Duitsers brachten schip in 1944 tot zinken PZC Schilders met klasse BEVELANDEN en THOLEN 17 VAN IWAARDEN Puzzel ouderwets gezellig mee en win een SanDisk mp3-speler! Kijk snel op www.lekkerpuzzelen.nl Vuurwapens weg na inbraakgolfje In Scherpenisse, Sint Philips- land en Sint-Annaland zijn tussen donderdagmiddag en zaterdagavond vijf wonin gen opgebroken. Bij deze in braken zijn onder meer di verse sieraden, munten, twee vuurwapens en geld weggenomen. De wapens werden gestolen bij een ver lofhouder. De kluis waarin ze lagen is opengebroken. Van de dader(s) ontbreekt nog ieder spoor. De politie roept mensen die iets bijzon ders hebben gezien op con tact op te nemen. Kerstconcert Maria Magdalenakerk In de parochiekerk van de H. Maria Magdalena in Goes is op tweede kerstdag een con cert onder leiding van diri gent-organist Wim Boer. Deelnemers aan dit concert zijn het herenkoor Sl Ceci lia, de Bellringers en het ba siskoor Zeeland Boys Choir. Soliste is sopraan Marianne Boer. Aanvang 15.30 uur. Ter Weel biedt kerstmaaltijden aan Zorggroep Ter Weel biedt deze week aan de minderbe deelden in de gemeenten Goes en Reimerswaal een gratis kerstmaaltijd aan. De maaltijden worden op ver schillende avonden op meer dere locaties aangeboden. De betreffende mensen heb ben een uitnodiging gehad. Lezing christelijke feestdagen Kerstmis, Pasen en Pinkste ren. Over deze drie christelij ke feestdagen houdt de Inter nationale School van het Gouden Rozenkruis donder dag in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg een le zing. Die duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De toegang is vrij. Sanne Pronk wint zangwedstrijd Sanne Pronk uit Axel heeft vrijdagavond in café De Post in Goes de eerste editie van de Stem van Zeeland gewon nen. Ze vertolkte de num mers Set Fire to the Rain van Adele en Beautiful Goodbye van Amanda Marshall. De wedstrijd voor Zeeuwse zangtalenten werd georgani seerd door de band Re covery en café De Post. Adventsmiddag in Doopsgezinde kerk In de Doopsgezinde kerk aan de Westwal 41 in Goes wordt vanmiddag om 14.00 uur een Adventsmiddag ge houden. Het thema is 'ver wondering'. Het schip is in 1914 gebouwd als Zeeuwse tweemast klipper op de werf van Gebroeders Geleijns te Roodevaart bij de Moerdijk. De eerste eigenaar van de Avontuur was schipper Van de Vlies uit Hal steren. Het schip was bestemd voor het vervoer van materialen voor waterstaatwerken in Zeeland en langs de kust. In 1927 werd schipper Arie Neef eigenaar. Er werd toen meer op de Rijn geva ren. De rivier op werd het schip gesleept achter een sleepboot. De rivier af werd gezeild en geste- veld. Om onder de bruggen door te kunnen, werd de hoofclmast ge streken. De steng van de bezaan mast liet men zakken. Er werden onder meer kolen naar Zeeland vervoerd voor de gasfabrieken en bieten in het bietenseizoen. Nog steeds neemt Avontuur elk jaar deel aan de Bietentocht. Schipper Neef had vier zonen, welke aan boord zijn opgegroeid, Klaas de oudste zoon werd later de schipper/eigenaar. De familie Neef voer veertig jaar met de Avontuur, eerst als zeilschip, later als motorvrachtschip. In 1944 is het schip tot zinken gebracht bij het Axelse Sas in Zeeuws-Vlaan- deren door het terugtrekkende Duitse leger. Dit door middel van een landmijn in het ruim aan stuurboordzijde. Het schip is vrij snel gelicht, er was namelijk een enorm tekort aan transport over water. Het betekende wel het ein de van de zeiltijd. Van de masten werden planken gezaagd waarvan de eerste stuurhut werd gemaakt. In 1972 wilde Klaas Neef ophou den met varen en zou het schip worden gesloopt in het kader van een saneringsregeling. Een schip per uit Groningen ruilde zijn schip met bijbetaling op de Avon tuur in. Hij heeft er nooit mee ge varen, wegens ziekte heeft hij het schip in 1972 weer doorverkocht aan van de Vlag uit Groningen. Schipper van de Vlag doopte het schip om in Da Capo. In 1983 is het schip aangekocht door de stichting en weer in au- thenieke staat gerestaureerd. MAANDAG 16 DECEMBER 2013 Een initiatief van THOLEN GOES GOES MIDDELBURG www.rozenkruis.nl GOES GOES GOES - De Avontuur heeft een roemruchte geschiedenis, die uitge breid is beschreven in het boek Een veger wind. Alle informatie over (de huurmogelijk- heden) van Avontuur en aanmelden als 'vriend' staat op de website: www.avontuurgoes.nl Vrijwilligers Jan Dieleman, Jaap Spaans en Adrie Koppejan (vlnr) aan boord van de Avontuur, foto Johan van der Heijden Anipereweg 6 4338 PT Middelburg Telefoon 0118 64 0400

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 51