Onvrede met de berging Duits wrak Loting voor verpleegkundestudie HZ De wethouder en ik zijn er aan de keukentafel met elkaar uitgekomen Veere tweede met eerlijk winkelenroute Benefiétavond voedselbank 66 Gelukkig kwam de 66 Nee, we hebben nooit subsidie aangevraagd. Helaas, eigen arbeid wordt niet gesubsidieerd VROUWENPOLDER - Secretaris Fred Groen van de wrakduikstichting De Roompot is niet gelukkig met de gang van zaken rond de ber ging van de Duitse mijnenlegger- MFP-920. Vooral het feit dat zijn stichting het wrak heeft ontdekt en vervolgens volledig buiten de berging is gehouden, steekt hem. Ook de manier waarop de Genie compagnie Waterbouw en de de fensie Duikgroep het wrak boven water hebben gehaald is niet naar de zin van de wrakduikers. Voor al van het voorschip is niet veel meer dan wat schroot over. Groen: „Wij zijn al vanaf 2007 met dat wrak bezig. En nu er een documentaire over de berging wordt gemaakt is er op geen enke le manier ruimte voor de ontdek kers van het wrak." Ook het feit dat het kanon is afgebroken door dat een kraan bovenop het wrak viel, steekt hem. „Dat kanon heb ben wij vrijgelegd. Het was als het ware als nieuw en nu is het af gebroken en moeten we nog maar zien wat er van over is." Groen geeft aan dat zijn stichting er op uit is zo veel mogelijk van de wrakken in de Zeeuwse wate ren toegankelijk te maken voor het Zeeuwse publiek. „Het voelt toch een beetje alsof wij het dek sel op de neus hebben gekregen." Het is de bedoeling dat het wrak wordt opgeknapt en een plaatsje krijgt in het bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp. Stef Traas van dat museum houdt zich nog een beet je op de vlakte over wat er onder de roest en modder van het wrak tevoorschijn komt. „Dat het eer ste deel erg beschadigd is is geen wonder, dat is op een mijn gelo pen. En dat die kraan omgevallen is, daar kan niemand wat aan doen. Wij zijn niet teleurgesteld over de gang van zaken tot nu toe. De komende week moet meer dui delijk maken over wat er van de mijnenlegger over is en in welke staat de resten van het Duitse schip zich bevinden." VEERE - De gemeente Veere is na Goes de tweede gemeente in Zee land met een eerlijkwinkelenrou- te. De route is zaterdag officieel gepresenteerd. De fietsroute voert langs 24 onder nemers waar biologische en/of fairtrade producten te koop zijn of die tweedehands spullen verko pen. Zo doen restaurants, lunchrooms, pluktuinen, wereld winkels en kringloopwinkels mee aan de route. De eerlijkwinkelen- route is er gekomen door de sa menwerking tussen Switch Zee land, een organisatie die zich sterk maakt voor een duurzamere en rechtvaardigere wereld, en de millenniumwerkgroep van de ge meente Veere, die hetzelfde doel nastreeft. Van de route is een kaartje ge maakt dat verkrijgbaar is bij de deelnemende winkels en de VVV. COES - De kermisexploitanten die in de Zeelandhallen in Goes staan bieden de medewerkers van de Voedselbank de Bevelanden in Goes een kerstavond aan. Deze benefietavond wordt vrijdag 20 december gehouden tijdens Kerstland Goes. Op het program ma staan optredens van de Zeeuwse zanger Alwin en dj Wil lem. Verder is er een loterij waar van de opbrengst voor de voedsel bank zal zijn. De HZ voert de zogeheten nume rus fixus voor deze studie in, om dat het aantal eerstejaars gestegen is van 130 in 2012 naar 160 dit stu diejaar. „We willen wel groeien, maar het aantal stageplaatsen is beperkt. Het begeleiden van sta giaires kost de zorginstellingen immers tijd en aandacht", legt aca demiedirecteur René Ruissen uit. „We zetten deze stap uit voor zorg, want