I Landal n het eerste hotel waar ik binnenstap in Arosa word ik behandeld als een koningin. Na het inchecken, loopt er iemand met me mee naar mijn ka mer om deze 'uit te leggen'. Of dat nodig is? Misschien had ik zelf ook best het knopje van het elektrische rolgordijn gevonden. Maar ja, ik ben in een vijfsterrenhotel. En daar is service alles. Het Tschuggen (spreek uit: tsjoeken) Grand Hotel ligt net buiten Arosa. Alles wat je maar nodig zou kunnen hebben tij dens het verblijf, vind je in of in de directe omgeving van het hotel. Wil je de bergen in om te wandelen of te skiën, dan brengt de Tschuggen Express, een futuristisch uit- ziend bergtreintje, je omhoog. Dineren kan in één van de vijf restaurants en om te ontspannen ga je naar de spa. Het hoogte punt van dit relaxcentrum is de douche met geur-, licht- en geluidseffecten. Na een druk op het knopje 'zomer' waan ik me in een zomerse regenbui, compleet met on weer en stortregens. En die voortreffelijke service? Die ontdekte ik na het diner. Het bed was opengeslagen, er lag een lekker chocolaatje op mijn kussen en de radio speelde zachtjes. Het personeel had nog net niet het bad voor me vol laten lopen. Het blijkt een kleine stap van een vijfster renhotel in Arosa naar een viersterrenhotel bij Lenzerheide. Qua accommodatie is er niet veel verschil, qua behandeling wel. Voelde ik me in het Tschuggen de konin gin, dan ben ik in Valbella Inn een oude kennis die weer eens langskomt. De hotel eigenaar, meneer Vogt, maakt tijdens het diner bij ieder tafeltje even een babbeltje. Alsof hij al zijn gasten al jaren kent en er zeker van wil zijn dat ze zich vermaken. Het Valbella Inn werkt er hard aan net zo'n resort te worden als het Tschuggen. Sinds drie jaar heeft het hotel een wellnesstoren. De spa is kleiner dan in het Tschuggen, maar heeft wel alles wat de bezoeker wenst: sauna, stoombad en relaxruimten. Dat ik na mijn bezoek aan de spa naar het hoofdgebouw moet lopen voor een duik in het zwembad, is wel een beetje onhandig. Ook bij het Valbella Inn hoef je niet ver te gaan voor een skipiste. Naast het hotel ligt de skischool en een piste. In Arosa liggen de pistes aan één kant van het dal. In Lenzerheide kan aan beide kan ten van het dal geskied worden. Er ligt daar dus altijd een plekje piste in de zon. Een punt waar Lenzerheide Arosa graag de loef mee afsteekt als het gaat om beste winter sportlocatie. Op het moment van mijn be zoek is het nog lastig voor te stellen dat Arosa en Lenzerheide skioorden zijn. De pistes zijn nog groen en koeien herkauwen er hun gras terwijl de bel om hun nek vro lijk klingelt. In deze tijd van het jaar ko men mountainbikers en hikers volop aan hun trekken. De 2.500 meter hoge Rothorn ligt precies tussen beide dorpen in. Vanuit Lenzerheide brengt de Rothorn-Bahn me omhoog naar de top. Terug naar beneden wandelen kost tweeënhalf uur. Onder het motto 'Thuiskomen, vrienden ontmoeten en plezier hebben' word ik die avond in driesterrenhotel Kurhaus Lenzer heide begroet alsof ik de beste vriendin van de receptioniste ben. Achternamen? Die gebruiken ze hier niet. In de cinema club worden feesten georganiseerd, waar tot in de vroege uurtjes gedanst wordt. In mijn kamer liggen oordopjes, mocht ik last hebben van de herrie. Dit hotel trekt vooral bikers en freeriders en ademt een jonge, hippe sfeer. Er is een huiskamer met biljart en een retro koelkast waar je zelf een biertje uit mag pakken, te gen betaling van 2 frank. Die huiskamer is ook een van de weinige plekken in het ho tel waar je toegang hebt tot draadloos inter net. Het idee erachter is dat bezoekers zo gedwongen worden elkaar op te zoeken, in