'De huisarts kon er niet van slapen' I Levenseindekliniek krijgt zeventig verzoeken per maand VERDIEPING 9 Zonder de Levenseindekli niek had 'opi' misschien nog jaren onnodig moeten lijden. Dat schreef José van Kalleveen uit Arnhem afge lopen woensdag, een dag na de dood van 'opi', haar vader, op haar Facebook- pagina. Harry Hesseling stierfin zijn kamer in het Arnhemse zorgcentrum De Paas- berg. In het bijzijn van de familieleden die hem het meest na stonden. Het was euthanasie, uitgevoerd door dok ter Sjef Boesten van de Levenseindekli niek. Hesseling wilde dood. Die wens sprak hij regelmatig uit. Al jaren. Dochter José: „We gingen daar tot voor kort niet echt in mee. Ik zei dan vaak: 'Je kunt nog lang genoeg dood zijn' en dan begonnen we over een ander on derwerp. We hebben het niet serieus genoeg genomen, denk ik." De laatste jaren ging het hard achter uit. De fysieke ongemakken stapelden zich op. In de afgelopen zomer kwam hij in het Arnhemse zorgcentrum te recht. „Hij heeft zeker geprobeerd er wat van te maken, maar hij werd steeds eenzamer en kwam zijn kamer bijna niet meer uit." Een groot contrast met een paar jaar ge leden. Toen reisde hij vrijwel elke za terdag vanuit Arnhem met de trein naar Den Bosch, waar hij een Bossche bol at. En vervolgens met de trein naar Utrecht om een visje te eten. Hij kon, als oud-NS'er, vrij reizen en maakte daarvan graag gebruik, ook op andere dagen. José van Kalleveen denkt dat het zwa re leven dat haar vader achter de rug heeft, hem ook parten speelde. Hij had een 'rotjeugd' en verloor twee levens partners. Ook worstelde hij met oor logstrauma's. Hij wilde er niet over spreken. Fysieke en psychische klachten zorg den voor ondraaglijk lijden. „Aan de buitenkant zag je er niks van. Hij hield zijn gevoelens verborgen. Hij was lie ver voor iedereen de opgewekte en ge zellige man. De laatste weken hebben we veel gepraat. Hij vertelde dat hij tien jaar geleden al een keer langs de Rijn liep met de bedoeling erin te springen." Aan de dood van Harry Hesseling gin gen voor de familie zware weken voor af. De bedoeling was dat zijn huisarts, over wie de familie zeer lovend was, de euthanasie zou doen. Een maand ge leden werd het traject in gang gezet en kwam de huisarts tot de conclusie dat op basis van de Euthanasiewet aan de uitdrukkelijke wens van Hesseling vol daan zou kunnen worden. Maar de huisarts kon het emotioneel toch niet aan. „Ze heeft er niet van kunnen sla pen", zegt Van Kalleveen. „Het is een jonge huisarts met nog maar weinig er varing." Van Kalleveen zegt weliswaar begrip te hebben voor de huisarts, maar voel de zich ook in de steek gelaten. „Ze zou het doen, maar deed het toch niet." De huisarts zette de familie wel op het spoor van de Levenseindekli niek. „Als aan alle voorwaarden is voldaan en de huisarts kan of wil geen euthana sie toepassen, dan doen wij het", zegt Boesten. Hij is drie dagen per week huisarts in het Brabantse Mill en daar naast als euthanasiearts werkzaam voor de in Den Haag gevestigde Le venseindekliniek. Huisartsen die het niet kunnen of wil len, verwijt hij niets. Van zwakte wil hij evenmin spreken. „Het gebeurt ge woon. Artsen komen zichzelf dan te gen." Wel betreurt hij het dat weige ring van een huisarts soms tot een hoog oplopend conflict leidt - ook in dit geval. En tot onzekerheid en vertra ging, die er in dergelijke omstandighe den behoorlijk in kan hakken. Boesten maakte dankbaar gebruik van het voorwerk dat de huisarts had ge daan en voerde nog een paar intensie ve gesprekken met Hesseling, in het bijzijn van familieleden. „Je hoort dat er lang over een euthana sieverzoek