WINTERCOLLECTIE2013 3 HALEN 1 BETALEN 'Opgepakt op de koffie bij pa en moe' IN HET NIEUWS 3 Kamervoorzitter zwijgt na dreun fractieleiders MISBRUIK IN DE KERK ders zijn inmiddels overleden. Het is een laatste oproep, de kerk luidt de bel voor de laatste ronde: vanaf 1 juli 2014 zullen geen nieu we meldingen van misbruik meer in behandeling worden genomen. Althans: waar het gaat om zaken die al verjaard zijn of om zaken te gen verdachten die al overleden zijn. De belangenbehartigers van de slachtoffers zijn daarmee ak koord gegaan. Eijk: „Dergelijke za ken kun je in het Nederlandse en kerkelijk recht ook niet aanspan nen. Nieuwe, recente zaken van seksueel misbruik melden we bij het Openbaar Ministerie." De kerk wil nu een stap verder in het misbruik-dossier. Het aantal nieuwe klachten dat binnenkomt, droogt op. De afhandeling van de al binnengekomen klachten ver loopt, na haperingen in het begin nu beter, vindt de kerk. Van Dam: „Het is tijd om de bladzijde om te slaan. Als dit blijft doorgaan en er steeds berichten blijven komen, is dat voor niemand goed." De affaire heeft de kerk veran derd, stelt Eijk. „Er is een mentali teitsverandering. Het was een ta boe om over misbruik te praten. Nu is het bespreekbaar. Maar er zal altijd seksueel misbruik zijn, uitbannen is een illusie." Van Dam: „Het overgrote deel van de religieuzen heeft nooit iets te maken gehad met dergelijke za ken, maar over alles hangt nu een sluier van misbruik. Iedereen die in een internaat heeft gezeten, krijgt vroeg of laat de opmerking: 'oh, dan zal je wel...' Daar moeten we mee in het reine zien te ko men." Meer nieuws zie: www.pzc.nl Van Miltenburg zou 'totaal onge schikt' zijn voor het voorzitter schap, zei de ene fractievoorzitter. De functie van Kamervoorzitter is 'een maatje te groot voor haar', aldus een ander. Stevig was de kritiek op Van Mil tenburg van enkele fractieleiders, die dit weekeinde in de Volks krant hun twijfels uitten over haar bekwaamheid. Maar ook de reacties op de kritiek liegen er niet om. De fractievoorzitters wordt onfatsoenlijkheid en karak termoord verweten, omdat ze hun oordeel via de krant én ano niem naar buiten brachten. Geen van de betrokkenen voelde de behoefde de kritiek openlijk te herhalen. PvdA'er Diederik Samsom en SP-leider Emile Roe mer nemen er afstand van en CDA-voorman Sybrand van Haersma Buma laat via een woordvoerder weten niet een van de geciteerden te zijn. Een aantal fracties houdt zich muisstil. Van Miltenburgs eigen WD weigert ieder commentaar. GroenLinks en D66 ontkennen niet dat zij kritisch zijn over Van Miltenburg. De kritiek op haar functioneren is 'niet nieuw' en leeft breed, aldus een woordvoer der van D66. „Ik zou zeggen: pak het op en doe er iets mee." De afgelopen maanden zijn er ver schillende incidenten geweest Bu ma beschuldigde haar van partij digheid, ze kreeg het verwijt op de verkeerde momenten wel of niet in te grijpen. Zo nam ze het niet op voor haar plaatsvervanger Khadija Arib toen zij aangevallen werd door Geert Wilders (PW). D66 vindt het verstandig als Van Miltenburg de fractieleiders bij zich roept. „Zoiets moet je niet bo ven de markt laten hangen." Bram van Ojik (GroenLinks) heeft niet de intentie Van Milten burg weg te krijgen. „Mensen moeten de tijd krijgen zich te be wijzen", zegt een woordvoerster. Bronnen op het Binnenhof wij zen erop dat het in het dagelijkse bestuur van de Kamer, het presi