Vesta blijkt de moeder van Schouwse meteoriet Hinder op weg en water Raadsfracties kritisch over extra garantstelling Sportpunt Zeeland SCHOUWEN-DUIVELAND 23 Echte dokter Deen signeert IM FARMING ZIERIKZEE - De op Schouwen-Dui- veland gevonden brokken steen vormden, voor ze in de damp kring uiteensloegen, één meteo riet van anderhalve kilo en circa twintig centimeter doorsnee. En dat is volgens Robert Wielinga van sterrenwacht De Sonnen- borgh een bijzondere. „Nou is elke meteoriet natuurlijk bijzonder, omdat er in Nederland maar vijf inslagen bekend zijn. Maar de Ellemeet is een speciale. Hij behoort tot het zeldzame type Diogeniet. Dat zijn steenmeteorie ten die bestaan uit basalt. Maar bo venal: de Ellemeet blijkt een stuk je van de dwergplaneet Vesta te zijn. Het overgrote deel van de meteorieten heeft geen aanwijs baar moederobject." Volgens Wielinga werd in de ja ren zeventig al vermoed dat de El lemeet van Vesta komt, maar is dat pas eind jaren '90 door date- ringsonderzoek aan de Universi teit Utrecht bewezen. „De tijd die de Ellemeet, na losgeslagen te zijn van het moederlichaam, in de ruimte heeft gezworven is be paald op 24 miljoen jaar. De Elle meet is dus vermoedelijk zo'n 24 miljoen jaar geleden door een gro te inslag op Vesta vrijgekomen en op 28 augustus 1925 in Zeeland te rechtgekomen." „Vesta draait om de zon, tussen Mars en Jupiter. Het wordt een dwergplaneet genoemd, net als Pluto. Vesta wordt een dwergpla neet genoemd omdat het alle ei genschappen heeft van een pla- te èaÊm neet op één na: het heeft zijn om geving niet schoongeveegd. Want er draait tussen Mars en Jupiter nog veel gruis en andere dwerg planeten. Waren die ooit samen gegaan tot één hemellichaam, dan hadden we dat een planeet ge noemd. Vesta is de op twee na grootste dwergplaneet in ons zon nestelsel." Dit jaar dook Nederlands vijfde meteoriet op. Gevonden in 1873 in Diepenveen en sindsdien be waard op diverse zolders. De brug moet worden gereno veerd. Daarom moet hij drie we ken lang omhoog blijven staan. Het wegverkeer moet omrijden via de Sloebrug, de halfhoge brug dus, die om de doorstroming niet al te veel te hinderen beperkt zal opengaan. Maar daar heeft de (re creatieve) scheepvaart weer last van: als de brug maar vier keer per dag open gaat, kunnen jacht- bezitters - de boten met masten - niet de hele dag over het Kanaal door Walcheren varen. Het werk zou eigenlijk iets eerder plaatsvinden, in de eerste weken van maart. De provincie, de eige naar van de brug, wil dat opschui ven omdat er dan een grotere kans is op beter weer. Het werk moet op grote hoogte worden uit gevoerd, op een steiger. Als het hard waait, kan dat niet. Uitstel tot later in de maand geeft min der kans op vertraging. De provincie heeft vorige week een brief rond gestuurd om be langhebbenden om een reactie te vragen op dat uitstel. Eerder pro testeerden watersporters fel toen de provincie bekend maakte het kanaal twee maanden te willen sluiten voor brugonderhoud. Dat plan werd vervolgens aangepast. GOES - De 'echter' dokter John Deen signeert zaterdag 21 decem ber bij boekhandel Het Paard van Troje in Goes van 15.00 tot 16.00 uur. Die dag verschijnt zijn boek John Deen - Huisarts op Vlieland. De verhalen waren de aanzet tot de populaire tv-serie met Moni que van de Ven. In Goes is John Deen een bekende persoonlijk heid. Hij was er vele jaren als huis arts, actief. PtfE P. VAN EIJZEREN B.V. De klus is momenteel in volle gang; de nieuwe topsporthal is klaar en ook de nieuwe spectacu laire waterattractie 'Regenbos' vordert gestaag. Goes staat al ga rant voor de investering van tien miljoen, maar gaandeweg het pro ces kwamen er nog zaken aan het licht die anders of beter kunnen, en dus duurder zijn. Zo zou Sport punt Zeeland aanvankelijk het to tale nieuwe warmtesysteem voor een periode van dertig jaar huren, maar nu blijkt de organisatie jaar lijks veertigduizend euro goedko per uit te kunnen zijn als het sys teem wordt aangeschaft. Kost wel 1,5 miljoen euro en daar moet Sportpunt Zeeland een lening voor afsluiten, waar de gemeente Goes dan weer garant voor moet staan. De meeste fracties vroegen zich af of dat allemaal niet was te voorzien. D66'er Pieter Romijn vroeg zich af of er nog een volgen de garantstelling valt te verwach ten. Dat ontkende wethouder Jo-Annes de Bat. De meeste frac ties realiseerden zich weinig keus te hebben. Carel Bruring stelde voor of de gemeente, enig aandeel houder van Sportpunt Zeeland, geen premie kan ontvangen van wege het exploitatievoordeel. Ook WD'er Dick van der Velde voel de daar wel voor, maar De Bat 'raadde dat af. SP en SGP-CU zijn in elk geval tegen de extra garant stelling, de VVD twijfelt nog. Van der Velde wil graag nog een ex ploitatiebegroting inzien voordat zijn partij een besluit neemt. De gemeente financiert weliswaar niet, maar loopt wel risico als de verwachting over bezoekersaantal len blijken tegen te vallen. Welkom op de informatiedagen... ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 een andere planeet Uitkijkpunt Prunjehil. In het natuurgebied links van de N59 sloegen in augustus 1925 drie stukken in van een meteoriet, foto Dirk-Jan Gjeltema - 2 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - Zowel de scheepvaart als het autoverkeer dreigt in het weekeinde van Pasen 2014 ernsti ge hinder te ondervinden van werk zaamheden aan de keersluisbrug bij Vlissingen. OPENDAGEN 20-21 DECEMBER door Luc Oggel GOES - De Goese raadscommissie blijft kritisch over de garantstelling van - inmiddels -12 miljoen euro voor de verbouwing en uitbreiding van Sportpunt Zeeland. Wij presenteren u tijdens de informatiedagen het ISOBUS besturingssysteem en de volgende toepassingen daarvan: GPS gestuurd electrisch geren strooien, GPS gestuurd spuiten met sectie afsluiting, het iXclean reinigingssysteem en GPS gestuurd zaaien. Vrijdag 20 december Van 13:30 - 21:00 uur doorlopend presentaties. Kijk voor meer informatie en tijden op onze website. Zaterdag 21 december Van 10:00 - 16:00 uur demonstraties en statische show. Er zijn geen presentaties. Q-isienburgil Tel: (0113) 35 20 40 info@vaneljreien.nl 4454 PZ Borssele Fsx: (0113) 352259 wwwvaneijMren nl Kverneland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 89