Swings troeft in z'n eentje alle Nederlanders af Gut stelt teleur voor eigen publiek Bolt te snel voor lijn 59 28 SPORT ZWEMMEN Niels Mesu weer bij A-rijders Nederland pakt maar zes medailles op het EK kortebaan. De technisch directeur van de zwembond vertrekt nu naar Australië. In deze olympische winter pakt Swings twee marathons mee in zijn voorbereiding op de Spelen in Sotsji. In Rusland wil de pupil van Bart Veldkamp vooral schitte ren op de 1500 meter. „125 rond jes in een tempo van 32 seconden rijden op slecht ijs is de beste duurtraining die er is", verklaar de Swings zijn opmerkelijk korte uitstapje naar de marathon. „In een langebaantraining kan ik me zelf niet meer dan een uur lang dit tempo opleggen." Niels Mesu reed zaterdagavond in Alkmaar voor het eerst weer mee met de A-rijders. De Middel burgse schaatser, die uit de roula tie was vanwege huidkanker, fi nishte na 125 rondjes op de 37e plaats. Zijn broer Erwin werd zeventien de en pakte voor de tweede keer dit seizoen punten voor het klas sement. Hij deed goed werk voor zijn ploeggenoten Frederik Nauta en Douwe Bierma, die beiden in top zes eindigden. Yoerec Cijsouw uit Oostburg haal de de finish niet bij de wedstrijd in de eerste divisie. Hij stapte na 43 rondes uit. Swings, die drie jaar geleden over stapte van het inlineskaten naar het langebaanschaatsen, is echter ook een slimme Belg. In Alkmaar kwam alles wat hij de afgelopen winters en zomer geleerd heeft tezamen: zijn tactisch inzicht uit het skeeleren, zijn duurvermo- gen en zijn snelheid. „Ik merk hier dat ik ten opzichte van vorig jaar weer een betere schaatser ben geworden", zei hij over het gemak waarmee hij - als enige buitenlander in het veld - het tempo in het peloton zaterdag af en toe de hoogte in joeg. De laatste versnelling was er één te veel aan voor de andere elf overgebleven koplopers. Twee ronden lang klapte de Vlaamse Brabander zo hard over het wit uitgeslagen ijs, dat geen van de sprinters nog kans zag hem te passeren. „Ik dacht;- ik gooi er op het einde gewoon nog een 1500 meter uit. In een echte sprint zijn er misschien wel tien sneller dan ik." En dus beet vooral Jan-Maarten Heideman in het stof. Hij had twee ploegmaats in de kopgroep. Swings: „Die deden eigenlijk niks in de finale. Ik had verwacht dat ze me om beurten zouden be stoken met aanvallen." Dat ge beurde niet en Heideman moest genoegen nemen met de tweede plaats. Ingmar Berga kwam niet verder dan plek drie. Komende zaterdag kunnen de Hollandse marathonschaatsers in Breda laten zien dat ze iets ge leerd hebben van hun afgang in Alkmaar. Dan rijdt Swings zijn tweede en laatste wedstrijd mee, om daarna terug te keren naar het 'gewone' voorbereidende werk op Sotsji. „Mijn seizoen be gon moeizaam, maar inmiddels durf ik te zeggen dat het met mijn vorm de goede kant op gaat", zei Swings lachend voor hij in de auto stapte voor de bijna drie uur durende reis terug naar België. HERNINC - Hij werd niet gejonast in het water en ook mooie woorden bleven gisteravond nog achterwege. „We zien Jacco de komende weken nog wel. Het echte afscheid komt pas aan het eind van de maand", zei de aan voerster van het Nederlands team, Ranomi Kromowidjojo, gis teravond. -Het laatste toernooi van Jacco Ver haeren als technisch directeur van de zwembond KNZB gaat voor Nederland de boeken in als een mager toernooi. Kromowidjo jo maakte haar status waar door tweemaal goud te winnen (50 en 100 vrij). Maar verder bleef de me- dailleoogst beperkt tot viermaal brons: Moniek Nijhuis op 50 school, Sharon van Rouwendaal op 800 vrij, Inge Dekker op 50 vlinder en de gemengde estafette ploeg op de 4x50 vrij. Toch trekt Verhaeren met een ge rust hart de deur achter zich dicht. Hij zegt er alle vertrouwen in te hebben dat de Nederlandse zwemsport kan blijven groeien. Specifiek doelt hij op talent ontwikkeling en topsportpro gramma's. „De afgelopen jaren hebben we met de komst van Na tionale en Regionale Trainings centra een goede structuur neer gezet. Nu wordt die professionali seringsslag voorzichtig ingezet bij de verenigingen. Het huis is stabiel, maar nog niet af', stelde de scheidend technisch directeur, die tot september 2014 wordt Ik ga vanaf januari in Australië meedenken over de topsport programma's opgevolgd door Joop Alberda. Verhaeren was bijna een kwart eeuw de architect van het top- zwemmen in Nederland, nu wacht hem een grote uitdaging in Australië. Als bondscoach van 'Swimming Australië' zullen zijn werkzaamheden veelomvattend zijn. Kort gezegd komt het er op neer dat hij de randvoorwaarden moet scheppen waarbinnen in dividuele coaches en uiteindelijk de zwemmers optimaal