Nederlander heeft een grotere woordenschat dan Vlaming Miljoenenblunder Amsterdam JJ UHV0S L011 IT Vuurwerk onderschept Iets minder Dickens-fans 4 BINNENLAND TERUG Koop in december of januari een auto en win! Het is nog onduidelijk hoeveel via de banken automatisch te- f Het is nog onduidelijk hoeveel geld de gemeente Amsterdam al terug heeft van de 188 mil joen euro die per ongeluk werd overgemaakt aan minima. Dat berichtte AT5 gisteren. Duizen den mensen in de bijstand ont vingen vorige week grote be dragen. Een crisisteam van de gemeente probeert het geld te rug te krijgen. In sommige ge vallen lukte het de bedragen Dijksma steunt komst bijenmakelaar Het gaat niet goed met de bijen en om daar verandering in te brengen, steunt staatssecreta ris Sharon Dijksma (Economi sche Zaken) de komst van een bijenmakelaar. Die moet onder meer de kennis van imkers ver groten. Ook probeert hij voor elkaar te krijgen dat er in het onderwijs meer aandacht komt voor bijen. via de banken automatisch te rug te vorderen. Sommige men sen staan daardoor diep in het rood. „Om te voorkomen dat het misloopt in mijn admini stratie heb ik het op mijn spaar rekening gezet. Dan zie ik giste renavond dat het zomaar van mijn rekening af is. Ik sta 23.000 euro in de min", zei een gedupeerde zaterdag tegen de Amsterdamse omroep. Te veel dioxine in eieren hobbykip Het Rijksinstituut voor Volks gezondheid en Milieu doet in Harlingen onderzoek naar eie ren met een zeer hoog dioxine gehalte. Dat meldt 'Nieuws- uur\ Aanleiding is een melding van toxicoloog Abel Arken bout. Die vond hoge concentra ties dioxine in eieren van kip pen van dertien hobbykippen- houders in Harlingen. Dodelijk ongeluk door spookrijder Op de A27 tussen Almere en Utrecht is zaterdag ter hoogte van het knooppunt Eemnes een 26-jarige automobilist uit Lelystad om het leven geko men. Een 25-jarige chauffeur uit Amsterdam raakte zwaarge wond. Volgens de politie was een van de automobilisten een spookrijder; welke moet uit na der onderzoek blijken. De politie heeft tot nu toe 31.679 kilo verboden vuurwerk in beslag genomen, aldus het Openbaar Ministerie. Dat is een stuk minder dan vorig jaar, toen op 6 december de teller al op ruim 55.000 kilo stond. Veel illegaal vuurwerk wordt onli ne gekocht bij Oost-Europese leveranciers en komt per pak- ketpost in Nederland aan. On derschepping van de pakjes is speerpunt van de opsporings diensten. Gisteren werd ook bekend dat de politie dankzij nepwebsites van verkopers van illegaal vuur werk ongeveer vijfhonderd po tentiële kopers heeft ontmas kerd. Zij kregen een videobood schap van de politie in hun mailbox, waarin een agent hen persoonlijk en waarschuwend toespreekt. Controversieel en eigenzinnig. PvdA- senator Duivesteijn kan, zo bewees het verleden, zijn poot stijf houden. DEN HAAG - Is PvdA-senator Adri Duivesteijn bereid om het kabi net in zwaar weer te brengen? Zelf houdt hij zijn lippen stijf op elkaar, maar als het Eerste Kamer lid morgen tegen de Wet maatre gelen woningmarkt stemt, met daarin de door hem verfoeide ver- huurdershefïing, dan sneuvelt het voorstel van WD-minister Stef Blok. Dat zal de verhoudingen tus sen coalitiepartij WD en PvdA ernstig verstoren en daarmee ligt een crisis op de loer. Duivesteijn, die bekend staat als eigenzinnig en dwarsligger, heeft principiële bezwaren tegen de hef fing. Woningcorporaties en parti culiere verhuurders moeten deze extra belasting, die oploopt tot 1,7 miljard euro in 2017, afdragen aan de staat. De PvdA-senator vindt dat het geld niet naar de schatkist moet gaan, maar in de sector moet blij ven. Bovendien vreest hij dat de huurverhogingen veel minder op