MEDIA 25 TERUGGESPOELD: VANILLA SKY Zeven jaar lang volgt Michiel van Erp elf Utrechtse kinderen uit alle lagen van de bevolking. Nu zijn ze 13. In twee jaar tijd is er al veel veranderd. worden. Maar in tegenstelling tot Ka mil houdt Tanay wél vast aan zijn jon gensdroom. Van Erp: „Zijn hele leven draait om voetbal. Dat was twee jaar geleden al zo en dat is niet minder ge worden." Het concept van Tijd van je leven lijkt op het beroemde 7 Up van de Britse filmmaker Michael Apted, die in 1964 begon met veertien kinderen uit alle lagen van de bevolking en sindsdien elke zeven jaar met een update komt. „Wij gaan élk jaar kijken, dat is toch wel een groot verschil", zegt Van Erp. „Ik groei echt met de kinderen mee." Voor elke serie filmt hij de elf hoofd rolspelers in een periode van twee of drie maanden, liefst op momenten dat er iets bijzonders gebeurt. „Maar ik probeer ze ook bewust telkens een halfjaar niet te zien, om ze de kans te geven wat mee te maken." Dankzij de flashbacks die Van Erp door zijn montage weeft, wordt de complete ontwikkeling van de kinde ren prachtig in beeld gebracht. „Voor de ouders is dat natuurlijk helemaal grappig", zegt hij. „Als je je kind elke dag ziet, heb je niet door hoe snel het gaat." Van de elf gezinnen is er nog niet één afgehaakt. Maar dat risico zit er wel in bij zo'n langdurig project als dit, be seft Van Erp. „We hebben afgespro ken dat we dit acht jaar gaan doen, maar de ouders hebben geen contrac ten getekend. Als een gezin het plots niet meer leuk vindt, kan ik hoog of laag springen, maar dan houdt het op. Gelukkig vinden de meeste kinde ren het nog steeds leuk. Er zitten er ook een paar tussen die het wat lasti ger vinden, maar daar ben ik heel makkelijk in: ze hoeven mij echt niet alles te vertellen. Het is juist span nend om te zien hoe een verlegen kind zich in de loop der jaren ontwik kelt." Net als in 7 Up komen de kinderen uit alle lagen van de bevolking. Het ef fect daarvan openbaart zich nog niet nadrukkelijk. Van Erp: „Natuurlijk heeft de omgeving waarin je opgroeit een weerslag op wie je bent. Maar ze zitten nu nog niet op een punt dat ze ergens aan willen ontsnappen of be slissingen nemen die niet stroken met verwachtingen van hun ouders. Dat moet allemaal nog komen." Van Erp begon twee jaar geleden met het filmen van elf Utrechtse kinde ren. Hij volgt ze tot hun 18e verjaar dag. Bij de start van de derde reeks van Tijd van je leven is Kamil niet de enige die veranderd is. „Het gaat heel hard op deze leeftijd", zegt Van Erp. „Toen ik begon, zaten ze allemaal nog op de basisschool, nu zitten negen van de elf al in de tweede klas van de middelbare school." Voor de meesten een woelige perio de. „Vriendschappen krijgen een an dere betekenis, de manier waarop je naar je oudets kijkt verandert. Som mige kinderen staan te trappelen om ouder te worden, anderen zijn daar niet zo mee bezig. Dat verschil is heel mooi om te zien." In de eerste aflevering van de nieuwe reeks zien we ook Tanay, net als Ka mil van IXtrkse afkomst. Hij speelt bij FC Utrecht en is hard op weg prof voetballer te worden. In twee jaar tijd lijkt hij een halve meter gegroeid en is zijn kinderstemmetje een bas ge- Voor het slapengaan las Kamil elke avond in zijn encyclopedie om zijn kennis bij te spijke ren. Hij droomde van een bestaan als weten schapper. Twee jaar la ter heeft hij die droom laten varen. Want: biologie is saai en je moet er bovendien héél veel voor leren. Michiel van Erp was stomverbaasd over de omslag bij Kamil. Toen hij hem leerde kennen, had hij een we tenschapswedstrijd gewonnen en mocht hij André Kuipers interviewen via een satellietverbinding. „Dat was voor mij een reden hem te gaan vol gen. Maar je ziet, in twee jaar tijd kan er veel veranderen. Ik ben benieuwd of zijn oude passie nog terugkeert." ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 Ongewoon? Vreemd? Merkwaardig? Zelfs surrealistisch? Jazeker, Vanilla sky verdient al die kwalificaties. Het is waarschijnlijk ook daarom dat wie de film uit 2001 in een genre wil plaat sen, er simpelweg niet uitkomt met slechts één benaming. Sterker nog, zelfs niet met twee, drie of vier na men: drama, romantiek, sciencefic tion, thriller en mysterie, zo verschil lend - of veelzijdig - staat Vanilla sky min of meer te boek. Eigenlijk moet de kijker al in de eerste scène gewaarschuwd zijn voor het bi zarre karakter van wat er in de volgen de 136 minuten allemaal gaat komen. Want als Tom Cruise - vertolker van hoofdpersoon David Aames - in zijn peperdure sportwagen op een dood gewone ochtend op de doodgewone tijd van negen uur door de stad rijdt, is het bevreemdend stil. Allemaal ge parkeerde auto's, maar geen levende ziel op straat. Dat Cruise zijn wagen in eens midden op de weg stilzet, er uit springt en als een idioot begint te ren nen, is allerminst een geruststelling. Dat klinkt onaardig en suggereert dat Vanilla sky, met schoonheden Penélo- pe Cruz en Cameron Diaz in belangrij ke bijrollen, een film van niks is. Dat is echter ver bezijden de waarheid. De Amerikaanse versie van het Spaanse Abre los ojos van Alejandro Amenabar (1997) intrigeert en boeit, al had het ietwat korter gemogen. Maar genoem de genres zijn door regisseur en scena rist Cameron Crowe op ingenieuze manier in elkaar geweven en vormen, als je eenmaal bekomen bent van de verwarrende scène-overgangen, een al met al best samenhangend verhaal. Tom Cruise en Penélope Cruz in Vanilla sky. Drama: David Aames heeft af en toe seks met zijn goede vriendin julianna (Cameron Diaz), maar wil geen vaste relatie. Zij is echter geobsedeerd en rijdt hem en zichzelf te pletter. Diaz laat het leven, Cruise komt er zwaar gehavend uit en ziet zijn leven in één letterlijke klap veranderen. Romantiek: De puissant rijke playboy, die 51 procent van de aandelen van zijn vaders bedrijf erfde, wordt voor het eerst in zijn zorgeloze leven ver liefd, op Sofia (Penélope Cruz). Het is wederzijds, maar de verminkingen die Cruise bij het auto-ongeluk oploopt en zijn frustratie hierover, staan een bloeiende relatie in de weg. Mysterie: Julianna werd doodge waand, in ieder geval door de kijker, maar in een later stadium van de film keert ze terug en neemt op mysterieu ze wijze de plek van Sofia in. Thriller: Tom Cruise belandt in de ge vangenis. Verdacht van moord, op So fia. Een psychiater moet hem helpen te ontrafelen wat er is gebeurd. Sciencefiction: Dé ogenschijnlijke ver klaring voor het bizarre karakter van de film. Ja, Cruise heeft een ernstig ongeval gehad, waar hij levend, maar verminkt uitkwam. Toen bleek dat hij daar emotioneel niet mee uit de voe ten kon, liet hij zich invriezen. Vanaf dat moment heeft al het gebeurde slechts in zijn geest bestaan. Het zijn verhaallijnen die afzonderlijk al goed hadden kunnen zijn voor een film. Maar eerst Amenabar en daarna Crowe slaagden erin het quintet tot een onderhoudende film te smeden. Een hoogst ongewone film, dat wel. Bauke Boersma 'Het gaat heel hard op deze leeftijd' door Rivka Groenier Kamil (rechts) is een van de jongeren die door filmmaker Michiel van Erp zeven jaar lang worden gevolgd voor Tijd van je leven. Nu zijn de kinderen 13 jaar. foto's VPRO Tijd van je leven: wij zijn 13. Van maandag 16 tot en met vrijdag 20 december op Zapp (Nederland 3), 17.35 uur. reageren? media@depersdienst.nl Tanay (links) speelt bij FC Utrecht en wil niets liever dan profvoetballer worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 77