1199 Ééflfc fut' Kapotte kist 35 Hl fTf 18 REIZEN KRAS.NL COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt De terugreis vanuit Pana ma verloopt voorspoe dig. Ruim voor schema landen we op Schiphol en dat is fijn. We moeten name lijk meteen door naar een heel be langrijke, niet te missen afspraak in Parijs. Er staat een interview gepland met iemand die speciaal daarvoor naar de Franse hoofd stad komt. Om kwart over vier in de middag zal een en ander plaatsvinden. De vlucht vanaf Schiphol ver trekt rond half één. Precies op tijd gaan de deuren van de Boeing 737 dicht Sloom verwij dert de slurf zich van het toestel. Daarna volgt de pushback. Een zachte, lage zoemtoon verraadt het starten der motoren. Eenmaal op de taxibaan wordt de Boeing nog eens goed bekeken door de meelopende technicus, de per soon die tot het einde toe contact houdt met de cockpit. Is alles in orde, dan maakt deze man een handgebaar dat mij nog altijd ver tedert. Hoe computergestuurd ons leven ook is, de eindverant woordelijke op de grond laat zijn ogen voor de laatste keer zorgvul dig langs de kist glijden. Dan richt hij zijn blik op de gezagvoer der en steekt zijn duim omhoog. Alles kits! Maar dit keer gebeurt dat niet. Ik zie de man via de telefoonverbin ding heftig overleg voeren met de bemanning. Na korte tijd trekt hij de hoofdtelefoonplug uit de romp en loopt, ferm instructies schreeuwend, terug naar de gate. De duim gaat niet omhoog. Even later meldt de captain zich. Bepakt met een legergroe ne rugzak en gewapend met een scherpe machete en een zelfgemaakte kata pult staan we in de klamme jungle van Noord-Thailand. Tijdens een driedaagse trek king leren we dat de jungle supermarkt, apotheek en doe-het-zelfzaak ineen is. Het is nog donker als de nachtbus vanuit Bang kok tot stilstand komt in de Noord-Thaise stad Chiang Mai en een aardige tuktukchauf- feur ons een hostel voorstelt. Een" ontmoeting die een paar uur later een lot uit de loterij blijkt, als de hosteleigenaar ons vertelt over de jungletocht die hij alleen in dat hostel aanbiedt. „Als je tijdens de ze trekking een andere toerist ziet, krijg je je geld terug", zegt Chanchai Supa, ook wel bekend als Mr. Whisky. Op elke hoek van stad worden tochten aangeboden, maar daar is Supa niet over te spreken: .„Het concept van een jungletocht is door honderden toeris tenbureaus gekopieerd. Aan de rand van de jungle leeft een aantal goed be reikbare stammen. Die dorpjes zien honderd toeristen per dag. Ik wil jullie een puur stukje Thailand laten zien." Tien jaar geleden zette Supa vanuit de ze gedachte zijn eigen trekking op. Hij stippelde een route uit in een onge rept stukje jungle, legde contacten met bergstammen, schafte jeeps aan en verzamelde een team van gidsen. Zijn prijs valt daarom wat hoger uit, maar dan heb je ook wat. „Pak je machete en kom terug met ie der twee grote bananenbladen", be veelt onze gids Iz. In alle vroegte is on ze groep van acht toeristen met een rammelende jeep naar de provincie Mae Hong Son gebracht, drie uur hob belen verderop. Ik hak een blad af dat bijna net zo groot is als ik en breng het naar de open plek midden in de jungle, waar we onze geïmproviseerde tafel dekken om te lunchen. „De on derkant van een bananenblad is een mooi schoon oppervlak om van te eten", legt Iz uit. Als we de bananenbladen uitspreiden over de droge grond komt er net een groepje locals richting de open plek. Op hun gezicht een vriendelijke glim lach, in hun handen kapmessen, gewe ren en een vers gevangen lunch: iets wat lijkt op een gigantische rat. Iz, die behalve Thais en Engels ook de taal van de bergstammen spreekt, nodigt ze uit met ons samen te eten. In rap tempo bouwen de mannen een vuur tje voor hun vangst, terwijl wij stevi ge plantenstengels plukken, die straks handige eetstokjes vormen. Van een stuk bananenblad vouwen we een eet- bakje, dat we vastzetten met vier scherpe, fijne takjes. Samen met de locals storten we ons op de meege brachte snacks: knapperig gedroogd spek, bananenchips, komkommers, ly chees en guaves. We zetten onze tan den in een stukje stam van de bana nenboom, dat vol vers water blijkt te «- zitten en trekken van dezelfde