e Alleen een pan en droge lucifers 44 Het gunnen van spullen aan een ander vind ik juist in deze tijd een mooi gebaar 20 CONSUMENT KOOPWAAR Wouter Klootwijk Zwerven zit ons in het bloed. We doen het al leen niet meer: Zo leuk is het nou ook weer niet, ver van huis. En het is ook niet meer nodig. Je hebt gas, stroom door een draadje, stromend wa ter uit de kraan en Albert Heijn komt alles brengen als je liever binnen blijft Hoeveel mensen, iets verder bij ons bed vandaan, kunnen er niet eens van dromen. En ons, verwende nesten van het rijke westen, ons gaat het verve len. We gaan op avontuur. Met een slaapwagen achter de auto en een fles gas. Of met niks anders bij je dan wat je dragen kan. De nieuwe zwerver verlaat niet al leen in de zomer zijn huis om voor zijn plezier aan ontberingen te doen. Het is hem menens; ook in de winter. Ziet u tijdens een zondagse wandeling door een ge woon bos, of in een officieel na tuurgebied, een rookpluimpje op kringelen in een verte waar geen pad naartoe leidt, dan zit daar ie mand in zijn vrije tijd te overle ven. Het gebeurt ook in groeps verband en er zijn cursussen voor. En kookgerei. Beroemd is een gietijzeren pan op pootjes en met een hengsel. Hij is internationaal hekend als Dutch Oven en de naam kreeg hij in Amerika waar cowboys hem gebruikten. Niet voor hun lol, maar omdat nergens eten langs de weg te koop was. Er was ook geen weg nog. Een handige man uit Engeland leerde in Nederland de techniek van het ijzergieten in mallen van zand. Hij ging het zelf doen en exporteerde zijn 'Hol landse' pannen naar Amerika. Driehonderd jaar geleden. De pan wordt nog steeds ge maakt en in Nederland, in Zwolle heeft een koopman in avonturen- gereedschap zich er in gespeciali seerd. Peter Qvist van Qvist Out door Cooking (qvist.nl) laat Dutch Ovens gieten met zijn naam op het deksel. De pootjes onder de pan maken dat hij makkelijk bovenop een vuurtje kan staan zonder dat het dooft onder het gewicht Het dek sel heeft een opstaande rand. Er kunnen gloeiende houtskooltjes op geschept worden zodat de pan werkt als een ouderwetse oven. De pan kan aan een driepoot bo ven vuur gehangen worden en niet iedereen wil er een met poot jes. Zwolle heeft daarom ook Dutch Ovens met vlakke bodem. Ze kunnen zowel thuis op het gas of op een inductiekookplaat, als in de wildernis gebruikt worden. Duur? Niet echt. In vergelijking met gietijzeren pannen uit Frank rijk, geëmailleerd en in allerlei kleuren, pannen die niet vies mo gen worden, dus niet geschikt voor ruig koken, zijn ze goed koop. Er is al een eenpersoons pannetje op pootjes voor 25 euro. Geen geld, als je bedenkt dat het pannetje makkelijk driehonderd jaar mee gaat. Hele toekomstige generaties kunnen er mee overle ven en misschien moeten ze wel. Gelukkig kunnen ze het dan ook, want geleerd van opa die in zijn tijd nog voor de pret op zijn hur ken een potje primitief ging zit ten koken. Dakloos culinair doen ter ontspanning, voor als het er op aan komt. Kopen, kopen, kopen. We zijn er tuk op, maar soms is weggeven een betere keus. Daar zijn websites en winkels voor. Een blik thuis in de kasten kan ontnuchterend werken. Kle ding, servies en glaswerk, appa ratuur (nooit gebruikt, leek toen zo leuk/handig), gereedschap, speelgoed: hebben we niet veel te veel? Misschien is dit een mooie maand om het kopen even te laten en over te gaan op weggeven. Weggeven maakt blijer, schept ruimte. Een briefje op het prikbord in de supermark kan, maar er zijn tegenwoordig ook slimmere/snellere manieren om van je spullen af te komen. Op Facebook is het een groot succes; de Weggeefhoek. Op diverse plaatsen in Neder land zijn vanaf 2012 weggeefhoeken ont staan. Arnhem bijvoorbeeld, heeft Weggeef hoek 026 voor mensen uit de regio die duur zamer met spullen