plaats van dat ze op hun kamer blijven han gen met hun telefoon of tablet. Hoewel je door de nieuwe kabelbaan bin nen een halfuur over de berg van Lenzer heide naar Arosa kunt reizen, is de route om de berg heen absoluut een aanrader. Je bent met het openbaar vervoer weliswaar anderhalf uur onderweg, maar de reis van Chur naar Arosa in de rode wagonnetjes van de Rathische Bahn is het waard. De trein kronkelt langs de berg. Schilderachti ge dorpjes passeren in de valleien onder mij. Achter iedere bocht verschijnen prach tige bruggen met enorm hoge bogen. De laatste nacht breng ik door in het Gspan in Arosa. In dit kleine familiehotel, zonder lift en met lage plafonds, is de ont vangst vriendelijk en behulpzaam. Hoewel het Gspan net als het Kurhaus drie sterren heeft, hadden twee ook volstaan. Het pla fond in de badkamer is zo laag, dat douchen een ware uitdaging is. De douche kop komt niet hoger dan halverwege mijn schouderbladen. Om mijn haren te kun nen wassen, moet ik me als een slangen mens in verschillende bochten wringen. De sfeer in het hotel is gezellig, vooral om dat het lijkt alsof het dochtertje des huizes de accessoires voor mijn hotelkamer bij el kaar heeft gesprokkeld. Waar in het Kur haus nog een hippe prent boven mijn bed hing, slaap ik hier onder 'liefde is...'-tegel- tjes met teksten als 'Liebe ist... einander ganz und gar ins Herz zu schliessen'. De conclusie van mijn overnachtingen in Graubünden bedenk ik dan ook onder de ze tegeltjes: 'Liefde is... wanneer het niet uitmaakt in welk sterrenhotel je slaapt, zo lang het maar onder de sterren van Arosa of Lenzerheide is'. De dorpen Arosa en Len zerheide worden binnen kort via een kabelbaan met elkaar verbonden en daarmee opgewaardeerd tot één van de grootste skigebieden in Zwitser land. Maar in welke van deze twee dorpen kun je het best verblijven? Overnachten in vier verschillende hotels die steeds iets minder luxe zijn, moet dat uitwijzen. 30% Interesse? wwwiarKiart.nl/'kerstvakanbe Arosa Lenzerheide ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 REIZEN 21 door Esther de Kloe WAAR EN WAT reageren? V reizen@depersdienst.nl Arosa en Lenzerheide liggen in het kanton Graubünden op zo'n 900 kilometer van Nederland. Swiss International Air Lines vliegt dagelijks van Amsterdam naar Zürich. Zie www.swiss.com. De nieuwe kabelbaan van het Hörnli in Arosa naar het Urdenfurggli in Lenzerheide wordt in ja nuari 2014 geopend. Kijk voor meer informatie over de genoemde accommodaties en de re gio Arosa en Lenzerheide op nl.graubuenden.ch. Meer weten over Zwitserland? Kijk op www.myswitzerland.com. Skiër Lenzerheide. foto Getty Images Grote foto: Gondel van de Rothorn- Bahn. In de diepte ligt het dorp Lenzerheide. foto Graubünden Ferien NU TOT KERST VAKANTIE KORTING* Feestdagen, de mooiste tijd van het jaar: dennengeur, kaarslicht, gezelligheid! Alle tijd voor elkaar. De tijd om met vrienden of familie te genieten van de kleine dingen. Samen zwemmen of wandelen. Een feestelijk diner in uw bungalow of een perfect verzorgd feestmenu in één van onze restaurants. Cadeautjes onder de boom of spelletjes spelen met het hele gezin. Krijgt u ook al zo'n zin in Kerst? Kleur de feestdagen bij Landal GreenParks! 0900-8842 0.20 p.min.) Geldig voor een verblijf in de periode van 20 december2013 tot 3 januari 2014. De beschikbaarheid van bungalows voor deze aanbieding is beperkt. De aanbieding is exclusief reserveringskosten, bedlinnen en toeristenbelasting. Kijk voor de volledige actievoorwaarden (incl. deelnemende parken en type accommodaties) op www.landal.nl/kerstvakantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 73