dium, al langer rommelt. „Het pre sidium is disfunctioneel. Van Mil tenburg durft geen besluiten te nemen", aldus een Kamerlid. Van Miltenburg geeft geen com mentaar en laat alleen weten dat deze kwestie wat haar betreft bin nenskamers hoort. Het overkwam Bredanaar Leon Voorn (50), die ook nog een nacht in de cel zat. Hij is er dagen later nog ondersteboven van. „Ik reed donderdagavond met mijn scooter vanuit Breda naar Zevenbergen. Even naar mijn ouders, die in de tachtig zijn. Stonden er even later agenten voor de deur. Ze waren ge tipt over een inbraak. We hebben uitgelegd dat ik op de koffie was, maar ik móest me legitimeren. Mijn foto staat daar op het dres soir, ik vond het zo belachelijk. Dus heb ik geweigerd. Even later zat ik in de boeien", verhaalt Voorn. De Bredanaar werd ge boeid en in Roosendaal voorgeleid aan een hulpofficier. „Ze hadden toen al mijn rijbewijs. Deson danks werd ik naar Breda gebracht en daar ingesloten. Ik ben hartpa tiënt, heb nog gevraagd om mijn medicatie. Nee hoor. Vrijdagmor gen kwam er een arts. Die consta teerde dat mijn bloeddruk veel te hoog was. Even later werd ik op de keien gezet. Geen geld bij me, geen telefoon, geen huissleutels." Zijn vertrouwen in de rechtsstaat is Voorn kwijt. „Ik snap best dat mensen zich moeten legitimeren. Maar in mijn ouderlijk huis, ter wijl ik duidelijk niets strafbaars had gedaan? Ik heb nog nooit iets strafbaars gedaan", zegt Voorn. Een politiewoordvoerder stelt dat donderdagavond is gereageerd op een inbraakmelding in Zevenber gen. „Daar troffen agenten een scooter bij een poort aan. Zoals ge meld. Ze belden aan en de moeder van meneer liet hen binnen. De agenten hebben uitgelegd waarom ze daar waren. Ze wilden inder daad legitimatie zien. Dat weiger de meneer en daarbij ontstond een stevige discussie die in de ogen van onze mensen zo escaleer de dat daarop is besloten hem aan te houden. Daarbij is door hem verzet gepleegd", zegt de politie woordvoerder. Hij zegt dat Voorn een dag later is vrijgelaten 'met een sepot'. Er wordt geen vervol ging ingesteld. Grootschalig seksueel misbruik in de katholieke kerk kwam in 2010 aan het licht door reportages van NRC Handelsblad en de Wereld omroep. Daarna deed voormalig politicus Wim Deetman onderzoek. Uit zijn eerste rapport bleek dat er in de jaren '50 en '60 op grote schaal seksueel misbruik plaatsvond. Later deed Deetman nog onder zoek naar geweld tegen meisjes. Dat werd vooral gepleegd door nonnen. Dit najaar stemde de kerk ermee in ook compensatie toe te kennen aan slachtoffers van excessief fy siek en psychisch geweld. Die pro cedures lopen nu en zouden in ja nuari van dit jaar moeten zijn afge rond. DEN HAAG - De kritiek was hard, de reactie daarop ook. Hoe nu verder met Tweede Kamervoorzitter Anouchka van Miltenburg (WD), die afgelopen weekeinde onder vuur kwam te liggen van acht frac tievoorzitters? Zelf wil Van Milten burg niet reageren. MAANDAG 16 DECEMBER 2013 Kardinaal Wim Eijk (rechts) en broeder Cees van Dam, voorzitter van de Konferentie Nederlandse Religieuzen, doen een laatste oproep aan getuigen van seksueel misbruik in de katholieke kerk. foto Werry Crone BREDA/ZEVENBERGEN - Het zal je gebeuren. Ga je een avondje op de koffie bij je ouders. Word je in de boeien geslagen in je ouderlijk huis. Omdat de wet zegt dat je je moet legitimeren als een agent dat eist.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3