Kerstmarkt voor dorp méér dan evenement Jubilerende brandweerlieden gehuldigd Dickensdag in Havenkwartier 16 SCHOUWEN-DUIVELAND NK-TEGENWINDFIETSEN Op Neeltje Jans werd zondag het eerste Nederlands kampioenschap tegenwindfietsen gehouden. Consternatie na brand in appartement De kerstmarkt was er zaterdag in- allerlei soorten en maten. In Nieu- werkerk zat men genoeglijk in Punt 3 aan de koffie en waren al lerlei kerstartikelen te koop en in DreisChor stond de kerstman op wacht en werden kerstbomen ver kocht bij het dorpshuis. In een feestelijk versierde grote zaal van het dorpshuis was het druk en ook in de Sint Willibrorduskerk in Zierikzee was geen reden tot klagen. Hetzelfde gold voor Kerkwerve, waar het aan de kerk vast gebouw- de Kerkerf was omgetoverd tot kerstmarkt. Buiten werden olie bollen gebakken en verkocht en binnen werd een breed assorti ment aan kerstartikelen aangebo den. „En allemaal zelfgemaakt", zegt Van Klinken trots. „We zijn hier met zo'n 30 a 40 vrijwilligers en we zijn de hele week druk ge weest met de voorbereidingen voor vandaag. Dat samen aan hetzelfde doek werken kweekt volgens Van Klin ken absoluut gemeenschapszin. „De een doet dit, de ander dat en zo draagt iedereen een steentje bij. Eigenlijk is een kerstmarkt in het belang van het dorp." Dè jaarlijkse kerstrgarkt is een vas te traditie in Kerkwerve. „Hoe veel jaar we het al doen? Ik zou het echt niet weten. In ieder geval al heel lang", aldus Van Klinken. Binnenkort is het weer tijd voor die andere Kerkwerfse jaarlijkse traditie; de grote oliebollenactie. Van Klinken „En dat doen we op het dorp óók samen." Maar ook mooi. Heroïsch en puur Hollands. „En het is een prachtige Zeeland-promotie", zegt sport-ge- deputeerde van Zeeland Ben de Reu over het zondag gehouden Nederlands kampioenschap tegen windfietsen. Honderdzesenveer tig enthousiastelingen trotseer den de elementen. De Reu gaf het startschot. En fietste mee. 'Mede moeilijk gemaakt door de Hollandse wind' was de slogan van het eerste NK-tegenwindfiet- sen en dat klopte zondag aardig. Van een van de beroemste Hol landse ergernisssen - tegenwind - werd nu een deugd gemaakt. Er stond zondagmorgen een stevi ge bries, rond de 6 beaufort. Dat deed de reclamevlaggen- en vaan dels op het op de weg over de Stormvloedkering uitgezettte 8.8 kilometer lange wedstrijdtraject bollen. De sterke maar eenzame fietser moest zich krom buigen over zijn of haar stuur tegen de wind. Het stuur van een gewoner dan gewone zwarte Gazelle heren fiets. Geen versnellingen en al leen een terugtraprem. Hetzelfde materiaal voor iedereen. En dezelf de handicap voor iedereen. „En dat maakt het ook zo leuk. Je bent echt solo in gevecht met de ele menten. Hollandser dan dit kan niet", zegt Haamstedenaar Jan Mi- davaine, fervent fietser en actief in fietsersbond ENFB. Midavaine fietste zondag samen met echtge note Ellen buiten mededinging mee. „We wilden inschrijven, maar dat kon niet meer. Maar on ze zoon Nescio was wel op tijd. Die fietst mee." Midavaine is blij met het evene ment. Wat hem betreft mag het een blijvertje worden. „Het is heel goede promotie voor het fiet sen en voor Schouwen-Duive- land. En dit is toch eigenlijk veel mooier dan een stukje Giro 'd Ita lia of Tour de France over het ei land? Ik vind dit heel leuk en ori- gineel. De tocht over de weg over de Stormvloedkering tegen de wind - op een fiets zonder ver snellingen maar mét fietstassen - viel Midavaine niet zwaar. „Ik fiets regelmatig naar Middelburg. Maar dit was met deze wind best pittig. En wij moeten straks ook weer die 8,8 kilometer terug. Maar dan hebben we wind mee." Een rondje langs net gefinishte deelnemers geeft hetzelfde beeld. De reacties zijn bijzonder posi tief. 