we moeten voor vol doende stageadressen zorgen. An ders snijden we onszelf in de vin gers." Het maximum komt op 200 studenten. „Aan zoveel eerste jaars komen we niet, want er val len altijd weer studenten af." Volgens Ruissen is het in crisis tijd een 'traditie' dat meer studen ten kiezen voor zorgopleidingen. „Ook in de zorg is er weinig baan- zekerheid, maar de vergrijzing zet wel door. Er komt dus meer be hoefte aan verpleegkundigen. Bo vendien is het een erg mooi vak. Veel jonge mensen voelen zich daartoe aangetrokken." Bijna alle andere verpleegkunde- opleidingen in Nederland voer den al een loting in. Hoe de HZ aankomende verpleegkunde-stu- denten wil selecteren, is nog niet duidelijk. OVEZANDE - André Verheijke uit Ovezande hoorde bij toeval dat het huis met de opstallen Acht is meer dan Duizend in Ovezande te koop stond. „Ik wist meteen dat ik dat huis wilde hebben en opknappen." Hij lacht: „Ik ben mede-eigenaar van Sturm en Dekker, het sloop bedrijf, maar ik hou van verzame len en soms kom ik dingen tegen die we moeten slopen, maar die ik liever weer mooi maak." Hij woont nu alweer een tijd met Lea Welleman aan de rand van Ovezande. „Ik heb het in 1994 ge kocht van Willem Mol, een man alleen, die hier tot zijn 92e heeft gewoond. Het was vervallen. Als ik een warme douche wilde heb ben, moest mijn vrouw de buta- gasfles schudden. Er hing zo'n gei- sertje in de keuken, er stonden oliekachels en overal rook het muf Maar dat interesseerde me al lemaal niet. Ik wilde hier wonen." Net toen hij een begin wilde ma ken met de verbouwing, kreeg de gemeente Borssele het stempel Waardevol Cultuur Landschap (WCL). „Ik heb toen snel een vier jarenplan gemaakt en de restaura tie aangemeld bij de gemeente. De WCL-loketfunctionaris heeft me goed geholpen. Hulde. Voor el ke investering van 100.000 gul den kreeg ik 50.000 terug. Dat wethouder langs. We zijn er hier aan de keukentafel met elkaar uitgekomen kwam goed uit, want het geld vloog eruit." Omdat het hof niet meer als agrarisch bedrijf werd ge bruikt, was de regeling Nieuwe Economische Drager van toepas sing en kreeg het wagenhuis vrij eenvoudig een nieuwe bestem ming. Het werd verbouwd tot praktijkruimte. „Ik heb nog wel een foutje gemaakt bij de verbou wing. Het wagenhuis was zo gam mel dat ik begon te slopen. Ik sloopte te veel. De gemeente eiste dat ik het weer opbouwde, en dreigde nog dat ze de WCL-subsi- die in zou trekken. Gelukkig nam de wethouder de moeite om langs te komen. We zijn er hier aan de keukentafel met elkaar uit gekomen. En kijk hoe mooi het erfgoed erbij staat. We hebben er nu ook een gastenverblijf en ver gaderzaal in ondergebracht." van een damwandloods bij de ge meente Terneuzen. Er werd nog naar een tussenoplos sing gezocht om de schuur voor opslag geschikt te maken. Kalis vaart wilde daar niet meer over nadenken. Medio 2012 gaf de gemeente een bouwvergunning af voor de dam wandloods. Die is gebouwd voor een bedrag dat lager is dan de ge schatte kosten voor het rietdek- ken van de monumentale schuur (circa 100.000 euro, bron SCEZ). Daarmee is het lot van de oudste bekende stenen landbouwschuur in Zeeland bezegeld. MAANDAG 16 DECEMBER 2013 ZEELAND 15 door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Studenten die willen beginnen aan de verpleegkunde-op- leiding aan de HZ in Vlissingen, moeten vanaf volgend studiejaar lo ten om toegelaten te worden. uit met regisseur André Verheijke en Lea Welleman voor het verbouwde wagenhuis, foto Marcelle Davidse - André Verheijke Corrie Kalisvaart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15