willen omgaan. Maar ook Apeldoorn, Zwolle, Epe en in heel veel andere plaatsen zijn inmiddels weggeefhoe ken. Want 100 kilometer rijden voor een koekenpan is natuurlijk geen duurzame of handige actie. Op de websites wordt het idee van geven (ervoor laten betalen of an dere diensten vragen, is streng verboden) bijna poëtisch beschreven: „je hart wordt er groter van, de wereld wordt er mooier en schoner van en je leert ook nog eens alle maal nieuwe gezichten kennen." Wat wordt er zoal via de Weggeefhoeken aangeboden? Speelgoed voor de kleintjes, bonte vazen, kookboeken om boven te wa tertanden, een tuinbroek voor een peuter, een lift om aan te bieden, een fiets om het op te leren, een helpende hand, een stoffig schilderijtje, het meest spannende boek dat je ooit hebt gelezen. Voor sommige mensen is de weggeefhoek een echte uitkomst. Zo kreeg een vrouw uit Epe, die er pas heel laat achter kwam dat ze zwanger was en niets voor de baby in huis had, dankzij de Weggeefhoek binnen een week haar hele uitzet bij elkaar. Gratis. Van maxi-cosi tot kinderstoel, van luiers tot voe dingsflesjes. Voor Sandra Endeman (21) zijn babyspullen niet relevant, maar het kerstjurkje dat ze on langs op de kop tikte, maakt haar wel vro lijk. Het was niet het eerste item dat ze via de Weggeefhoek bemachtigde. „Ik ben stu dent en woon sinds kort op kamers. Ik heb niet veel te besteden. Leuke spullen, zoals bloempotjes en een waanzinnig mooi leef- kussen voor mijn kamer, maar ook schoe nen heb ik via Facebook gekregen." Voor En deman is het een sport zo dichtbij mogelijk spullen op te halen. „Op mijn verlanglijstje staan een printer, een combimagnetron en een strijkplank. Dat zijn behoorlijke uitga ven als je voor nieuw kiest." Zelf heeft ze ook al veel weggegeven. Kleding, maar ook spullen die gewoonweg niet in haar kleine studentenkamer passen. „Het gunnen van spullen aan een ander vind ik juist in deze tijd een mooi gebaar." Patrick de Graaf bedacht een verzamelsite (www.weggeefhoek.net) waarop hij de 10.000 leden van de Facebook-weggeefhoe- ken meer overzicht wil bieden van het aan bod op de diverse sites. „Je zult maar net op zoek zijn naar een paar Noren, maat 45, of kerstspullen. Misschien worden ze niet in je eigen, maar wél in de Weggeefhoek 10 ki lometer verderop aangeboden." Hij hoopt dat het totaaloverzicht, de naar zijn idee be tere zoekfunctie en gebruiksvriendelijkheid van de site meer mensen zullen prikkelen spullen weg te geven of te kiezen voor ge bruikte goederen. „En vergeet de sociale functie niet, er ontstaan leuke contacten met mensen uit de buurt." Er is ook de Weggeefwinkel, een vanuit de kraakbeweging gestart initiatief op diverse plaatsen in Nederland. Vaak is een weggeef winkel tijdelijk gevestigd, in een kraakpand of als een soort pop-upshop in een winkel pand dat even leegstaat. Ook hier draait het niet alleen om 'gratis', belangrijk is het ideë le motief: spullen breng je niet meteen naar de stort, hergebruik is (duurzaam) beter en maakt een ander blij. Kijk op www.weggeef- winkel.nl voor de adressen. Op www.gratisafhalen.nl wordt van alles aangeboden. Groot en klein, altijd gratis. Wat te denken van een keuken mét inbouw- apparatuur (afhalen in Amsterdam), diverse modellen Canonprinters (Rotterdam) of een vitrinekastje van Ikea (helemaal gaaf, al leen de verlichting doet het niet) in Nijme gen. Of vrieskasten. Zelfs voor de tuin is hier van alles te krijg, zoals 15 vierkante me ter getrommelde waaltjes. Wel zelf verwij deren en ophalen natuurlijk. Weggeven maakt blijer door Sandra van Maanen illustratie Jos Diender gratisaftehalen.nl, gratisoptehalen.nl, allesgratisafhalen.nl, gratisspullenafhalen.nl reageren? consument@depersdienst.nl Sandra Endeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20