Van Dijk: 'Besturen is ook lef hebben' Zorg over concentratie fijnstof boven Zeeland Peter de Jonge nieuwe hoofdredacteur CTV Nieuwe regels Peuters pakken vaker een tablet 64 U heeft ook te maken met een exploitant Ik wijs op het risico van schadevergoeding 46 Het college beslist en de raad mag betalen. De financiële gevolgen zijn ons niet helder 66 25 jaar is wel heel erg lang voor een overeenkomst met een ondernemer over het theater 66 Meerdere fracties zoeken honderd procent zekerheid, maar die kun je niet vinden commentaar ZEELAND 19 Tijdens een van de schorsingen stelde ze vast dat al achttien jaar geleden het besluit werd geno men om een nieuwe schouwburg in Middelburg te bouwen. „Sinds dat moment is zo ontzettend veel tijd verloren gegaan omdat raads leden geen besluiten durven ne men. Wat droevig", aldus Van Dijk. „En ze verschuilen zich ach ter fictieve mensen op straat", zo vervolgde ze. Daarmee verwees ze naar de discussie over de schouwburg van maandagavond waarin raadsleden van verschillen de fracties regelmatig verwezen naar wat zij horen op straat in de stad. Van Dijk herinnerde zich als de dag van gisteren dat in 2006 een krappe meerderheid van de ge meenteraad besloot te stoppen met de bouw van een schouw burg en parkeergarage op de kop van de Noordstraat, nadater enke le maanden daarvoor problemen waren ontstaan met de bouwput voor die voorziening. Van Dijk: „Toen waren ook de ge meenteraadsverkiezingen op komst." Dat speelt volgens haar nu ook, omdat er over drie maanden op nieuw zulke raadsverkiezingen zijn. Van Dijk vindt het vreselijk dat een gemeente met 48.000 inwo ners nu mogelijk zonder schouw burg komt te zitten. Want ze voor ziet dat er over enige tijd niet meer gewerkt mag worden in dat gebouw aan het Molenwater. Theaterexploitant Frans Lievens wilde gisteravond niet reageren op het besluit van de gemeente raad. Fractievoorzitter Leen Harpe wijst in schriftelijke vragen aan Gedeputeerde Staten op de 'harde relatie' tussen fijnstof en vervroeg de sterfte. Dat zou zijn aange toond met een breed Europees on derzoek, dat op 9 december werd gepubliceerd in het medisch-we- tenschappelijke tijdschrift The Lancet. Volgens Groenlinks blijkt uit meetgegevens dat de lucht kwaliteit in de Gentse deel van de Kanaalzone van negatieve in vloed is op het fijnstofgehalte bo ven Zeeland. De ZMf wijst ook Ya- ra in Sluiskil en Zeeland Refinery aan als boosdoeners en vindt dat de provincie strenger moet optre den tegen overschrijdingen van de uitstootnorm. Harpe stelt -vast dat de provincie in haar eigen Omgevingsplan 2012-2018 aangeeft dat de lucht kwaliteit hier nog onvoldoende is. Hij wil weten wat GS daar aan gaan doen, ook in relatie tot het ef fect van de groeiende scheepvaart op de Westerschelde. De Jonge moet CTV Zeeland van af 2014 nadrukkelijker op de kaart gaan zetten als 'de andere zender van Zeeland'. De journalistieke programma's moeten daarvoor vernieuwd en verbeterd worden. De commerciële tv-zender CTV Zeeland maakt zonder subsidie 24 uur per dag programma's, zo als Zeeuws Bedrijf, Ladies Night en Fix My Car. Sinds september is er een wekelijkse talkshow over het Zeeuwse voetbal, die tijdens de voetbalcompetitie elke maan dag om 19.10 uur wordt uitgezon den. Vaste gast is ex-Feyenoorder John de Wolf. CTV Centraal wordt uitgebouwd tot