ZEELAND ff Oude stempel UB, gg w i P Schip hijst zichzelf op almanak ING voorspelt 0,6 procent groei, met name door export van de industrie in Zeeuws-Vlaanderen. Verf en behang www.pzc.nl/opmerkelijk T i Scalda ziet aantal leer-werkbanen voor mbo'ers dalen Nieuw boek Herman Koch speelt zich af in Zeeland MIDDELBURC - De Zeeuwse econo mie groeit volgend jaar met 0,6 procent. In het rijtje van alle pro vincies staat Zeeland daarmee op een vijfde plek. Vooral de chemie en de voedingsmiddelenindustrie zorgen voor groei. De plussende bedrijven zijn overwegend in Zeeuws-Vlaanderen gevestigd. Dat voorspelt het economisch bu reau van ING in het rapport Visie op regio's in 2014. Zeeland moet qua economische groei alleen Fle voland, Noord-Brabant en Noord- Holland voor zich dulden. Het presteert gelijk aan Zuid-Holland, dat vierde staat omdat die provin cie dit jaar economisch minder te rugviel dan Zeeland. Export vormt de ruggengraat van de Zeeuwse economie. De voe dingsmiddelenindustrie zit dit jaar al in de lift. Ook de chemie verwacht groei tot eind 2014 door een solide vraag van buitenlandse afnemers. Met zijn grote aandeel industrie doet Zeeuws-Vlaanderen het veel beter dan overig Zeeland. De re gio bezuiden de Westerschelde is goed voor 1,1 procent groei. Ove rig Zeeland scoort een bescheiden plus van 0,2 procent. Sectoren die afhankelijk zijn van Zeeuwse consumenten, zoals de detailhandel en de horeca, blijven kwakkelen. ING signaleert dat Zeeland wel een streepje voor heeft op andere regio's door de forse bestedingen van Duitse en Belgische toeristen. Winkeliers kunnen daardoor toch iets makke lijker het hoofd boven water hou den. Het bovengemiddeld geïndustria liseerde Zeeland kent als nadeel dat het kwetsbaar is als een groot bedrijf moet sluiten of als de ex port tegenzit. Mensen die worden ontslagen, verhuizen niet zo snel. Ze hebben in de regio echter be perkte mogelijkheden om een an dere baan te vinden. In die zin is de veerkracht van de Zeeuwse ar beidsmarkt niet zo groot, stelt het Planbureau voor Leefomgeving in een net verschenen rapport vast. Hoewel Zeeland economisch de draad weer oppakt, worden de groeiverwachtingen getemperd door vergrijzing en bevolkings- krimp. Tegelijkertijd heeft deze krimp een gunstig effect op de werkloosheidcijfers. Zeeland blijft volgend jaar andermaal de regio met de laagste werkloos heid. Dan is 6,5 procent van de Zeeuwse beroepsvolking op zoek naar een baan, wat 0,3 procent meer is dan dit jaar. Zeeland is daarmee veruit het bes te jongetje van de klas. In andere regio's stijgt de werkloosheid stukken harder. Niettemin be draagt het aantal werkzoekenden bijna 11.000. Medio 2012 waren dat er nog 7140. Alles over PACIFIC ORCA www.pzcwonen.nl Een van onze verslaggevers heeft geen rijbewijs. Daar zit hij overi gens helemaal niet mee: hij kan fiet sen als de beste. Digitaal is hij zeer bedreven, maar in sommige dingen is hij toch van de oude stempel. Nu heeft hij binnenkort een interview in Goes, en dat was hem toch een beetje te ver vanaf Middelburg. Hij mailde zijn contact: „Ik kom per trein naar Goes en ontmoet u op het station. Ter herkenning: Ik draag een blauwe bril en heb een schouder tas." Per kerende elektronische post kreeg hij antwoord: „Uitstekend. Ik ben kalend, heb geen bril en neem mijn spullen mee in een tas van de Zeeuwse Bibliotheek." Twee oude stempels: het komt wel goed met dat interview. Meer nieuws zie: www.pzc.nl PZC WOENSDAG 18 december 2013 y-t-TrV ar-f CULTUUR Zeeuwse economie groeit licht door Frank Balkenende VLISSINGEN - Een opmerkelijk tafereel in de Vlissingse ha ven, waar het schip de Pacific Orca momenteel aan de ka de bij VDS Staal- en Machinebouw staat. Het schip kan dankzij zes stalen poten op de zeebodem staan en zich zelf boven water hijsen. Het onder Cypriotische vlag va rende schip wordt ingezet bij offshore-projecten. Met zijn poten kan het vaartuig bij onstuimig weer en hoge golf slag stabiel zijn werk doen. Na een windenergieproject in de Ierse Zee wordt het in Vlissingen gereedgemaakt voor een soortgelijk karwei in de Oostzee. Het dek wordt daar voor opnieuw ingericht, zegt Robert van der Loos, mana ger businessdevelopment bij VDS. foto Lex de Meester Tip? redactie@pzc.nl O Ga verder op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17