"R/veede sterke vrouw in Duitsland Tante Noord-Koreaanse leider niet uit de gratie geraakt BEGRAFENIS NELSON MANDELA 6 BUITENLAND Met de begrafenis van de eerste gekleurde president van Zuid-Afrika komt er een einde aan een tijdperk. In de Duitse media wordt Von der Leyen al 'de nieuwe Merkel' genoemd. Er wordt zelfs al druk gespeculeerd over een mogelijke opstap naar het kanselierschap. Von der Leyen (55) is nu al een van de populairste ministers in Duitsland. Van 2009 tot 2013 was ze minister van Werk en Sociale Zaken, de jaren daarvoor had ze de leiding over het ministerie voor Familie. De in België gebo ren Duitse begon haar politieke carrière in 2003 toen ze werd ge kozen als parlementslid in Neder- saksen. Von der Leyen wordt ge zien als dé nieuwe handlanger van bondskanselier Angela Mer kel. De twee vrouwen zouden hun krachten willen combineren om het huidige Duitsland naar nieuwe hoogtes te brengen. Dat doen zij op leidersposten die van oorsprong door mannen werden bezet: de positie bondskanselier en minister van Defensie. De aanstelling komt in een moei lijke tijd voor het Duitse leger. Von der Leyen zal het defensieap paraat moeten hervormen om het efficiënter te maken, terwijl ze te gelijk de motivatie van militairen moet hooghouden in tijden waar in legerbases de deuren sluiten. Dat ze geen militaire achtergrond heeft, brengt ook een risico met zich mee, zeggen commentato ren. Ze zal in de overwegend man nelijke sector haar strepen moe ten verdienen. Chinese ruimtesonde landt op maan De Chinese ruimtesonde Chang'e 3 is zaterdag op de maan geland. Het is de eerste zogeheten 'zachte landing' van een ruimtevaartuig op de maan sinds 1976. China schaart zich met de landing jn het rij tje met de Verenigde Staten en de voormalige Sovjet-Unie, diè soortgelijke landingen eerder met succes uitvoerden. Volgens de Chinese ruimte vaartorganisatie is het de meest complexe en moeilijke taak die China ooit in de ruim te heeft uitgevoerd. Meer dan 80 procent van de gebruikte technologie zou nieuw zijn. KAAPSTAD - Zuid-Afrika was giste ren in somberheid gedompeld. Geen uitbundigheid, zoals tijdens de afgelopen twaalf dagen van na tionale rouw, maar gelatenheid en verdriet. De teraardebestelling, tevens thuiskomst van Nelson Mandela in zijn jeugddorp Qunu, is voor velen het eind van een tijd perk. Op de Grand Parade, het Kaapse plein waar tienduizenden men sen de afgelopen week samenkwa men om de vader van hun natie te eren, heerst verslagenheid. On der een grijze lucht staan en zit- tep mensen stil naast elkaar. Som migen hebben vlaggetjes in hun handen, anderen tissues. Dan gaan de televisieschermen aan, waarop de plechtigheid in Qunu live te volgen zal zijn. De camera zoemt in op de met een Zuid-Afri kaanse vlag bedekte kist, onder aan het podium waar de toespra ken zullen plaatsvinden. Weduwe Graca Machel komt in beeld. Haar lege ogen weerspiegelen het ver driet van de laatste dagen. Machel en Mandela, die op zijn 80e ver jaardag in het huwelijksbootje tra den, hielden enorm veel van el- kaar. Daar is Zuid-Afrika, een ver deeld land, het over eens. Het volkslied wordt ingezet. De mensen op de Grand Parade zin gen mee, met de rechterhand op het hart. Vlaggen, klein en groot, deinen mee in de wind. Een vrouw met een witte hoed en een zonnebril op veegt een traan van haar wang. De persoon naast haar, een volstrekte vreem de, legt zijn hand op haar schou der. Niet veel verder omhelzen twee journalisten elkaar, minuten lang. Het verdriet op de plek waar Mandela na zijn vrijlating in