Harry Hesseling was het leven zat, maar voor euthanasie kon hij niet bij zijn huis arts terecht. Hij klop te bij de Levenseinde kliniek aan. Dinsdag stierf hij. 8 VERDIEPING LEVENSEINDEKLINIEK Een kamer in zorgcentrum De Paasberg in Arnhem, kort na het middaguur. De 93-jarige Harry Hesseling is in diepe slaap. Voorzichtige pogingen hem wakker te krijgen, mislukken. Zijn lie velingsmuziek van het laatste halfjaar klinkt: André Rieu. Om het bed staat de naaste familie: dochter, schoonzoon, zoon, schoondochter, drie kleinzoons met vrien dinnen. Bedroefde en betraande gezichten. Een paar uur geleden was hij nog helder en maakte hij grapjes, misschien wel om zichzelf wat af te leiden. „Hij maakte zich vanochtend zorgen. Hij vindt het zó moei lijk om afscheid van ons te nemen. Hij was zeer bedrukt", zegt dochter José van Kalleveen. Ze heeft er in de vroege ochtend alles aan gedaan om haar vader wat op te monteren met zijn lievelingsmuziek. Hij at ook nog met smaak een visje. „Voor hem is het ei genlijk fantastisch dat hij op dit moment slaapt." Ze doelt op het naderende einde, de euthanasie. De arts die het dodelijk middel zal toedienen, kan elk moment ko men. De familie had zich de aanloop naar Har ry's 'zachte dood' anders voorgesteld. Hij zou nog een Bossche bol eten, daar was hij gék op, en ze zouden wijn drinken. Kijk nog één keer naar uw nakomelingen. Zo meteen gaat u overlijden Daarna zou 'het' pas gebeuren. De arts, Sjef Boesten, komt binnen en begroet de familie. Hij maakt een opgeruimde in druk. Bij hem geen bedrukt gezicht. Hij slaagt er samert met enkele familieleden in Harry enigszins wakker te maken. „Weet u waarom ik hier ben?", vraagt de dokter. „Ik geloof het wel", zegt de oude man. Er wordt gelachen. Zo'n antwoord is typisch opa, zeggen ze. „Ik kom u uit uw lijden verlossen", vervolgt de dokter. „Dankuwel", zegt Harry. „Alstublieft", zegt de dokter. „U bent het er nog steeds mee eens dat ik u laat inslapen?" Het antwoord is bevesti gend. En hij zegt 'nu!' als de dokter hem vraagt wanneer hij zover is. Dochter José, werkzaam in de zorg, brengt de infuusnaald aan in de rechterarm van haar vader. De dokter legt de familie uit dat er eerst een slaapmiddel in hoge dose ring wordt toegediend. Daarna het middel waarmee het leven wordt beëindigd. De dokter zegt: „Kijk nog één keer naar uw nakomelingen. Zo meteen gaat u diep 2 'Ik kom u uit uw lijden verlossen' I Dokter Sjef Boesten opent het kraantje aan het infuus, waarmee het toedienen van het slaapmiddel begint. Deze foto is gemaakt en wordt gepubliceerd met nadrukkelijke toe stemming van Harry Hesseling en zijn fami lie. foto Mare Pluim door Henk Aalbers Sjef Boesten, dokter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8