ii 11 Luiten eindigt tóch in de top vijftig en mag Masters in Augusta spelen I! Gemengde estafette is vooral een vermakelijk zwemonderdeel _ik SPORT 29 Van Calker haalt eindelijk eis voor Winterspelen IOC investeert in strijd tegen dope en corruptie „In het circus is het vooral lachen en dat is dit ook", zei Kromowid jojo na afloop. „Het is grappig om een keer tegen mannen te kun nen racen. Ook voor het publiek is het heel vermakkelijk. Er kan van alles gebeuren." Ook Verschuren dook met plezier in het water. Hij slaagde er eerder op de avond niet in om mee te doen om de medailles op de too vrij, waarop hij in 47,60 als acht ste eindigde. „Ik had deze medail le liever een half uur eerder ge had", doelde hij op zijn optreden op het koningsnummer. „Maar het was leuk om mee te doen en een keer met Ranomi en Inge te kunnen zwemmen." Marissen had met een goede race een belangrijk aandeel in de bron zen plak. Het was voor hem al een verrassing dat hij mocht star ten. Hij stond bij de huldiging te stralen op het erepodium. „Dit is echt kicken", zei Marissen. „Ik heb op dit moment veel snelheid en die kon ik goed gebruiken. Dit is een mooi begin van mijn inter nationale loopbaan." Verschuren gaat ervan dat de ge mengde estafette in de toekomst serieuzer genomen zal worden. „Het is wennen om te zwemmen in zoveel golven, daarom moet je het wat vaker doen. Maar ik denk zeker dat het belangrijker kan worden en dat er beter nagedacht zal worden over de indelingen." Kromowidjojo hoopt echter niet dat het nummer wordt op genomen in het olympisch programma. „Ik ben daar niet zo'n voorstander van. Het pro gramma is al zo vol met zo veel nummers en al veel estafettes." Een dag later liet Kromowidjojo opnieuw zien dat ze de koningin van de 50 vrij is. Na haar wereldti tel deze zomer in Barcelona (lan- gebaan) pakte de olympische kam1 pioene ook het goud bij het EK in het 25 meterbad. Ze had ingezet op haar wereldrecord (23,24), maar dat bleef ditmaal net buiten bereik van de 23-jarige Groningse: 23,36. „Het is jammer, want ik ging er echt voor. Ik ga het komen de week bij het Duel in the Pool in Schotland opnieuw proberen." Ze zal daardoor het Sportgala van dinsdag laten schieten. Ze is één van de genomineerden voor de ti tel Sportvrouw van het jaar. Van der Haar wordt tweede bij kunstlicht Veldrijder Lars van der Haar had gisteren lang zicht op de zege in de Bosduincross in Kalmthout, maar de Ne derlands kampioen zag in de slotronde de plaatselijke favoriet Kevin Pauwels weg rijden. Van der Haar eindig de evenals vorige week in de Druivencross als tweede. De Belg Klaas Vantornout eindigde als derde. De cyclocross in de Vlaamse grensplaats werd verreden bij kunstlicht. De organisa tie had 87 lichtmasten langs het parcours geplaatst. Snowboardster Dekker verrast Snowboardster Michelle Dekker heeft zaterdag ver rassend de laatste zestien be reikt van de wereldbeker wedstrijd parallelslalom in het Italiaanse skioord Carez- za. Met die verrichting, de beste tot dusver in haar car rière, kreeg de pas zeven tienjarige Nederlandse plot seling uitzicht op deelname aan de Olympische Spelen van Sotsji. Nicolien Sauerbreij werd vroeg uitgeschakeld. Ze ein digde slechts als achttiende in de kwalificaties. Schroder niet snel genoeg voor zege Gerco Schroder is op de slot dag van de Paris Masters als derde geëindigd in de Grand Prix Gucci. De springruiter maakte met London, het paard waarmee hij in Lon den ook individueel olym pisch zilver veroverde, in de barrage geen springfout maar zijn tijd van 41,32 se conden was niet goed ge noeg voor de hoofdprijs van 115.500 euro. Die was voor de Fransman Kevin Staut met Silvana: 39,56. Schroder kreeg een cheque van 52.500 euro. EFB LAKE PLACID - Edwin van Calker heeft zich gisteren met de vier mansbob geplaatst voor de Olym pische Spelen in Sotsji. Bij de we reldbekerwedstrijden in Lake Pla cid eindigde de slee met daarin pi loot Van Calker, Jeroen Piek, Arno Klaasen en remmer Sybren Jans- ma als achtste. Daarmee