KEUKEN OUTLET WINKEL Vereniging vraagt weer om schrappen Sch0°! KomPas consternatie extra parkeerplaatsen bij schouwburg voor Unicef appartement Proosten op honderd jaar 16 WALCHEREN ANTIEK SPEELGOED Antiek speelgoedmuseum Lientje in Middelburg is definitief dicht. Het speelgoed is verkocht op een veiling. Kerstknutselen Boekenbeurs voor Serious Request mag film maken na brand in MIDDELBURG - Met gemengde ge voelens laat Ton Laven het antie ke speelgoed uit het museum van zijn overleden vrouw veilen. „Ik hoop dat het allemaal wordt ver kocht en dat anderen er plezier aan gaan beleven. Maar ik raak ook wéér een stukje van Lientje kwijt." Bijna twee jaar geleden, in februa ri 2012, overleed Lientje Laven. Hun oudste dochter zette het an tiek speelgoedmuseum Lientje aan de Goese Korenmarkt in Mid delburg voort. „Als een eerbetoon aan haar moeder", vertelt Ton. Maar de belangstelling van het pu bliek was veel te klein geworden om ermee door te gaan. „We wa ren dit jaar van april tot en met september drie middagen per week open. We zagen dagenlang niemand, in het hele seizoen maar zes of zeven mensen." Wat een verschil met de eerste ja ren dat het museum bestond, blikt hij terug. „Maar ja, weet je wat het ook is, je moet een lief hebber zijn om dit leuk te vinden en als mensen één keer zijn ge weest, komen ze niet terug." Lientje was een liefhebber van an tiek speelgoed. En ze was een fa- - natiek verzamelaar, vooral van poppen. Haar collectie begon met een pop uit 1750, met een houten lijfje en handen en voeten van var kensblaas. De verzameling bevat veel poppen, tot de periode rond 1950. „We gingen zelf ook veilin gen af om speelgoed te kopen." Op een dag, toen ze thuis kwa men, zat er een kleine bruine beer op de bank voor hun huis, herinnert Ton zich. „Met een briefje rond zijn nek: Willen jul lie mij adopteren?" De beer werd liefdevol binnengelaten. „Maar we hebben nooit kunnen achter halen wie hem bij ons heeft ach tergelaten." Toen de collectie een behoorlijke omvang had, spoorden hun kinde ren hen aan die ook aan andere mensen te laten zien. Zo ont stond in 1999 het museumpje, in een schuur naast hun huis. Het waren ook hun kinderen die Ton nu aanspoorden het museum maar te sluiten en het speelgoed te laten veilen. „De schuur moet in de winter worden verwarmd. De collectie is waardevol en dus ook goed verzekerd. En ja, als er dan zo weinig interesse meer is, dan moet je stoppen. Ik wil niet nog jaren doorsukkelen met het museum. En alles zomaar laten staan, dat wil ik ook niet. Nee, ik wil er nu maar gewoon van af. Laat een ander er maar plezier aan beleven." Door het speelgoed te laten veilen bij het Veilinghuis Korendijk heeft Ton er zelf geen omkijken naar. Alles is voor hem geregeld. „Ik weet niet of er een markt is voor dit speelgoed, maar zij wel. Ik hoop vooral dat het in goede handen komt. Het mooiste zou het zijn als iemand alles koopt, misschien wel voor een museum." De opbrengst van de veiling boeit hem niet. Fijner vindt hij het dat op de kijkdagen veel mensen nog eens in het museum zijn geweest. Op donderdag stond er om kwart voor tien al een hele rij mensen. „Die drukte geeft me een goed ge voel. Dat het toch waardevol is ge weest wat Lientje heeft gedaan." MIDDELBURG - Kinderboerderij de Klepperhoeve in Middelburg houdt woensdag een kerstknutsel- middag. Kinderen gaan dan op de boerderijzolder een kerstboomje van papier maken en versieren. Als er tijd over is, worden samen de dieren gevoerd. Deelname kost één euro per kind. OOSTKAPELLE - Op het dorpsplein in Oostkapelle vindt woensdag middag 18 december van 16.30 tot 19.30 uur een boekenbeurs plaats, waarvan de opbrengst gaat naar Oostkapelle Serious Request. Ook worden er gezelschapsspelen ver kocht. Rinus Spruit zal zijn boeken De Rietdekker en Een dag om aan de balk te spijkeren verkopen en sig neren. PZC-verslaggevers Mauri ce Steketee en Koen de Vries ver kopen en signeren hun Kustmara- thonboek 2013: Zwaer zand. De au teurs schenken allemaal een deel van de verkoop van hun boeken aan Oostkapelle Serious Request. Voorzitter Caja Oldenburger schrijft dat in een brief aan alle raadsfracties. De gemeenteraad van Middelburg neemt vanavond een besluit over de toekomst van de schouwburg. De gemeente overweegt een overeenkomst te sluiten met exploitant Frans Lie- vens