is nagedacht. En dat er door de familie veel over gesproken is. En je ziet het uitzichtloze lijden, waarvan je weet dat het alleen maar erger wordt. Dan respecteer je die wens. Als de con sulterend arts vervolgens oordeelt dat aan alle zorgvuldigheidseisen is vol daan, dan kan ik naar eer en geweten euthanasie toepassen." José van Kalleveen zou wel van de da ken willen schreeuwen dat er een Le venseindekliniek bestaat. „Als je huis arts het niet wil of kan, hoeft een ver zoek tot euthanasie dankzij die kliniek niet tot een lijdensweg te leiden." De Levenseindekliniek werd opgericht in maart 2012. De in Den Haag gevestig de medische instelling is er voor men sen met een euthanasieverzoek dat aan de zorgvuldigheidseisen van de Euthanasiewet voldoet, maar van wie de arts geen euthanasie of hulp bij zelf doding kan of wil geven. Het is geen kliniek in de gebruikelijke zin van het woord, want er wordt niet behandeld. De Levenseindekliniek heeft ambulan te teams (een arts en een verpleegkun dige) die de euthanasie uitvoeren op de locatie die door de euthanasievra- ger wordt gewenst. Er zijn nu dertig teams. Uitbreiding is nodig om de wachttijd te verkorten. Bij de Levenseindekliniek komen iede re maand zo'n zeventig verzoeken tot euthanasie binnen. Nog geen kwart daarvan wordt gehonoreerd. Het groot ste deel voldoet niet aan de criteria. Ook zijn er verzoekers die zich terug trekken. De Levenseindekliniek heeft in de ruim anderhalfjaar van haar be staan ruim tweehonderd keer bemid deld bij euthanasie. In iets meer dan de helft van de gevallen werd de eutha nasie uitgevoerd door een van de teams. Het andere deel door huis- of verpleeghuisartsen. De Levenseindekli niek geeft er de voorkeur aan dat de euthanasie wordt uitgevoerd door de eigen arts van de verzoeker. Een woordvoerder laat desgevraagd weten dat vrijwel alle verzekeraars de diensten van de Levenseindekliniek vergoeden of dat binnenkort doen. slapen en overlijden." Sommige familiele den pakken elkaar stevig vast. De dood is ineens heel dichtbij. Een voor een nemen ze afscheid. De mees ten met een kus op het hoofd, sommigen met een omhelzing. De droefheid staat op de gezichten te lezen. „Dan gaat-ie nou lopen", zegt de dokter, doelend op de vloeistof die het slaapmid del bevat. „U valt zo in een diepe slaap." „Dankuwel dokter!", zegt Harry. Zijn laat ste woorden. Een kleinzoon laat We'll meet again, een van opa's lievelingsnummers, luid door de kamer klinken. Nadat de dokter het twee de middel heeft toegediend, lijkt zijn lijf nog even tegen te stribbelen. Voor de fami lie een minder prettig moment, maar vol gens de dokter onvermijdelijk. Tien over half een, een half uur nadat dok ter Sjef Boesten binnenkwam, is Harry overleden. Terwijl de familie rondom het bed huilt en rouwt, belt Boesten op het balkon de ge meentelijk lijkschouwer. ZORGVULDIGHEIDSEISEN EUTHANASIEWET ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 De arts is ervan overtuigd dat de vraag van de patiënt om euthanasie vrijwillig en weloverwogen is. Er is sprake van uitzichtloos en on draaglijk lijden van de patiënt De arts heeft de patiënt geïnfor meerd over zijn situatie en zijn vooruitzichten. De arts is met de patiënt tot de con clusie gekomen dat er voor de pa tiënt geen redelijke andere oplos sing is. De arts heeft ten minste één ande re onafhankelijke arts geraad pleegd, die de patiënt heeft gezien. Deze arts heeft schriftelijk zijn oor deel gegeven over de situatie, op basis van de zorgvuldigheidseisen. De arts heeft de levensbeëindiging medisch zorgvuldig uitgevoerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9