voldeden ze nipt aan de eis van NOCNSF voor kwalificatie voor Sotsji. Pas bij een klassering in de top acht was Van Calker zeker van deelname aan de Spelen. Dat luk te de Drent tijdens de vorige we reldbekerwedstrijden in Calgary en Salt Lake City steeds net niet. Bij beide wedstrijden eindigde de Nederlandse bob als tiende. Esmé Kamphuis werd achtste met de tweemansbob. Ze ging met Judith Vis naar beneden. Kamphuis was al zeker van deel name aan de Winterspelen. Luiten bevond zich gisteren met zijn partner in de buurt van het Londense Trafalgar Square toen hij op de hoogte werd gesteld. „Ik drink er zo eentje op, maar houd nog even een slag om de arm. Het zijn betrouwbare berekeningen, maar morgen wordt het officieel. Het betekent eigenlijk alleen dat ik in april mag meedoen aan de Masters in Augusta. De drie ande re majors had ik al binnen. Ik weet nu precies hoe mijn jaar er uit gaat zien." Zijn afgelopen zomer uitgespro ken ambitie om via de top vijftig over een jaar naar de PGA Tour in Amerika te vertrekken, wordt niet direct uitgevoerd. „Daar gebeurt het échte grote werk, maar voor nu is dat nog niet verstandig." Ook Ryder Cupcaptain Paul Mc- Ginley adviseerde hem dat. „Paul zegt dat ik de meeste kans maak op een plek in het team door op de vertrouwde banen van de Euro pese Tour te blijven. Door niet al les te veranderen. En voor mij is de Ryder Cup hét doel." Luiten is de vierde Nederlander op de Masters na Gerard de Wit, die in de jaren zestig drie keer werd geïnviteerd, en Rolf Muntz (1991) en Reinier Saxton (2009), die zich via winst op het Brits amateurkampioenschap kwalifi ceerden. Niemand haalde de cut. Muntz vindt 'Augusta' de mooiste van het jaar. „De enige major die altijd op dezelfde baan wordt ge speeld en die je echt kan leren spe len, waardoor je prestaties jaar na jaar beter kunnen worden. Helaas heb ik er maar één jaar gespeeld, haha." Muntz noemt de positie van Lui ten op de wereldranglijst „gewel dig" voor de golfsport in Neder land. „Alleen denk je soms wel eens dat de Nederlandse nuchter heid ingeeft dat je goed mag zijn, maar ook weer niet té goed. Bo vendien heb je nu mensen die denken dat Joost minimaal even drie toernooien gaat winnen vol gend jaar. Ach, ik verwacht dat hij even moet wennen aan deze hoge re trede op de trap en na zijn her vonden balans gewoon weer ver der klimt." MONTREUX - Het Internationaal Olympisch Comité trekt 10 mil joen dollar, omgerekend 7,3 mil joen euro, uit voor de strijd tegen doping. Het geld gaat in een spe ciaal fonds dat nieuwe methoden moet ontwikkelen om doping op te sporen. Dat maakte IOC-voor- zitter Thomas Bach zaterdag be kend. „Ik denk dat we ons moeten afvra gen of urine- en bloedtesten de enige methodes zijn. Wellicht kunnen we ook heel betrouwbare tests met haren of lichaamscellen uitvoeren. Het is nuttig een ande re duurzame testmethode te vin den om verboden middelen op te sporen:" De Duitse preses kondigde voorts aan dat het IOC ook nog 10 miljoen dollar zal vrijmaken voor de strijd tegen corruptie in de sport. op MAANDAG 16 DECEMBER 2013 I Ranomi Kromowidjojo (nog in het bad), Inge Dekker, Mike Marissen en Sebastiaan Verschuren hebben plezier na het behalen van de bronzen medaille op de gemengde estafette, foto Robin van Lonkhuijsen HERNING - De gemengde estafette in het zwemmen kreeg na de intro ductie al snel de bijnaam van 'cir cusnummer'. De Nederlandse ploeg genoot zaterdag echter van het optreden op het nieuwe onder deel. Ranomi Kromowidjojo, Mike Marissen, Sebastiaan Verschuren en Inge Dekker pakten bij het EK kortebaan in 1.30,62 de bronzen medaille op de 4x50 meter vrij. KALMTHOUT CAREZZA PARIJS door Hans Leber NIJMEGEN - Golfer Joost Luiten loopt aan het einde van het jaar tóch nog de top vijftig van de wereldranglijst binnen. Het bete kent een unicum voor Nederland. Zonder zelf te spelen zag Luiten diverse concurrenten punten verlie zen in de laatste toernooien van 2013.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29