een vol waardiger nieuwsprogramma dat de gewone Zeeuw centraal stelt. Verder komt er vanaf januari een nieuw, wekelijks filmprogramma en wordt gewerkt aan een reeks over historische gebeurtenissen in de provincie. Peter de Jonge werkte zeventien jaar als sportjournalist bij de PZC, was daarna chef van de sportre dactie bij NRC Handelsblad en bijna twintig jaar lid van de AD-hoofdredactie. Ouderen tussen 70 en 75 jaar hebben per 1 januari geen medische keuring meer nodig voor het verlengen van hun rijbewijs. Deze nieu we redelijkheid heeft een bij werking. Heel wat ouderen stel len deze maanden hun keuring uit. Ze wachten wel even tot volgend jaar. Dan hoeft het niet meer. Op die manier hou den ze 100 euro in de zak. Deze ouderen beweren dat zij in de tussentijd de auto laten staan, maar of zij dat allemaal echt doen? Het vraagt nogal wat dis cipline. In deze kwestie toont de over heid zich onzorgvuldig. Het lijkt wel of Den Haag het einde van de WIR is vergeten. Naar deze belastingvermindering ten behoeve van investeringen was op het laatst zo veel vraag dat de overheid acuut in geld nood kwam. Soms is het beter nieuwe regels onaangekondigd in te voeren. Dan kan de bur ger er niet mee aan de haal gaan of in de verleiding komen de oude tijdelijk te negeren. Voor de vierde keer onderzocht Scoop de leefwereld van peuters. Eerder gebeurde dat in 2001, 2005 en 2009. Alle Zeeuwen die in 2009 ouder werden, kregen in april een verzoek mee te doen aan het onderzoek. Uiteindelijk deden 1359 ouders mee. De belangrijkste uitkomsten zijn: ouders zijn tevre den over mogelijkheden om bui ten te spelen, ze brengen meer tijd door met hun peuters en er gaan steeds minder kleine kinde ren naar de peuterspeelzaal. Het aantal uren dat ouders besteden aan werk, het huishouden en het verzorgen van hun kinderen is in de loop der jaren niet veranderd. Ouders zijn daarmee gemiddeld 55 uur in de week zoet. Wat wel veranderde in vier jaar is dat peuters vaker met een compu ter of tablet bezig zijn. Speelde vier jaar geleden 37 procent op de computer, nu grijpt 59 procent wel eens naar de computer of ta blet. Tegelijkertijd besteden ouders meer tijd aan voorlezen, een spelletje doen of een liedje zingen. DINSDAG 17 DECEMBER 2013 met de schouwburg? Saskia Szarafinski, wethouder Piet Kraan, LPM I Saskia Szarafinski Piet Kraan Benno Nieuwenhuis, WD Peter de Doelder, PvdA Benno Nieuwenhuis l Peter de Doelder door Emile Calon MIDDELBURG - Wat droevig, zo stel de oud-wethouder Joan van Dijk (WD) gisteravond vast toen ze zag dat de Middelburgse gemeente raad geen besluit wilde nemen over de schouwburg. Besturen is ook lef hebben, zo vervolgde ze. door Marcel Modde MIDDELBURG - De Zeeuwse Milieu federatie (ZMf) en de Statenfractie van Groenlinks zijn bezorgd over de hoeveelheid fijnstof die in Zee land in de lucht zit. VLISSINGEN - Goesenaar Peter de Jonge, voormalig hoofdredacteur van het AD, is benoemd tot hoofd redacteur van CTV Zeeland. MIDDELBURG - Zeeuwse ouders van peuters (3 en 4 jaar) besteden steeds meer tijd aan hun jonge kin deren. Ook zijn zij steeds tevrede- ner over hun woon- en leefomge ving en grijpen peuters vaker naar de tablet. Dat blijkt uit onderzoek van Scoop, het Zeeuws instituut voor sociale en culturele ontwikke ling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55