fe bruari 1990 zijn eerste toespraak hield, is hartverscheurend. Er zijn verschillende toespraken. Onder meer van een aantal klein kinderen en van Ahmed Kathra- da. Mandeia's oudste vriend is ook één van de laatste overleven den van de ANC'ers die in 1964 sa men met Mandela en toenmalig leider Walter Sisulu werden opge sloten op Robbeneiland. „Toen ik hem in 1946 leerde ken nen was 'Madiba' lang, gezond en sterk. De laatste keer dat ik hem zag, was in het ziekenhuis eerder dit jaar. Tijdens dat bezoek hield hij mijn hand stevig vast", aldus de 84-jarige geëmotioneerde ver zetsheld. „Ik dacht terug aan de man onder wie ik volwassen was geworden. Mandela was tijdens mijn bezoek een schim van de man die hij ooit was." Zeker 22 doden bij bombardement Aleppo Bij luchtaanvallen op woonwijken in het noorden van Aleppo zijn dit weekend zeker 22 mensen om het leven gekomen. Onder de do den zijn 14 kinderen. Helikopters dropten vaten gevuld met explo sieven en veroorzaakten hiermee een spoor van verwoesting in de tweede stad van Syrië, zo meld den Syrische mensenrechtenwaar- nemers in Londen op basis van ooggetuigenverslagen. Via inter net zijn beelden verspreid van ver woeste huizen en uitgebrande au to's. Volgens de Syrische staatstele visie zouden regeringstroepen in Aleppo hebben opgetreden tegen 'gewapende terroristen'. Kim Kyong-hui (67), de machtige tante van de Noord-Koreaanse lei der Kim Jong-un, lijkt haar hoge positie te hebben behouden in het stalinistische land. Twee da gen nadat haar echtgenoot, 'het verachtelijke uitschot lang Song-theak', werd geëxecuteerd op last van Kim Jong-un, werd zij onverwacht benoemd in een com missie. Die commissie moet de be grafenis regelen van oorlogsvete raan Kim Kuk-tae (89), een hoog geacht partijlid dat vorige week overleed. De benoeming geldt als 'presti gieus', aldus waarnemers. Andere vertrouwelingen van de leider zit ten eveneens in de commissie. Dat Kim zijn tante heeft gespaard, is opmerkelijk. Het voedt geruch ten dat ze een rol zou hebben ge speeld in de val van haar man met wie ze veertig jaar was ge trouwd. Normaliter worden familieleden van een 'verrader* - de nu gangba re aanduiding voor Jang Song- theak in de Noord-Koreaanse media - eveneens geëxecuteerd of in gevangenkampen opgeslo ten. Zwaarbewapend De jongen die vrijdag in een Amerikaanse school in Centen nial een meisje neerschoot, was zwaarbewapend en had veel meer slachtoffers willen maken, maar kwam een politie agent tegen. Hij pleegde daarop zelfmoord. Belasting donaties Israëlische non-profitorganisa- ties die kritisch zijn op Israëls behandeling van de Palestijnen worden extra belast als ze geld ontvangen van buitenlandse donateurs. Er ligt een wetsvoor stel klaar dat een belasting van 45 procent oplegt. UT BERLIJN - De CDU'er Ursula von der Leyen wordt de Duitse minister van Defensie. Ze is daarmee de eer ste vrouw die de functie op zich neemt. Dat maakte CDU-voorzitter en bondskanselier Angela Merkel gisteravond officieel bekend. Ook zusterpartij CSU en coalitiegenoot SPD meldden gisteren wie zij voor posten naar voren schuiven, nadat zaterdag de SPD instemde met deelname aan de regeringscoalitie. Von der Leyen moet het defensieapparaat hervormen en de motivatie van militairen hooghouden PEKING Weduwe Graca Machel (midden) en ex-vrouw Wjnnie Mandela Madikizela (links) bij de kist van Nelson Mandela, foto Odd Andersen/EPA Mandela is nu weer door onze correspondent Miriam Mannak DAMASCUS SOEUL WASHINGTON JERUZALEM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6