Defensie: Zeker drie ex-militairen vechten mogelijk als jihadist Succesvolle aanpak jeugdzorg in zwaar weer BINNENLAND 5 effeweg.nl 66 Wij bieden hulp aan de basis, snel, persoonlijk, door goede professionals 66 Het blijkt hoe moeilijk het is om zorg voor jeugdigen integraal aan te bieden Een van de betrokkenen is de Ne- derlands-Türkse Yilmaz waar de ze krant een maand geleden over berichtte. Eerder zei Defensie nog 'niets te weten' over deze ex-mili tair die in Syrië actiefis. Nu bevestigt het ministerie in ant woord op vragen van PW-Kamer- leden dat de man tussen oktober 2009 en juli 2010 dienst heeft ge daan bij defensie. Hij is opgeleid bij de Algemene Militaire Oplei ding en deed twee vervolgoplei dingen. Deze heeft de militair niet afgemaakt, aldus Defensie. Volgens Hennis Plasschaert is de man nooit bij een 'operationeel onderdeel' werkzaam geweest. Over de twee andere ex-militai- ren, van wie bekend is dat zij ac tief zijn als jihadist, geeft Defen sie geen aanvullende informatie. Yilmaz plaatste foto's van zijn strijd op zijn Instagrampagina. Uit zijn informatie valt af te lei den dat hij deel uitmaakt van een aan al-Qaeda gelieerde strijd groep. De inlichtingendienst AIVD meldde eerder al dat Neder landers zich hadden aangesloten bij de islamistische strijder Ay- man al-Zawahiri. Defensie meldt aan de Kamer dat bij alle perso nen die uit Syrië terugkeren, wordt gekeken of strafrechtelijk onderzoek noodzakelijk en moge lijk is. Als iemand onherroepelijk veroordeeld is voor terroristische misdrijven, kan hem of haar het Nederlanderschap worden ontno men. Op grond van de rijkswet op het Nederlanderschap kan het paspoort worden ingetrokken. Het gaat dan om misdrijven die na oktober 2010 zijn gepleegd. Daarnaast kampt de Opvoedpoli met een acuut probleem, omdat enkele zorgverzekeraars weigeren te betalen voor aan kinderen gebo den hulp. Onder meer de verzeke raars CZ en DSW en de Neder landse Zorgautoriteit eisen inzage in de dossiers, maar die bevatten volgens de Opvoedpoli en de cliëntenraad vaak privacygevoeli ge informatie, bijvoorbeeld over zelfmoordpogingen en trauma's door kindermishandeling en hui selijk geweld. Bijl heeft het Colle ge Bescherming Persoonsgegeve ns gevraagd in te grijpen in deze 'privacyschendingen'. Sinds de oprichting in 2008 is de Opvoedpoli uitgegroeid tot een bedrijf met 21 vestigingen, 450 medewerkers en 10.000 kinderen aan wie opvoedondersteuning wordt gegeven. Elk jaar verdubbelde de omvang, maar voor 2014 verwacht Bijl voor het eerst krimp. Dat heeft volgens haar vooral te maken met de ver anderende opstelling van alle zorgverzekeraars. Zij willen nog wel de begeleiding van kinderen vergoeden, maar niet meer het meebehandelen van de ouders en de contacten met school. „We zul len een pas op de plaats moeten maken, maar we proberen alle ves tigingen open te houden", zegt Bijl. De aanpak van de Opvoedpoli is succesvol en bespaart kosten, re kende accountantskantoor Deloit- te onlangs voor. Zo zijn de wacht tijden en de behandeltermijnen korter. Zouden bij alle 274.000 kinderen voor wie nu jeugdzorg nodig is de methodes van de Op voedpoli worden gebruikt, dan zou dat een besparing opleveren van 2250 euro per kind, ofwel ruim 600 miljoen euro per jaar. De Opvoedpoli werkt volgens di recteur Bijl kostenbesparend met lage organisatiekosten en korte lij nen. Per gezin is één hulpverlener aanspreekpunt. De Opvoedpoli kijkt niet alleen naar het pro bleemkind, maar ook naar de di recte omgeving, bij voorbeeld de situatie op school. Linda Bijl: „Maar met die aanpak passen we niet in de huidige financierings structuur." Staatssecretaris Martin van Rijn van Volksgezondheid heeft be grip voor de problemen bij de Op voedpoli: „Eens te meer blijkt hoe moeilijk het is om zorg voor jeug digen integraal aan te bieden. Zor gaanbieders die de vraag van het kind centraal stellen, passen soms niet binnen de kaders van één spe cifiek stelsel en hebben daardoor moeite om de financiering rond te krijgen. Ik ben blij dat er aan bieders zijn, zoals de Opvoedpoli, die daar toch voor kiezen", aldus de PvdA-staatssecretaris. Tal van gemeenten steunen de Opvoedpoli. Directeur Bijl ver wacht dat de Opvoedpoli in 2015 weer snel in omvang toeneemt, met de invoering van de nieuwe Jeugdwet. Daarin zijn gemeenten verantwoordelijk voor de jeugd zorg en ontstaat meer ruimte voor een alternatieve aanpak. „Wij bieden wat ouders en ge meenten willen: hulp aan de ba sis, snel, persoonlijk. En vooral niet te veel mensen rondom het gezin, alleen de hulpverlener die de situatie goed kent", aldus Lin da Bijl. MAANDAG 16 DECEMBER 2013 door Sandra Donker DEN HA AC - Minimaal drie Neder landse ex-militairen vechteh moge lijk mee als jihadist in Syrië of el ders. Dat meldt minister van Defen sie, Jeanine Hennis Plasschaert in antwoord op Kamervragen. Inclusief: 2 overnachtingen in een 2-persoonsbinnenhut Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Tourist Class touringcar Per bus gaat u naar Kiel om aan boord te gaan van het schip. Bij het binnenvaren van de haven van Göteborg kijkt u uit op de talloze eilandjes, die de Zweedse kust zo kenmerken. Göteborg is de tweede stad van Zweden waar de Nederlandse invloeden nog duidelijk zichtbaar zijn. Tevens kunt u een uit stapje maken door de populaire regio Bohuslan, vanwege de schitterende kust en de sfeervolle stadjes. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Bo«k nu: WW W.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. **2 Exclusief excursie- en entreegelden en €18,- reservenngskosten per boeking. +W- door Paulus Smits AMSTERDAM - De succesvolle, laag drempelige Opvoedpoli voor jeugd zorg heeft grote problemen om haar vernieuwende werkwijze in stand te houden. Het jaar 2014 wordt volgens oprichtster-direc teur Linda Bijl een cruciaal over gangsjaar. Verzekeraars beperken de vergoedingen en de nieuwe Jeugdwet is nog niet van kracht. Linda Bijl, directeur Opvoedpoli Martin van Rijn, staatssecretaris van schoorsteenvegers tot Ebenezer Scrooge, dwaalden door de straten. Hoewel het festival 10.000 minder bezoe kers trok dan vorig jaar, toonde de organisatie zich tevre den. „Het terrein was dit jaar beter toegankelijk en de wachttijd was iets minder. Dat was wel prettig", aldus een woordvoerster, foto Ronald Hissink DEVENTER - Een karakter uit een van de boeken van Char les Dickens richt zich in Deventer tot een jeugdige bezoe ker. Het jaarlijkse Dickens Festijn trok afgelopen weekein de zo'n 140.000 mensen naar de IJsselstad, waar de stra ten in het historische Bergkwartier deden denken aan Lon den in 1870. Honderden karakters van de Britse auteur,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5