TO©S Beroemd als Lawrence of Arabia 1932-2013 1 1 i 1 ii I 4- 66 We hadden zelf om het onderzoek gevraagd. Dan moet je niet weglopen 66 Dat er contact is tussen kerk en slachtoffergroepen is uniek in de wereld 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! SEKSUEEL MISBRUIK interview Twee jaar na het rapport- Deetman over seksueel misbruik kijkt de kerk terug en vooruit. kritiek op bursbmeesterschap omnio hoes PAUL KUSTERS toosenherik.nl O HIJ SAAT'ER ZO ONtoER 6EEUKT T: 088-0139995 UTRECHT - Wie de tv-beelden van 16 december 2011 nog een keer te rugkijkt, ziet hoe enorm onge makkelijk de situatie was. 's Avonds, enkele uren na de presen tatie van het rapport-Deetman, za ten kardinaal Wim Eijk en broe der Cees van Dam aan tafel bij presentator Twan Huys. Om hen heen zaten in een kring tientallen slachtoffers van seksueel mis bruik in de kerk. Die slachtoffers voelden zich tot op die dag onge hoord en dat spatte van het scherm. „Het was een zeer indringende bijeenkomst", zegt Eijk, met ge voel voor understatement. Hij en Van Dam zitten nu aan een tafel in een zaal in het bisschoppelijk paleis in Utrecht. Aan de wand hangen portretten van de voor gangers van Eijk, de hoogste Ne derlandse geestelijke. Of Eijk en Van Dam niet beter konden opstappen, vroeg Huys in 2011. Het misbruik bleek namelijk van ongekende omvang: 10.000 tot 20.000 minderjarige jongens en meisjes zijn in de loop van de jaren '50 en '60 misbruikt door geestelijken, in internaten, kerken en soms ook thuis. De twee ble ven. Van Dam, de voorzitter van alle Nederlandse kloosterordes: „Opstappen was een leeg gebaar - geweest. We hadden Deetman zelf om het onderzoek gevraagd. Dan moet je niet weglopen, maar verantwoordelijkheid nemen." Eijk: „Had de paus gezegd: mon seigneur Eijk, nu is het mooi ge weest, dan was ik gegaan." De onthullingen begonnen een jaar eerder. De uiteindelijke om vang van het schandaal schokte de kerk én Nederland. Van Dam: „Je verwacht dat er een enkele keer seksuéel misbruik voorkomt, maar als dan blijkt dat het bij ons net zo vaak voorkomt als in de rest van de maatschappij... Dan stelt je dat zeer teleur en val je te rug op het gegeven dat religieu zen ook gewoon mensen zijn." Het contact met de slachtoffers was slecht. Eijk: „In maart, tijdens een hoor zitting van de Tweede Kamer, bleek dat we het contact met de slachtoffers helemaal kwijt wa ren. Dat was pijnlijk om te consta teren. In mei hebben we de ge sprekken met de slachtoffergroe pen hervat. Het onderling vertrou wen groeit nu weer. Dat er con tact is tussen kerk en dergelijke groepen is uniek in de wereld." Het is dan ook mede op verzoek van die slachtoffergroepen dat Eijk en Van Dam nu een uitzon derlijk nadrukkelijke oproep doen aan iedereen die nog informatie heeft over seksueel misbruik. De oproep geldt voor slachtoffers, maar ook voor priesters, religieu zen en andere medewerkers van kerkelijke instellingen die getuige of dader zijn. Eijk: „Als iemand zo genoemd steunbewijs kan leve ren in een zaak, dan roepen wij hem of haar op dat nu te doen." Ongeveer een kwart van alle mel dingen van seksueel misbruik leidt niet tot compensatie omdat steunbewijs (een tweede verkla ring die dat misbruik aanneme lijk maakt) ontbreekt. Ook vraagt de kerk de daders zelf zich te mel den. Dat gebeurde in het verleden een enkele keer. De meeste da- De 81-jarige Ierse acteur Peter O'Toole is zaterdag in een ziekenhuis in Lon den overleden. Hij kreeg wereld wijd bekendheid vanwege zijn hoofdrol in de bekroonde film Lawrence of Arabia uit 1962. Zijn ster rees verder na rollen in Goodbye Mr Chips, The Ruling ClassThe Stunt Man en My Favou rite Year. Hij genoot een lange car rière, maar liep de grote prijzen al tijd mis. In 2003 ontving hij een ere-Oscar omdat hij, ondanks acht nominaties, de prijs nooit won, een onbetwist record. Wel ontving hij vier Golden Globes, een Bafta en een Emmy-award. President Michael Higgins van Ier land reageerde direct op het over lijden van zijn landgenoot en goe- Peter O'Toole de vriend. „Ierland en de hele we reld hebben een grootheid van de film- en theaterwereld verloren. Iedereen die hem goed kent, zal zijn warme humor en genereuze vriendschap missen." O'Toole trouwde met actrice Sian Phillips, met wie hij tot 1979 sa men was. Samen kregen ze twee kinderen, Kate en Patricia. Zijn re latie met Karen Brown leverde hem een zoon op, Lorcan. Afgelopen jaar nam hij afscheid als acteur. „Ik zeg mijn professie met droge ogen en met enorme dankbaarheid vaarwel", zei hij toen. Toch werd in november zijn naam nog genoemd als Romeins orator in Katherina van Alexandrië, een film die volgend jaar moet verschijnen 9 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-.43 4000 www.pzc.nl Hoofdredactie Peter jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 'Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. De krant wordt niet nabezorgd. U ont vangt restitutie. Abonnees hebben gratis toegang tot de e-paper via pzc.nl/epaper (eenmalig aanmelden). Vragen? Wijziging van uw adresgege vens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 u) Toets 2: informatie over uw abonnement of abonneevoordeel Toets 3: informatie over onze digitale pro ducten Maandag-vrijdag: 07.00 - 17.00 uur Zaterdag: 07.30 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 27,50 per maand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal eri automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright®wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee "Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimsal 6 maanden abonnee ulijVfin. Katholieke kerk luidt bel voor laatste ronde door Cyril Rosman Broeder Cees van Dam Kardinaal Wim Eijk www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2