'Zo zie je Zeeland in optima forma' zegt de een. Een ander roemt de professionele organisa tie van het evenement en een der de is moe maar wel superenthou siast. Onder hen ook gedeputeer de De Reu, die van ganser harte hoopt dat het NK-tegenwindfiet- sen een blijvertje wordt en ook ge koppeld blijft aan Neeltje Jans. Opvallend is dat het overgrote deel van de deelnemers bestaat uit echte wielrenliefhebbers. „Dat was voor mij wel een verrassing", zegt Robrecht Doekenbroek van reclamebureau Being There dat sa men met outdoorsportbedrijf Shi vers, energieleverancier Eneco en fietsfabrikant Gazelle tekende voor de organisatie van het evene ment. „Ik had rekening gehouden met 'onderbroekenlol' en allerlei verkleedpartijen, maar die heb ik niet zo veel gezien." De Feijter maakte van de gelegen heid gebruik om niet alleen de brandweerlieden, maar ook hun thuisfront te bedanken voor de in zet en trouw. Vrijwillig brand- weerwerk is, weet De Feijter, zwaar. „Vrijwillig is betrekkelijk. GOES - Een binnenbrand in een appartement van zorgcentrum Gasthuis aan de Oude Singel in Goes heeft zaterdagochtend flin ke schade aangericht. Niemand raakte gewond. De brand brak even na half twaalf door nog on bekende oorzaak uit in de keuken van de woning. Omdat het om een binnenbrand in een apparte mentencomplex ging, rukten de hulpdiensten met groot materieel uit. Daardoor en door de fikse rookontwikkeling ontstond be hoorlijke consternatie. De be woonster kon haar woning tijdig verlaten. Na twintig minuten was de brand onder controle. Je geeft je vrijwillig op voor de brandweer. Daarna is alles ver plicht", schetste hij de positie van de brandweerlieden. „Brandweer man zijn is een deel van je be staan. Je kunt er geen andere hob by's bij hebben." Ook schonk De Feijter aandacht aan de veranderingen die de brandweer heeft ondergaan en nog ondergaat. „De organisatie van de Veiligheidsregio is heel in gewikkeld. Er zitten hier en daar nog wat weeffouten in en er wordt hard gewerkt om die eruit te halen. Er loopt nog van alles, onder meer het project Maatwerk Brandweerzorg. aldus De Feij ter. „Er zijn veel stappen gemaakt, maar er moeten ook nog stappen gezet worden. Zeelandpromo ZIERIKZEE - Gierigaard Scrooge was niet te ontwaren zaterdag in het Zierik- zeese Havenkwartier, maar er liepen wel tal van andere in Victoriaanse kledij gehulde figuren rond. Om de Dickenssfeer nog verder te benadrukken, waren her en in de straten bij de Nieuwe Haven vuurkorven neergezet. Koor de Kaai- vrouwen zorgde voor livemuziek op de Vismarkt, foto Ronald den Dekker door Piet Kleemans KERKWERVE - Een kerstmarkt is veel meer dan alleen een eendaags evenement waar mensen terecht kunnen voor kerstkransjes, kaar ten, kaarsen of boeken. Dat is de stellige overtuiging van Jannie van Klinken van de PKN-kerk in Kerk- werve, een van de dorpen waar za terdag een kerstmarkt gehouden werd. door Piet Kleemans NEELTJE JANS - Zwaar was het. I Sport-gedeputeerde Ben de Reu - fervent fietser - ging zondag de sportieve uitdaging aan. En het viel hem zwaar. „Ik fiets vaak, maar meestal in een groep. Nu moest ik het in mijn eentje doen." I Jaap in de Betouw (27) uit Den Haag kwam vanwege de uitdaging. „En om te winnen, maar dat is niet gelukt. Ik ben echt kapot. Normaal zit ik op een racefiets en dit is echt heel wat anders." Tc I Jan de Jager (37) uit Wolphaarts- dijk - die eerder ook al de Kustma- rathon liep - is enthousiast over het NK-tegenwindfietsen. „Dit is echt een mooi evenement. Mooi gebied om te fietsen. door Piet Kleemans OOSTERLAND - Tijdens de jaarlijkse feestavond van de brandweer Oos- terland is een zestal vrijwillige brandweerlieden in het zonnetje gezet. Drie omdat ze 25 jaar deel uitmaken van het korps en nog eens drie vanwege hun 30-jarig ju bileum. interim-manager van de brandweer Koos de Feijter reikte de bij de jubilea behorende oorkon des en onderscheidingen uit. Vlnr. bovenste rij: Maarten Leune, André van Dijke, John van der Werf. Onderste rij: Jan Dorst, René Dane, Anton Ista. foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 46