24 ZEELAND DAGBOEK Het Zeeuws Veilinghuis in Middelburg boekte deze week recordprijzen tijdens een spectaculaire veiling. Schilderijen uit voormalig Nederlands-lndië gingen voor tonnen van de hand. René de Visser, directeur van het veilinghuis, hield tijdens deze hectische dagen een dagboek bij. 66 Luid applaus in de zaal! Dit is een enorme prijs voor dit schilderij, het wereldrecord is op een haar na gemist! Donderdag 5 december Volgende week wordt onze internationale vei ling gehouden. Deze keer een heel bijzondere. Vooral schilderijen uit voormalig Nederlands Indië en Chinees porselein zijn sterk vertegen woordigd. Het zijn dan ook onze specialitei- tep. Jaren geleden was ik al blij als een veiling 300.000 euro opbracht. Nu zijn er drie schilde rijen die dat misschien per stuk al op kunnen brengen! Best spannend. Vandaag de eerste kijkdag en ook is er storm, naar verwachting vooral in het noorden. Ik verwacht dan ook minder bezoekers vandaag. Op zich geen ramp. Het aantal aanvragen via internet is enorm, en ook die moeten behan deld worden. Voor de zekerheid houd ik maan dag een extra kijkdag. Ondanks het slechte weer staat er bij het openen van de deuren al iemand uit Groningen op de stoep. Veel verzoeken voor telefonisch bieden in het Chinees. Gelukkig heb ik voor de veilingmid dag een aantal Chinese krachten kunnen rege len. Verder maak je op deze dagen van alles mee: een klant beweert dat een miniatuurka non waarschijnlijk is geladen en iemand wil wel bieden, maar zich niet legitimeren. Dat gaat dus niet. Bij het afsluiten van het pand hoor ik dixielandmuziek! Een violist probeert nog een viool uit die geveild gaat worden. Vrijdag Slecht nieuws! Een belangrijke klant krijgt geen visum. Alles was al geboekt: vlucht, ho tel, etc. en nu dit. Voor ons betekent dit veel extra werk. In plaats van dat ze de schilderijen zelf beoordeelt, moeten wij dat nu voor haar doen. Ook moeten we nu een telefoonlijn voor haar reserveren en veel rapporten en fo to's worden verstuurd. Gelukkig ligt het mees te daarvan al klaar. Mijn rechterhand Monica heeft een soort 'to to' opgesteld. Door veilinguitslagen te voor spellen, moet blijken wie de beste taxateur is. Zoals altijd niet alleen topstukken, maar ook dingen waarvan ik niet eens wist dat ze in de veiling zaten. Onze jongste taxateur, Robin Pe ters, had gisteren heel wat opmerkingen over de spelregels. Ik denk: we zien wel. Uit het rod delcircuit in Jakarta heb ik in ieder geval ver nomen dat het schilderij van Hofker het heel goed doet. Ik noteer daarvoor 420.000 euro. Diverse mensen vandaag gesproken die ook in Indonesië hebben gewoond of er zijn opge groeid. Vaak hoor je: Als ik had geweten dat die kunst zoveel waard zou worden, dan had ik toen veel gekocht!'. Als de kijkdag om vijf uur voorbij is, ga ik naar onze dependance op de Korendijk in Mid delburg. Op zaterdag 14 december wordt daar de tweede veiling sinds de oprichting gehou den. Hier geen stukken van tonnen, maar goed betaalbare stukken. Er worden circa 750 kavels geveild. Ik help nog even een uur met de administratie. Zaterdag Leuke kijkdag vandaag! Af en toe krioelt het echt van de mensen. Onder de bezoekers ook collega's van veilinghuizen uit de Randstad. Ze feliciteren ons met de fraaie collectie, maar zijn toch ook wel erg benieuwd naar hoe we dit nu voor elkaar kregen. Ik laat natuurlijk niet te veel los. Ook een aantal gerenommeerde handelaren komt kijken. De dag levert nog een wijze les op: onderschat je klanten nooit! 's Middags komt er iemand uit de Randstad die ik al ja ren ken, ook regelmatig wat koopt, maar tot op heden nog niet voor flinke bedragen. Hij vraagt naar de staat van het schilderij van Dooyewaard, pakt een formulier voor een schriftelijk bod en schrijft 29.000 euro, terwijl de richtprijs 15.000 tot 20.000 euro was! Hij zegt: 'Als hij op 30.000 euro wordt afgeha merd, dan heb ik een etentje van je tegoed'. Ik ga daar natuurlijk mee akkoord. Zondag Vandaag is echt een rustdag en ga ik ook naar de kerk. Het is goed om even afstand te ne men van de hectiek. Rust is sowieso erg belangrijk gedurende een veilingweek. In het verleden was ik juist in zo'n week niet zo lekker of wat koortsig. Het is dan ook erg spannend en inspannend. Als het over de 'puntjes op de igaat, dan moet ik denken aan wat ik een tijdje geleden van nota bene Edgar Davids hoorde. Hij had het over het Pareto-principe: tachtig procent van je werk kan je in twintig procent van je tijd doen. Voor de laatste twintig procent (de punt jes op de i) heb je tachtig procent van je tijd nodig. Met die twintig procent hou ik me hele dagen mee bezig. Zo heb ik een klant die één van de rijkste van Azië is, zeker top 10. Ze heeft echter een aantal akelige eigenschappen. Ze biedt heel hoog, maar daarna komt ze vaak met heel onredelijke eisen en dreigt dan niet te betalen als daar niet aan wordt voldaan. Ik heb het één keer meegemaakt, het geld uitein delijk wel ontvangen, maar met onbetrouwba re mensen wil ik geen zaken doen. Wat te doen als ze ineens mee wil doen? Vooraf geld storten zal ze niet doen. Als ik haar weiger, hangt ze meerdere keren per dag krijsend aan de telefoon. Dat soort dingen. Ach, ik kom er altijd wel uit, maar toch: kost energie. Maandag Vandaag was het een echte maandag. En dat betekent: druk! De telefoon staat rood gloeiend en aan e-mail komt maar geen eind. Niet alleen bij mij. Ook de taxateurs Robin Pe ters en Jeroen de Kuyper klagen dat ze zich nauwelijks tussen de bezoekers kunnen men gen. Ik heb bijna heel de dag geen tijd om be zoekers te woord te staan. Dinsdag Vandaag veilen we 's middags Aziatica, vooral Chinees porselein dat door VOC naar Neder land is verscheept. Daarnaast een grote collec tie Yixing theepotjes. Deze zijn de laatste ja- Spanning zindert in veilingzaal burgerij Q „ehuwd „.roep-„ol(s„rfe«. bob

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 90