brengen. Hij verwacht dat dit al les ten koste gaat van investerin gen door corporaties in goede wo ningen en in (achterstands)wij ken. De verhuurdersheffing maakt deel uit van het woonak- koord, dat de coalitiepartijen in de Tweede Kamer dit voorjaar slo ten met D66, CU en SGP. Duive steijn heeft van meet af bezwaar gemaakt tegen dit onderdeel. Hij krijgt veel bijval uit het veld. Cor poraties vrezen door de afspraak financieel kopje onder te gaan. Ook wordt betwijfeld of de rege ling wel bijdraagt aan een goede woningmarkt. De afgelopen maan den is achter de schermen druk overleg gepleegd om tot een over eenkomst te komen, maar voorals nog zonder resultaat. Minister Blok heeft zijn wetsvoor stel dit voorjaar nog aangepast. Geregeld is dat corporaties in een aantal krimpgebieden en in Rot terdam-Zuid minder heffing hoe ven te betalen wanneer ze investe ren in hun werkgebied. De 100 miljoen die daarvoor beschikbaar is, moet worden opgebracht door andere corporaties. Voor hen wordt de heffing dus nog hoger. Het was onvoldoende om de PvdA'er over de streep te trekken. In de Eerste Kamer wordt met spanning uitgekeken naar het de bat. De ene tegenstem van Duivensteijn is voldoende om het voorstel te laten sneuvelen. Het roept herinneringen op aan de Nacht van Wiegel in 1999, toen de WD-senator het kabinet in cri sis stortte door als lid van een coa litiepartij tegen de invoering van het referendum te stemmen. In het verleden heeft Duivesteijn, die tot maart wethouder Wonen was in Almere, bewezen niet te rug te deinzen voor controversië le acties. Hij kwam, ook als Twee de Kamerlid, geregeld hard in con flict met partijgenoten en politie ke tegenstanders. Om zijn zin te krijgen, is hij soms bereid tot het uiterste te gaan. Het leverde hem politieke vijanden op. „Als iemand in de senaat voor vuurwerk kan zorgen, dan is hij het", zegt een collega-Kamerlid. „Ik zou er mijn geld niet op dur ven zetten." (SjAutoTrack Voor Belgen zijn woorden als 'ventweg' en 'omkukelen' onbe kend. Bij een ventweg denken ze aan een echtscheiding. Nederlan ders kijken vreemd op als een Vla ming het heeft over 'snotval' (ver koudheid) of een 'toemaatje' (des sert). Het taalonderzoek loopt al enkele jaren. Er hebben bijna 400.000 Belgen en Nederlanders aan meegedaan. Niet alleen is er onderscheid tussen Nederlanders en Belgen, ook zijn er regionale verschillen. In België kennen Ant werpenaren de meeste woorden. In Nederland zijn dat de inwo ners van Noord- en Zuid-Hol- land. In die twee provincies kent een volwassen inwoner gemid deld 37.500 woorden. Dat is 75 pro cent van de uit teksten gehaalde 50.000 kernwoorden, waarop de onderzoekers hebben getest. Deze kernwoorden zijn geselecteerd uit onder meer krantenartikelen, woordenboeken en ondertitelin gen op tv. Een kind van 1,5 jaar kent gemid deld zeventig woorden, na de ba sisschool beheerst iemand gemid deld 15.000 woorden. Een twinti ger kent 60 procent van de kern woorden. Gemiddeld leert ie mand er daarna tot zijn 70e nog tienduizend woorden bij. AMSTERDAM w a durft dwars DEN HAAG tf Onderzoek op A27. foto ANP DEN HAAG HARLINGEN UTRECHT (§)AutoTrack AUTOTRACK.NL/OCCASIONACTIE te zi) n ACHTERGROND WOONBELEID door Sandra Donker en Sander van Mersbergen door Paulus Smits De zorgvuldige autosite GENT - Gemiddeld kent een Neder lander duizend woorden meer dan een Vlaming. Dat heeft onderzoek van de Universiteit van Gent aange toond. Gisteravond werden de on derzoeksresultaten gepresenteerd in het televisieprogramma Laby rint. Belgen denken bij 'ventweg' aan een echtscheiding; Nederlanders kennen het Vlaamse 'snotval' niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4