voor renovatie en exploitatie van de schouwburg. Bovendien zouden de bestaande parkeerplaat sen heringericht moeten worden en moeten er plaatsen bij komen. De vereniging is 'op zich niet te gen herinrichting van de huidige parkeerplaatsen voor de schouw burg' maar wel tegen uitbreiding. Afgelopen jaar is een aantal ma len overleg geweest tussen de ver eniging en de gemeente en daar bij zou de conclusie zijn geweest dat uitbreiding niet nodig was, stelt de vereniging. Oldenburger verwijst daarvoor ook naar een raadsvoorstel uit oktober. College van B en W en theaterexploitant Lievens vinden meer plaatsen wel nodig. Enerzijds voor een goede exploitatie van het theater, ander zijds omdat in de omgeving van het Molenwater meer behoefte is aan parkeerruimte. Volgens wet houder Saskia Szarafinski zijn de plaatsen ook nodig en beschik baar voor omwonenden en bezoe kers van het park, de friettent en de Concert- en Gehoorzaal. De vereniging Stadspark Molen water wil dat de raad het onder deel parkeren uit het raadsvoor stel van vanavond schrapt en dat daarover apart overleg gevoerd kan worden tussen onder ande ren de vereniging en Lievens. OOST-SOUBURG - Basisschool Het Kompas in Oost-Souburg mag een korte speelfilm maken over kinderrechten onder leiding van een filmcoach van Unicef. De film dingt mee naar een titel op het Unicef Kinderrechten Filmfesti val. De school mag dat omdat zij in de week van de mediawijsheid (2 tot en met 6 december) in Zeeland het project Mediamasters heeft ge wonnen. Dat bestond uit een in teractief spel waarmee leerlingen dagelijks aan de slag zijn gegaan met (sociale) media om te leren wat de kansen zijn, maar ook wat de gevaren zijn. GOES - Een binnenbrand in een appartement van zorgcentrum Gasthuis aan de Oude Singel in Goes heeft zaterdagochtend flin ke schade aangericht. Niemand raakte gewond. De brand brak even na half twaalf door nog on bekende oorzaak uit in de keuken van de woning. Omdat het om een binnenbrand in een apparte mentencomplex ging, rukten de hulpdiensten met groot materieel uit. Daardoor en door de fikse rookontwikkeling ontstond be hoorlijke consternatie. De be woonster kon haar woning tijdig verlaten. Na twintig minuten was de brand onder controle. Goedkoper ban niet... leuber wel! Veel plezier met door Maurits Sep Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Grauenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie wumi.feeufeenoutletu/infeeLnl wwww.oostkapellesr.nl De oudste pop uit de collectie is uit 1750. Een pop van hout, met handjes en voetjes van varkens blaas. Geveild voor 250 euro. De favoriete pop van Lientje was 'Bartje'. Bartje figureerde vaak op folders van het museum. Geveild voor 150 euro. De favoriete pop van Ton is er één van het Duitse merk Simon en Hal- big. „Ze heeft zo'n mooie oogop slag." Geveild voor 140 euro. VLISSINGEN - Proost! Mevrouw Sjaan Brasser-de Nooijer heft zelf het glas op haar honderdste verjaardag. Zaterdag vierde zij dat in het Muzeeum in Vlissin- gen. Familie, vrienden en bekenden hadden zich daar als verrassing verzameld. Sommige gasten zag ze voor het eerst in twintig jaar terug. Burgemeester Let- ty Demmers kwam daar ook naartoe om mevrouw Brasser namens de ge meente te feliciteren. Mevrouw Brasser vermaakte zich prima en zong gezellig mee met de liedjes die het Terneuzense shantykoor Zuidwest 10 ten gehore bracht Sjaan de Nooijer werd geboren in Oost Souburg, in een gezin met uit eindelijk 5 kinderen waar het woord luxe onbekend was. Met haar echtgenoot Jaap Brasser woonde zij in Abeele, waar het huis in de oorlog een voltreffer kreeg van een Engels bombardement. Alle buren komen om, maar zij worden levend onder het puin vandaan gehaald omdat ze onder de trap hadden ge schuild. Van 1946 tot 1978 woont het gezin in Rotterdam en keert dan terug naar Vlissingen. Sinds 1983 is mevrouw Brasser weduwe. Ze woont nog steeds alleen, in het centrum van Vlissingen boven de winkels. Ze leest veel, lost cryptogrammen op, leeft matig en is goed gezond, foto Ruben Oreel door Maurits Sep MIDDELBURG - De vereniging Stads park Molenwater doet nogmaals een dringend beroep op de ge meenteraad om het parkeren voor de schouwburg niet uit te breiden. Volgens de vereniging is er geen behoefte aan meer plaatsen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 16