Lot van stenen schuur Binnenvaart meldt zich digitaal aan Worm Explosief Kerst Een regisseur is dé oplossing voor de reddingsactie van de boerenschuur. ZEEUWSE BOERENSCHUREN 14 ZEELAND 3 De Zeeuwse Zetel maandag Bij het winterklaar ma ken van de tuin zag ik veel diertjes die zich helemaal nog niet win terklaar hadden gemaakt, maar gewoon doorgingen met wat ze al hun hele leven zo'n beetje de den; ergens lekker zitten eten. Tussen de herfstbladeren die ik opharkte, zaten veel naaktslak- jes en toen ik een oude boom stronk opzij rolde, vluchtten honderden pissebedden weg. Ze zochten gauw weer een goed plaatsje. Het zijn eigenlijk een soort kreeftjes: ze hebben vocht no dig voor hun kieuwen. Ik zag ook een duizendpoot die de ze nuwen leek te krijgen. Snel was die weg, ik had geen tijd om zijn poten te tellen. Wie wel de tijd nam was een worm, dik als mijn linker pink. Hij had een wijnrode kop, verder was zijn lijf bleekjes. Waar schijnlijk had hij in zijn lange leven maar weinig zon gezien. Dat is ook wel gewoon. Een worm hoort zich overdag maar niet te veel te laten zien. Sinds Darwin het werk van de wor men nauwkeurig heeft onder zocht en tot de slotsom kwam dat 'er weinig (dieren) zijn die zo'n belangrijke rol hebben ge speeld in de bodemgeschiede nis als deze weinig gespeciali seerde levende wezens', beseft men hoe belangrijk aardwor men voor akkers en tuinen zijn. Het grootste deel van de tijd houden wormen zich bezig met het opeten van dingen die ze rondom de opening van hun gangetje vinden en ze doen zo voortdurend aan grondverbete ring. Als het winter wordt krui pen de wormen in hun gange tje terug, sluiten soms de toe gang af en wonen bij voorkeur met een paar andere wormen in een ondergronds holletje. Maar deze worm dacht daar nog niet aan. Hij zag er wel zie lig en eenzaam en bloot uit. En als het kouder wordt, zal hij toch wel iets moeten doen. Een jas of broek of kousje heeft hij niet. Hij zal op den duur toch wel ondergronds gaan. In een bepaalde streek in Au stralië moet een aardworm le ven die wel drie meter lang kan worden (megascolecides australis). Die zou ik wel eens willen zien. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Eigenlijk hadden we er in Zeeland een toeristische attractie van moe ten maken. Ook al ligt het onder water. Want juist daardoor verge ten de meeste mensen dat op tweehonderd meter voor de haven monding bij Zierikzee een muni tiedepot ligt. Het staat ook duide lijk op iedere vaarkaart. Goed, je moet op die plek vooral niet in de grond wroeten, maar wie doet dat dagelijks op zestig meter diepte in de Oosterschelde? Nooit is er stiekem over gedaan dat de put voor Zierikzee de idea le plek is om overjarige munitie te dumpen. De vergunning van het toenmalige departement Marine van het ministerie van Openbare Werken en Wederopbouw dateert alweer van 2 juli 1946. Tot 1967 is er munitie gestort. Sindsdien is het verboden terrein en een explo sief onderwerp. Om de zoveel tijd is er commotie. Tot aan Den Haag toe. Deze keer ontstond de ophef nadat iemand van de Explosieve Opruimingsdienst in Eén vandaag sprak van een 'tikkende tijdbom in de Oosterschelde'. Natuurlijk volgen dan Kamervragen. Net als in het verleden heeft TNO ook nu onderzoek gedaan. En weer zijn de conclusies dezelfde: er is geen gevaar voor spontane ontploffing en er stromen geen gevaarlijke stoffen in het water. De antwoorden van minister Hen- nis-Plasschaert van Defensie ko men overeen met die van haar voorgangers. In het archief van de PZC staan tal van artikelen van gelijke strek king. Toch raakt het depot telkens weer in de vergetelheid. Totdat ie mand het oprakelt en als ant woord krijgt 'gaat u maar rustig slapen'. Waarna het jaren later weer herontdekt wordt als het 'schandaal van de eeuw'. Niemand koopt iets voor kortstondige hijge righeid. Het zou beter zijn als de Kamer nu voor eens en voor altijd regelt dat periodiek wordt onder zocht en gerapporteerd of het ex plosief erfgoed kwaad kan. Nog een klein weekje en dan gaat de Kamer met kerstreces. Traditie getrouw zorgt een reusachtige kerstboom in de hal van de Kamer voor de sfeer. De pakweg veertig jaar oude fïjnspar is 12 meter hoog, is opgegroeid in de bossen bij Amerongen, geschonken door Staatsbosbeheer en aangekleed met grote witte kunstrozen en gouden ballen. Voor Kamerleden wegen ook nu de laatste loodjes het zwaarst. Menigeen loopt in de laatste week ook op de laatste be nen. Dikke wallen verklappen het slaaptekort in de achterliggende drukke maanden. Hoewel de be grotingen zijn goedgekeurd, res teert nog een flink aantal debat ten. Voor Zeeland valt met name het overleg op