Dekzwabbers zingen al tien jaar zeemansliedjes 16 ZEEUWS-VLAANDEREN regio-hobbykok Kerstparty in en om tent in Sas schot in de roos Versnipperde informatievoorziening aan grensarbeiders wordt volgend jaar verder gestroomlijnd met vier infopunten. TERNEUZEN - Grensarbeiders in Zeeuws-Vlaanderen en Vlaande ren zijn nog steeds slecht geïnfor meerd over hun rechten en plich ten. Grensinformatiepunten aan weerszijden van de grens moeten daarin verandering brengen. Coör dinator Ronald de Back van het Werkservicepunt Zeeuws-Vlaan deren: „De informatieverstrek king moet worden gestroomlijnd. Het moet een 'vast gegeven voor iedereen' worden dat iemand die informatie wil over werken aan de andere kant van de grens eerst even bij één van de informatie punten in de grensstreek langs gaat om te weten te komen welke hindernissen hem te wachten staan en hoe hij die kan omzei len. De Back: „De informatiever strekking is nu nog veel te ver snipperd. Overal is er wel van al les te halen. Werkzoekenden krij gen die informatie mondjesmaat toegediend en ook bedrijven we ten niet van de hoed en de rand." Daarom is er nu ook een platform waar personeelsmanagers van be drijven in de Kanaalzone (van Gent tot Temeuzen) kunnen tref fen om ervaringen en gegevens uit te wisselen. „Want het blijkt dat ook bij bedrijven veel ondui delijkheid bestaat over grensover schrijdend werken." De Back poogt al sinds twintig jaar de grenzen te slechten. „Maar in de praktijk loop je toch steeds weer tegen muren aan. Die informatie voor arbeiders die de grens over trekken, wordt er door de instan ties zoals de VDAB in België en het UWV in ons land een beetje bij gedaan. Het is allemaal erg hap-snap. Ik probeer daar nu structuur in te brengen, met steun van de Euregio Schelde- mondraad. Maar we moeten er wel voor zorgen dat alles eind vol gend jaar helemaal op de rails staat, inclusief de financiële steun van overheidsinstanties en spon sorende bedrijven en particuliere organisaties. Als de Interreg-subsi- die eind 2014 afloopt, moet er een solide, structureel goed opgetuig de organisatie staan. Daar werken we nu aan." Dat doet De Back sa- men met de 'ambassadeurs', bur gemeester )an Lonink van Temeu zen en gedeputeerde Geert Vers- nick van Oost-Vlaanderen. Die moeten zorgen voor politieke steun. Ze weten zich in de rug ge dekt door een werkgroep van ver tegenwoordigers van de overheids instanties. De Back: „Het aantal grensarbeiders in onze regio loopt inmiddels over en weer in de duizenden. Maar het poten tieel is heel veel groter. Dan praat je over grote economische belan gen." En die zijn gebaat bij een goede, gestroomlijnde informatie verstrekking. Het Werkservice punt Zeeuws-Vlaanderen in het stadhuis van Temeuzen is al zo'n informatiepunt. Er wordt nu ge werkt aan drie mobiele informa tiepunten in de Vlaamse grens streek. Maar ook dat koortje ging door. En hoe. Shantykoor de Dekzwabbers uit Temeuzen heeft de afgelopen jaren honderden optredens in bin nen- en buitenland verzorgd, cd's uitgebracht en alom voor gezellig heid gezorgd met shanty's, zee mansliedjes, traditionals en folks ongs. Voorzitter Cees van den Broek zei het al eerder: „Bij ons draait het vooral om gezelligheid en vrolijkheid. Het gaat er bij ons, zoals bij andere koren, niet al te se rieus aan toe." Tijdens het jubileumconcert, zater dagavond in een nagenoeg volle zaal van cultureel centrum De Hal- Ie in Axel, was het gezelligheid troef. Presentator Piet Brakman, ook de producent van de CD's van het shantykoor, dat veertig leden telt. Brakman: „Negentig procent van de leden heeft altijd alle rivie- ren bevaren. Nu zijn ze allemaal de haven in gevaren, allemaal met een andere lading, maar wel als één mooi shantykoor." De Dek zwabbers zongen liedjes uit het re- pertoir van de afgelopen tien jaar én