gemeen teraad een streep haalde door het schouwburgvoorstel. Maar ze ver telt ook dat ze niet weet of het nog goed komt. Vervolgens geeft ze ook aan dat het mogelijk moet zijn, 'als de wil er is', om nog voor de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar een gewij zigd voorstel door de raad te krij gen. De Middelburgse wethouder wil nu vooruitkijken. Ze gaat dan ook niet in op de vraag of ze het amen dement van de WD, dat de steun kreeg van een meerderheid van de gemeenteraad, beschouwt als een motie van wantrouwen. In dat amendement stelden de libe ralen voor aparte contracten met theaterexploitant Frans Lievens af te sluiten voor de exploitatie en de renovatie van de schouwburg en de programmering van extra voorstellingen op het ZEP. Want ze wilden niet dat er in een perio de van 25 jaar tijd jaarlijks 1,2 mil joen wordt overgemaakt zonder dat ze exact weten waar dat geld voor wordt gebruikt. Fractievoor zitter Piet Kraan (LPM) geeft aan dat hij afgelopen weekeinde wel We kunnen het dossier afronden als het college geen dictaten oplegt De gemeenteraad stemt donder dag over de vraag of de behandel de onderwerpen geheim blijven. Behalve de omstreden verkoop van het gebouw van de voormali ge sociale dienst in de Gallandat- straat, is er achter gesloten deu ren gesproken over Delta, over Bri tannia en over de interne organi satie. Raadsleden mogen niets zeggen over wat besproken is. „Ik snap dat je het vraagt, maar je moet be grijpen dat ik geen antwoord geef', antwoordt LPV'er Pim Kraan op de vraag of er tijdens de bijeenkomst iets gezegd is over het lopende onderzoek naar een ambtenaar. Die ambtenaar werd geschorst nadat duidelijk werd dat er bij de verkoop van het pand van de sociale dienst aan een pro jectontwikkelaar zaken niet in or de waren. Het gebouw is voor een erg laag bedrag verkocht en er werd een le ning bij verstrekt. Die lening wordt nu door het college 'een uit gestelde betaling' genoemd, blijkt uit een brief aan de Lokale Partij Vlissingen die wél openbaar is. De Lokale Partij Vlissingen heeft begin november vragen over de verkoop van de sociale dienst ge steld aan het dagelijks gemeente bestuur. Een week later besloot het college de betrokken ambte naar te schorsen en een onder zoek in te stellen. „Ik hecht er wel aan dat de beant woording van mijn vragen in het openbaar plaatsvindt", zegt Kraan. „Ik denk dat dat deze week nog gebeurt. Dat zal ook wel moe ten, gezien de termijn die daar voor staat." te horen kreeg dat dat amende ment door Szarafinski be schouwd werd als een dergelijke motie. Opvallend genoeg repte de wethouder tijdens de raadsverga dering daar met geen woord over. Ook ontraadde ze het niet. Fractie voorzitter Peter de Doelder (PvdA) zegt dat het amendement zelf niet als een motie van wan trouwen werd betiteld, maar dat aangegeven is dat de raad vertrou wen moet hebben in het college bij de uitvoering van taken. Maandagavond was de spanning tussen de vier coalitiepartijen (CDA, LPM, PvdA en VVD) groot. Een dag later zeggen de fractie voorzitters dat ze nog samen voor uit kunnen en dat het niet ver keerd is als er af en toe wat span ning is. Ze geven ook aan dat ze helemaal niet gelukkig zijn met het feit dat de raad weer geen be sluit heeft kunnen nemen over de schouwburg. Ze beseffen dat ze daarmee geen goede beurt heb ben gemaakt. Zeker de voorman nen van CDA, PvdA en VVD wil len alles in het werk stellen om de schouwburgzaak snel vlot te trekken. Benno Nieuwenhuis (VVD) oppert dat hij als oud-on dernemer eens in contact moet treden met Frans Lievens 'om er samen uit te komen'. Jan Zwemer (CDA) vindt dat geen goed idee. Laat mij als oud ondernemer met Lievens praten om er samen uit te komen „Als raadslid moet je je niet bezig houden met uitvoerende zaken." Wel wil hij samen met anderen het college de opdracht te geven het theaterdossier op te pakken en tot een goed einde te brengen. De Doelder op zijn beurt stelt dat en college en de raad hun verant woordelijkheid moeten oppakken en bereid moeten zijn 'over.hun eigen schaduw heen te springen'. Doen ze dat, dan ziet hij kansen om redelijk snel tot een oplossing te komen. En hij geeft aan dat het college daarbij ook met partijen die niet in het college zitten kan betrekken. Piet Kraan geeft aan dat er moge lijkheden zijn het dossier af te ronden als het college 'geen dicta ten oplegt'. Volgens hem is er bin nen de raad draagvlak te vinden voor een besluit dat transparant is. Volgens hem kan dat bereikt worden als de coalitiepartijen om de tafel gaan zitten en de tijd ne men om er samen uit te komen. Van de zes units in het wooncom plex zijn er twee zwaar bescha digd. De andere vier liepen ernsti ge rook- en waterschade op. De brandweer moest ook deuren for ceren om bij de brandhaard te ko men. Het vuur onstond rond half acht bij een tv-meubel in één van de woonappartementen en sloeg meteen naar buiten. Volgens Ar duin-woordvoerder René van Waal vluchtten de bewoners en hun begeleiders meteen he pand uit, nog voor aankomst van de brandweer. Die complimenteerde hen omdat het veiligheidsproto col stipt was nageleefd. De brand weer bestreed het vuur met twee blusvoertuigen, een hoogwerker en een waterwagen. Rond negen uur werd het sein 'brand meester' gegeven. Niemand liep letsel op. Voor de zekerheid was een ambu lance aanwezig. WO VLISSINGEN - En dan sta je zomaar te breakdancen met Juvat Westendorp, twee jaar geleden halve finalist in de tv-competitie So you think you can dan ce. Met Niels van de Heuvel en Ivano Nortan is hij te gast op het Schelde- mond College in Vlissingen, waar ze dansworkshops geven aan 120 scholieren. Gisteren was dag één, vandaag dag twee. foto Lex de Meester door Emile Calon MIDDELBURG - Vanaf 2015 spuit de fontein op de Balans in Middelburg niet meer, wordt er minder onder houd gepleegd aan de wegen en wordt het onderhoud aan het open baar groen verder beperkt 'Spring over jee door Emile Calon Piet Kraan, LPM door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De Vlissingse politiek is maandagavond in een besloten bijeenkomst door het college van burgemeester en wethouders bijge praat over de vastgoedaffaire. Benno Nieuwenhuis, WD OOSTKAPELLE - Het wooncomplex van Arduin aan de Dunoweg in Oostkapelle is maandagavond zo zwaar door brand beschadigd, dat de vijf bewoners er pas over enkele maanden terug kunnen keren. Ze verblijven nu in het nabijgelegen vakantiehuis van Arduin en verhui zen deze week naar een semi-per- manent wooncomplex van Arduin in Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20