over de biobased economy (dinsdag). OVEZANDE - Hoe goed een schuur of huis ook beschermd is met een monumentenstatus, het verval zet door. „De belangrijkste oor zaak daarvan is een gebrek aan geld en het ontbreken van zicht op een rendabele (herbestem ming", zegt Johanna Boogerd, voorzitter van de Boerderijen stichting. En daar moet snel iets aan gebeuren. Want het aantal beeldbepalende gebouwen holt achteruit. Nu zijn er 2500 karakte ristieke schuren en 175 boerderij en met een beschermde status. De Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland (SCEZ) wijst op hetzelf de beeld. De 'iconen', zoals ze de Zeeuwse boerenschuren noemen, dragen bij aan een aantrekkelijke woon- en recreatieomgeving en een gunstig vestigingsklimaat. „Daar moeten we zuinig op zijn", stelt Marinus van Dintel van de SCEZ. Uit een pilotstudie over schuren kwam naar voren dat er een regisseur moet komen die maatwerk verricht voor de eigena ren die iets willen met hun schuur. Van Dintel legt uk dat de regisseur bouwkundige kennis moet hebben en de weg bij de overheid goed moet kennen. „Hij praat eerst met de eigenaar en zoekt uit wat de mogelijkheden zijn. Er komt nogal wat op je af als je een monument wilt opknap pen. De kosten zijn huizenhoog en er zijn belemmerende regels." De regisseur helpt met subsidie aanvragen, de eventuele bestem mingsplanwijziging en hij bege leidt het vergunningentraject. Wie betaalt die regisseur? „We denken dat er 25.000 euro per jaar mee gemoeid is. Dat wordt opge bracht door gemeenten, provin cie, het Cultureel Erfgoed, markt partijen én een bescheiden be drag voor de schuureigenaar." ■^s^uï23s31S*r".' ZAAMSLAG - Corrie Kalisvaart uit Zaamslag is duidelijk: de stenen landbouwschuur in Zaamslag is nu ook geen sieraad meer voor de omgeving. „We vragen deze win ter een sloopvergunning aan", zegt Corrie Kalisvaart. De kosten van onderhoud wegen niet meer op tegen het gebruiksge mak. De moderne trekkers kun nen niet door de smalle men deuren naar binnen. Kalisvaart wil een damwandloods bouwen. „Nee, we hebben nooit subsidie aangevraagd", zegt Corrie. „Want dan mochten we het werk niet zelf uitvoeren en zouden de kos ten voor ons veel te hoog uitval- De stenen schuur is niet meer praktisch: de tracto ren kunnen niet door de smalle mendeuren. len. We hebben maar een klein ak kerbouwbedrijf van 35 hectaren. Helaas, eigen arbeid wordt niet ge subsidieerd." Maar ook de aanvraagprocedure voor de bouwvergunning vormde voor de eigenaren een beletsel om door te zetten. Je hebt niet een-twee-drie een verzoek inge diend en het duurt lang voordat je uitsluitsel krijgt. Daarmee hebben ze ervaring. Toen ze in 1980 in de woning in Zaamslag trokken, vroegen ze een sloopvergunning aan voor het ver vallen woonhuis. Dat werd gewei gerd en na juridisch getouwtrek met de Rijksdienst besloten ze het huis toch op te knappen. Voor de schuur zorgden ze zelf. Op het dak legden ze riet uit nabijgele gen sloten en kreken. Maar het verval zette in. Door zijn benepen afmetingen raakte de praktische waarde verloren. In 2012 dienden ze een verzoek in voor de bouw Het aanmeldingssysteem is in Zeeland getest en goed bevonden. Tijdens een presentatie in Middel burg konden schippers en verte genwoordigers van raffinaderijen, tankterminals en belangenorgani saties vorige week al snuffelen aan de website UAB-Online en de bijbehorende gebruikersomge ving. UAB staat voor Uniform Aanmelden Barges. Via de website kunnen binnen vaartschippers en hun klanten (raffinaderijen en tankterminals) snel en eenvoudig informatie uit wisselen over aankomst-, wacht en laad- en lostijden. De schipper kan zo zijn reis efficiënter plan nen. Ook hoeft hij zich niet meer fysiek aan te melden als hij een tankterminal nadert. Op hun beurt krijgen de terminals meer inzicht in het te verwachten aan tal schepen dat komt laden of los sen. Zo kunnen ze hun steiger planning verbeteren. Havens kun nen in hun ligplaatsenbeleid even eens profiteren van UAB-Online. De Vereniging Nederlandse Petro leum Industrie (VNPI) lanceerde het idee voor de website. Het doel is UAB-Online uit te breiden met informatiediensten voor de scheepvaart. Wim Hofman Monument beter Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Meer op: pzc.nl/zeeuwsezetel Twitter: @jkutterink door Edith Ramakers - -3 Hg*- - ~r -■ -i>\ li- Corrie Kalisvaart: Sloopvergunning wordt aangevraagd, foto Peter Nicolai door Frank Balkenende VLISSINGEN - Al zeshonderd binnen vaartschippers hebben zich aange meld voor UAB-Online, een digitaal informatiesysteem voor binnen- vaartankers en tankterminals.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54