kunnen renderen. „In de praktijk zal ik vooral con tact hebben met de vijftien natio nale coaches die de elitezwem mers leveren aan het Australische team", lichtte Verhaeren toe. „Ik ga meedenken over de topsport programma's. Hoe kunnen we de trainingen, de planning en de he le staf rond een zwemmer naar een hoger plan tillen?" Tijdens toernooien ligt zijn taak vooral bij het begeleiden van coaches en neemt hij de opstel ling van de estafettes voor zijn re kening. Verhaeren: „Buiten de wedstrijden ben ik de schakel tus sen de zwembond en het weten schappelijke sportinstituut dat on der meer de raceanalyses ver zorgt." Een drukke job dus, die gepaard gaat met veel gereis in het im mens grote land. „Ja, voor een rondje langs de velden ben ik wel een tijdje van huis." Zijn vrouw Janneke staat er dan al leen voor met hun zonen Jules (9) en Teun (7). „Ik ben heel trots en dankbaar dat mijn vrouw achter me staat. We hebben deze emigra tie echt samen besloten. Als Jan neke niet had meegewild, was ik niet gegaan. Zij is nog nooit in Au stralië geweest en ziet het als een mooi avontuur." De Eindhovenaar heeft in Austra lië een contract getekend tot en met de Olympische Spelen van Rio de Janeiro in 2016, met een op tie voor nog een olympische cy clus. zei de winnares, die zonder haar diskwalificatie op de afdaling van Lake Louise leidster zou zijn in het algemene wereldbekerklasse ment. Weirather bleef de verrassende Zweedse Kajsa Kling voor. De Oos tenrijkse Anna Fenninger werd derde. Gut, met al vier zeges op zak dit seizoen, kon niet aan de hooggespannen verwachtingen van de Zwitserse fans voldoen. Een dag later was ze na een niet voltooide eerste run al gezien op de reuzenslalom. Die werd op overtuigende wijze gewonnen door de regerend wereldkampioe ne op het onderdeel, Tessa Wor- ley. De Frani^aise hield de Zweed- Skiester Lara Gut presteert onder haar niveau. De leid ster in de wereldbeker ziet de concurrentie naderen. se Jessica Lindell-Vikarby en de Sloveense Tina Maze achter zich. De mannen waren actief in Val d'Isère waar Marcel Hirscher zater dag de reuzenslalom op zijn naam schreef, maar een dag later zich niet wist te kwalificeren voor de tweede run op de slalom. Dat was hem sinds maart 2011 niet meer overkomen. De Oostenrijker excelleerde zaterdag nog wel in de tweede manche waarin hij meer dan anderhalve seconde goed maakte op zijn Franse rivaal Alexis Pinturault die uiteindelijk niet eens het podium haalde. Daar op stonden verder de Oostenrijker Thomas Fanara (tweede) en de Duitser Stefan Luitz. De winst op de slalom van giste ren was voor de 34-jarige Oosten rijker Mario Matt. Hij bleef na twee runs de Zweed Mattias Har- gin en de Italiaan Patrick Thaler voor. De Noor Aksel Lund Svindal behield de leiding in het wereldbe kerklassement. Weirather was zaterdag de snelste op de super-G. Na tal van ereplaat sen was het haar eerste zege van het seizoen. De 24-jarige Liechten steinse is de dochter van Hanni Wenzel, tweevoudig olympisch kampioene in Lake Placid (1980), en de Oostenrijkse topskiër Harti Weirather. Haar zege kreeg extra betekenis, omdat juist haar beroemde moe der zaterdag haar verjaardag vier de. „Ik wilde mijn moeder graag dit prachtige cadeau schenken", door Ad Pertijs ALKMAAR - Verbaasde gezichten za terdag in Alkmaar na afloop van de tiende schaatsmarathon die mee telt voor de KPN Cup. „Ik had ver wacht dat ze me het wat lastiger zouden maken", keek de blije Belg Bart Swings terug op zijn gewon nen race. „We hadden het inder daad wat slimmer moeten aanpak ken", zei Bart de Vries beschaamd namens de verslagen Hollandse ma rathonelite. Mager slottoernooi voor Verhaeren door Natasja Weber Jacco Verhaeren (links) en zijn op volger Joop Alberda. Jacco Verhaeren ST. MORITZ/VAL D'ISERE - Voor ei gen fans slaagde Lara Gut er dit weekeinde niet in haar imposante zegereeks uit te breiden. De Zwit serse skiester werd zaterdag op de super-G in St. Moritz nog zevende, op de reuzenslalom haalde ze een dag later het einde van de eerste run niet Gut leidt nog in het klasse ment om de wereldbeker, maar zag met name Tina Weirather ge vaarlijk dichtbij komen. BUENOS AIRES - Usain Bolt heeft zijn Argentijnse fans zaterdag flink vermaakt De Jamaicaanse topsprinter was bij een wedstrijdje over 80 meter in Buenos Aires voor zo'n 30.000 toeschouwers te snel voor een stadsbus. Lijn 59 kwam in de Argentijnse hoofdstad wat langzaam op gang, waardoor de wereldrecord houder op de 100 en 200 meter het zich kon veroorloven om met het nodige toneelspel over de eindstreep te komen, foto Silvina Frydlewsky/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28