PZC kijktip Ellen Vogel in Sterren op het doek 23 Een Gronings echtpaar geeft een rondleiding in hun 'vlucht- huisje' in de tuin. Een commu- nicatiemast op het dak, slaap- plekken voor het hele gezin en genoeg potten bonen en in stant-aardappelpuree in de voorraadkast om het dertig dagen uit te houden. Buiten ligt een bootje klaar. Als de boel overstroomt, moet je tenslotte ook weg zien te komen. Het is van de meest veelzeggende scènes uit de documentaire Groningen beeft van Kick Stokvis, die maandag door de NCRV wordt uitgezonden. Negen maanden lang volgde hij Groningers die steeds vaker de grond voelen trillen door gasboringen, die sinds de jaren vijftig in het gebied plaats vinden. Verzakkende schuren, woonka mers met scheuren van vloer tot plafond, bakstenen die uit de muur vallen. Ze voe len zich niet begrepen en niet gehoord. Regelmatig halen de bevingen het jour naal, maar niet eerder werd de dagelijkse werkelijkheid zo inzichtelijk gemaakt als in deze documentaire. Stokvis komt zelf niet uit de regio. „Ik kende het gebied, op de stad Groningen na, zelfs vrij slecht. De verhalen over de bevingen hoorde ik op ra dio en tv. Ik vroeg me af: wat is daar aan de hand, hoe zou het zijn daar te wonen?" In eerste instantie wilde hij het complete verhaal brengen, dus ook dat van de Ne derlandse Aardolie Maatschappij (NAM) en de overheid, de twee 'grote boze wol ven' in het verhaal van de Groningers. „Halverwege besloot ik dat niet te doen. De gefrustreerdheid, angst en boosheid van de bewoners, dat is het onderbelichte gedeelte in deze kwestie." Wat hij aantrof was nóg erger dan hij had verwacht. „Opvallend veel mensen in het gebied hebben een aardbevingsmeter in de slaapkamer. Die loeit als de grond beeft. Sommigen houden de trillingen zelfs continutrij op hun laptop." De bevingen worden volgens Stokvis 'vol strekt onderschat'. „De mensen met dat vluchthuisje vond ik veelzeggend. Zij zijn zó bang geworden en hebben zó-.weinig vertrouwen in de overheid, dat toont aan hoe diep de teleurstelling zit. Ze voelen zich genaaid. Al die miljarden worden on der hun voeten weggepompt en zelf zien Steeds vaker is Groningen aan het beven. Voor sommige inwo ners betekent dat slapen met een aardbevings meter, scheuren in het stucwerk en verzakkende muren. Filmma ker Kick Stokvis maakte een do cumentaire over hun angst, woe de en frustratie. ze er maar zo bar weinig van terug." Op één shot van een bewakingsvideo in een supermarkt na - waarop te zien is hoe spullen uit het schap trillen - is er geen beeld van de bevingen. De documentaire maker loste dit gebrek op door journaal items over de bevingen als rode draad door zijn film heen te weven. „Daarmee maak je de urgentie duidelijk. Dit jaar zijn er al ruim honderd kleinere en wat grote re trillingen geweest. Geen bevingen die de maatschappij totaal ontwrichten, zoals in Japan, maar langzaam maar zeker trilt de boel in Groningen wel sociaal en econo misch uit elkaar." De hoofpersonen uit de film zijn niet allen even blij met het resultaat van zijn zoektocht, zegt Stokvis. „Het merendeel is enthousiast, maar er zijn ook bewoners die vinden dat ik meer op de feiten had moeten hameren. Ik wilde juist het gevoel laten zien, inzichtelijk maken hoe erg de mensen zich in de steek gelaten voelen." Inmiddels is de frustratie van de Gronin gers wel op hem overgeslagen. „Dat die zware aardbeving van 6 op de schaal van Richter daar iedere dag kan plaatsvinden, terwijl de overheid op volle kracht door gaat met de gaswinning, vind ik een kwa lijke zaak. Er ligt bovendien een rapport waarin staat dat de gaswinning met 40 procent moet worden teruggeschroefd om de veiligheid te garanderen. Dit is een na tionaal probleem. Het kan niet zo zijn dat de rest van Nederland er warmpjes bijzit, terwijl Groningers in de kou staan." ZATERDAG 21.15 UUR ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 door Rivka Groenier Een boortoren van de NAM, een van de 'grote boze wolven'. Groningers stutten hun huizen, foto's NCRV NCRV Dokument Groningen beeft Maandag 16 december op Nederland 2, 22.55 uur. reageren? Media Naar bed met de aardbevingsmeter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 75