een speciaal door Bondewel ge componeerd jubileumlied. En hoofdsponsor Kees Muller hield zich aan de eis van Brakman dat hij mocht meezingen. „Maar niet. te hard." OOSTBURG - Julie Hemschoote uit Aardenburg is zaterdag uitgeroe pen tot de beste hobbykok van Zeeuws-Vlaanderen voor 2013. De kookwedstrijd So you can cook van kookwinkel Bianca Bonte in Oostburg bracht een flink aantal mooie creaties op het bord. Opval lend was de grote originaliteit, di versiteit en presentatie van de ge rechten. Stoofpotjes en seizoens gerechten waren duidelijk favo riet. De koks kregen als opdracht een compleet menu klaar te ma ken. Via de Facebook - pagina van de Oostburgse kookwinkel kon het publiek de vaardigheden van de thuiskoks beoordelen. Daar naast werd door een deskundige de jury beoordeeld op smaak, techniek en presentatie. Bij Hem schoote was sprake van een grote mate van originaliteit. Tweede werd Hermien Hinneman uit IJ- zendijke die samen met haar zoontje Sam voor een prima op maak zorgde. Glenn Meyers uit Aardenburg werd derde. Bianca Bonte: „Het niveau lag behoorlijk hoog. Ik zou het helemaal niet erg vinden om bij de kandidaten thuis te gaan eten." SAS VAN GENT - Kerstmarkten zijn er al genoeg, oordeelde het kerst comité sas van Gent. Comitélid Ronny Winne: „We wilden ge woon een gezellig samenzijn voor jong en oud in een feesttent aan het Keizer Karelplein, een kerst- party." Het begon vrijdag met een spelletjescircuit voor ruim hon derd kinderen, 's Avonds werden de ruim 1000 lampjes ontstoken in de 16 meter hoge Finse kerst boom. Een verlichte arrenslee maakte rondritjes. Harmonie De Vereenigde Vrienden verzorgde in de sfeervolle tent een kerstcon cert, gevolgd door een drukke af terparty met discobar. Burgemeester Jan Lonink roemde hun inzet en benadrukte hoe be langrijk de inzet van vrijwilligers vandaag de dag is, zeker ook in de hulpverlening. Fred de Theije verdiende z'n lint je vanwege zijn inzet voor de brandweer in Zuiddorpe. Hij is sinds 1977 lid van het korps en vertrekt. Jan Verspoor uit Sluiskil maakte sinds januari 1990 deel uit van het brandweerkorps in Sluis kil. Jacobus de Visser uit Biervliet zwaait eind van de maand af bij het korps in Biervliet. Hij trad in 1993 toe tot het korps daar. Luc de Smit vertrok al in juli van dit jaar bij het brandweerkorps in Axel. Hij keerde nu even terug om het lintje op te laten spelden. En ook Mark van Gaever kreeg door burgemeester Lonink een lintje opgespeld. De Koewachten aar was sinds maart 1982 lid van het brandweerkorps. En voor alle vijf gold dat ze zich 'geruime tijd ten bate van de samenleving inge spannen hebben of anderen gesti muleerd hebben'. Infopunt voor grensarbeiders door Wout Bareman 4 Er komen vier informatiepunten in de grensstreek: één in het stadhuis van Temeuzen en drie mobiele informatie punten vlak bij de Belgische grens in onder meer Zelzate. door Wout Bareman AXEL - Het shantykoor werd tien jaar geleden eigenlijk bij toeval 'voor even' opgericht. Schipper Wil ly Bondewel en een paar collega's besloten met een gelegenheidskoor tje de acties voor het behoud van het bedreigde Varenscentrum in Ter- neuzen te ondersteunen. Dat lukte, want het centrum is er nog steeds. De Dekzwabbers uit Temeuzen vierde het tienjarig jubileum zaterdagavond met een gevarieerd concert in De Hal le in Axel. foto Mark Neelemans door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze werden alle vijf be noemd tot Lid in de Orde van Oran- je-Nassau, de brandweerlieden van de vrijwilligerskorpsen van Zuiddor- pe, Sluiskil, Biervliet, Axel en Koe wacht. De vijf kregen zaterdagmid dag in brandweerkazerne in de Koe- gorspolder in Temeuzen de onder scheiding opgespeld. De vijf gedecoreerden op een rijtje, foto Mark Neelemans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56