stam een lange sliert, die dient als een ste vig touw waarmee we onze lunchpak- ketjes van bananenblad voor onder weg vastbinden. Met een volle maag beklimmen we de steile bospaden. We schuifelen over smalle paadjes langs diepe afgronden, slobberen door de modder, klimmen over boomstammen en steken via glib berige stenen kabbelende beekjes over. Iz weet dat onze toeristenspie ren daar niet op gebouwd zijn. „Dit is mamakam, oftewel purple horse", ver telt ze als ze naast het zandpad hurkt om een plantje met een paarse gloed uit de grond te trekken. „Hier gaan we zoveel mogelijk van verzamelen, zodat we vanavond thee kunnen trekken van de wortels. Dat is goed voor je spieren, je wordt er zo sterk van als een paard!" Dus duiken we tussen de struiken, op zoek naar het kleine plant je met de paarse gloed. Iz kent de ge heimen van de jungle als geen ander, het Thaise dorpje waar ze is opge groeid ligt hier niet ver vandaan'. Ze laat plantjes zien met een bloedstollen de werking en trekt bladeren van de boom waarmee we onze tanden kun nen poetsen of de jeuk van insectenbe ten kunnen verlichten. We lopen langs droge rijstvelden, kij ken uit over groene heuvels en door kruisen open velden waar grazende buffels ons verbaasd aanstaren. Het is februari, het hete seizoen breekt aan in Thailand en het weelderige groen vermengt zich steeds meer met dor bruin. Dan doemen in de verte vijf houten hutjes op palen op: het dorp waar we de nacht doorbrengen. Onder een hut staan koeien te herkauwen, naast hen snuffelen een paar zwijnen in de modder en tussen de hutten scharrelt een kip met haar jongen. Dit is Mea John Noi, het dorpje van de White Karen Tribe. In de jungle van Noord Thailand liggen zo'n 4.800 berg dorpjes van zes stammen waarvan Ka ren de grootste is. Iedere stam heeft zijn eigen taal, gebruiken en rituelen. We lopen naar de hut van Wanli, de dorpsleider. Met onze linkerhand op onze rechterelleboog geven we hem een hand, een teken van respect, waar op hij ons met open armen ontvangt. In dit dorpje behoort iedere hut tot één familie, die zijn eigen dieren en land bezit. De dieren onder het huis zijn hun spreekwoordelijke geld op de bank: hebben ze een keer iets nodig, dan kopen ze het met een kip of een koe. Slachten is een uitzondering voor bijzondere gelegenheden, de stamle den leven van de gewassen die ze ver bouwen: rijst, aardappelen, boeren kool en wortels bijvoorbeeld. Er zijn dorpen die hun gewassen ook verko pen, maar daarvoor ligt Mea John Noi te geïsoleerd en ver van de stad. Terwijl de mamakam in een ketel op het vuur staat te trekken, nodigen de kinderen ons uit voor schietwedstrijd- jes met de katapult. Daarna wagen we ons aan een bordje geroosterde kik kers. Die hebben ze voor ons gevan gen in het bos, een heuse delicatesse. Na het eten speelt de stamltider lied jes op zijn gitaar, terwijl wij bij kaars licht dansjes doen met de kinderen. We slurpen van onze mamakam-thee tot we met het achtergrondgeluid van zingende krekels wegdommelen op de dunne matrasjes in de hut van dorps leider Wanli, machete en katapult vei lig naast ons kussen. THAILAND COMPLEET igfti BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5cPm eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Henk te Boekhorst en Marietta de Boer advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl door Lisette Wouters reageren? reizen@depersdienst.nl Vertrek: 7/1 t/m 25/10 week strandverlenging mogelijk! met o.a. Bangkok. Kanchanaburi, de Gouden Driehoek, ontmoeting met bergstammen en Cha-Am Zie www.kras.nl/25986 Beoordeeld door klanten met een 8.5! Vertrek: 31/12 t/m 11/10 vernieuwd programma, met extra relaxdagen! met o.a. Bangkok, het exotische Koh Phangan, Koh Samui, het tropische strand van Koh Tao en Cha-Am Zie www.kras.nl/36190 Naar werkelijk alle highlights! Vertrek: 13/2 t/m 23/10 vele gegarandeerde vertrekdata! met o.a. Bangkok, Ayutthaya, treinrit River Kwai, Chiang Mai, de Gouden Driehoek en stranddagen Koh Samui Zie www.kras.nl/36275 waarom zou je meer betalen Prijken zijn pet persoon, tenzij anders vermeld Prijzen zijn exclusief reservermgskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70