Fransen weer verslagen Goes verhuurt sport- en gymzalen I I Wij geven de dagen kleur! roegiers de koeijer 22 BEVELANOEN en THOLEN METEORIET Bij Ellemeet sloegen in 1925 drie stukken van een meteoriet in. Ze kwamen van dwergplaneet Vesta. jack's 20% korting glashelder meesters kamperland - Iedereen wist hoe het afgelopen is, tweehonderd jaar geleden bij Kamperland. Toch kwamen dik vierhonderd mensen vrijdagavond bij de landbouwha- ven kijken hoe de Noord-Bevelan ders de landingspoging van de troepen van Lodewijk Napoleon ging verijdelen. Na een aarzelende start van het handjevol 'Fransen' met haperen de musketten gingen tientallen Noord-Bevelandse figuranten - aangevuurd met 'Heuj!' - er vol in. Een paar maanden voorberei ding en amper repetitietijd wreek ten zich een beetje in het tempo, maar het publiek had er, ondanks de wind en waterkou, zin in. De zestig liter erwtensoep van café Havenzicht was in een mum op, Fré Buijzes in cellofaan verpakte Bevrijdingsbiertjes gingen wat minder hard. Maar initiatiefne mer Marten Klop uit Kamperland toonde zich naderhand content, terwijl hij in een rij kinderen em mertjes water uit het Veerse Meer doorgaf om de vuurtonnen op de havenkade te blussen. „Dit ging erom mensen uit alle dorpen sa men te brengen. Dat is gelukt. Er waren zelfs mensen uit Wemel- dinge en Baarland." GOES - De gemeente Goes biedt acht binnensportaccommodaties te huur aan. Ze zijn te reserveren voor bijvoorbeeld een avondje zaalvoetbal of basketbal, maar net zo goed voor bijvoorbeeld een middagje apenkooien voor een kinderfeestje. De aanwezige toe stellen mogen namelijk allemaal gebruikt worden. Goes biedt de zalen aan om men sen toch de gelegenheid te geven te blijven bewegen nu de winter stop bij sportverenigingen voor ELLEMEET - Het wilde maar niet zo meren, die augustusmaand in 1925. Op vrijdagochtend de 28ste was het zonnig maar met 17 gra den fris in het weiland van Van der Weijden in Ellemeet. Om half twaalf gebeurde iets vreemds, waardoor de koeien schrokken. „Menschen die in 't land aan het werk waren hebben kort na elkan der uit het Noordwesten drie li chamen hooren aankomen met een fluitend en gierend geluid, ge volgd door door een doffen plof bij het neerkomen", schrijft het hoofd der school in Serooskerke, W. L. van de Linde, later in een brief aan professor Van Everdin- gen van het Meteorologisch Insti tuut in De Bilt. In de Prunjebevang, toen nog landbouwgrond, nu natuurgebied langs de N59 bij Serooskerke, wa ren drie brokstukken van een me teoor ingeslagen. Eén ervan is nooit gevonden. De andere twee werden uit gaten van ongeveer een halve meter diep gehaald. Ze lagen op ongeveer twee kilometer uit elkaar, op grondgebied van res pectievelijk de gemeente Elle meet en de gemeente Seroosker ke. Die bij Ellemeet woog 970 gram en was bij de landing in vijf stukken gebroken. Een getuige, vermoedelijk Sjors Blom uit Elle meet, sprak van 'een gouden ei met een gouden pijl' dat uit de he mel kwam vallen. Van der Weijde en mevrouw M. Wolfert rappor teerden per brief aan het Meteoro logisch Instituut wat zij in het weiland hadden waargenomen. Schoolhoofd Van de Linde stuur de vier stukken op naar De Bilt. Een stuk hield hij zelf. Hij ruilde het later tegen een collectie zwerf keien van P. van de Lijn, die een publicatie wijdde aan de meteo riet. Het bleef nog lang onduide lijk wat er met het brokstuk uit Serooskerke is gebeurd. Pas in het voorjaar van 2006 kreeg hoofd pre sentatie Robert Wielinga van ster renwacht De Sonnenborgh in Utrecht een mailtje dat er bij het Sterrenkundig Instituut 'nog wat kometen lagen waarin de sterren wacht misschien interesse had'. Tussen die 'kometen' lag een keu rig houten kistje met daarop de tekst 'Meteoriet van Seroosker- ken'. De steen was inderdaad van dezelfde samenstelling als die uit Ellemeet. Het Schouwse dorpje was wereld nieuws in 1925. De Zierikzeesche Nieuwsbode schreef er op 31 au gustus over, korte tijd later ge volgd door de Middelburgsche Courant en de Goessche Courant. Zij namen het bericht letterlijk over. Op 10 oktober namen de de Nederlanders in Indonesië kennis van het gebeuren in Ellemeet. Ook in de VS en in Mexico haalde Ellemeet de krant. De NRC publi ceerde pas in 1927, toen professor Van Everdingen zijn onderzoek had afgerond. Zowel de Ellemeet als de Seroos kerke zijn in het bezit van sterren wacht De Sonnenborgh. Bij Natu- ralis in Leiden hebben ze enkele buisjes stof van de Ellemeet. de deur staat. De - recent opge knapte - beschikbare sportzalen zijn: sportzaal De Poel, Van her- tumweg 4; MFA Mannee De Krul, Zilveren Schoe 3; gymlokaal Berg weg 3; gymlokaal Reigerstraat 3; gymlokaal Thorbeckelaan 2; gym lokaal De Spinne, Joseph Luns- laan 15; gymlokaal Wesselopark Kloetinge, Noordeinde 11 en gym lokaal Ouverture, Elvis Pre- sleylaan 101. Voor meer informa tie, tarieven en huurvoorwaarden kan contact worden opgenomen met Margreet van de Vaate via te lefoonnummer 0113-249732. kolberts pullovers v.a. 49. shirts casual v.a. 29. shirts dress 2 voor 69. kostuums v.a. 198. 98.- pantalons v.a. 59.- vesten v.a. 59.3 Plein 1940 nr. 20 - Middelburg - Tel. 0118 - 612508 winterschilder ook bij Roegiers de Koeijer Voor uw binnen- of buitenschilderwerk in de maanden januari, februari of maart krijgt u nu de verf geheel gratis. Vraag naar de voorwaarden 0113 - 57 72 20 of info@roegiersdekoeijer.nl. I De Noord-Bevelandse vrouwen lieten zich niet onbetuigd in de slag tegen de Fransen op Kamperland, foto Johan van der Heijden door Luc Oggel Ellemeet is van I door Ton van den Nouweland I Het kistje met de Serooskerke, rechtsboven nog eens de Serooskerke en rechtsonder het grootste brokstuk van de de Ellemeet. foto Sterrewacht De Sonnenborgh Sterk in glas schilderwerk 0113-577220 www.roegiersdekoeijer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 98