66 Er zijn enorme bewijzen van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid 66 Amerikaanse en Britse hulp stond voor steun en erkenning van de Syrische oppositie 6 BUITENLAND De Syrische president mag dan van oorlogsmisdaden worden beschuldigd, hij wint verder op alle terreinen. Top Oekraïne zoekt oplossing Leidinggevende figuren uit de Oekraïense samenleving hebben gisteren urenlang met elkaar gesproken om een oplossing te vinden voor de politieke crisis in het land. Onder anderen pre sident Viktor Janoekovitsj en oppositieleider en boks kampioen Vitali Klitsjko wa ren van de partij. Prins en veteranen bereiken Zuidpool De Britse prins Harry heeft gisteren de Zuidpool bereikt met een groep van twaalf ge wonde veteranen van de oor logen in Irak en Afghanis tan. De leden van de Wal king with the Wounded-expe- ditie liepen, met sleden ach ter zich aan, in drie weken 350 kilometer over het gure continent. Vlaamse strijder Syrië vrijgelaten De 18-jarige Vlaamse Syrië- strijder Jejoen Bontinck is vrijgelaten. Hij mag onder meer geen contact hebben met de media en moet zijn opleiding afmaken, zo liet zijn advocaat vrijdag weten. De jongeman werd in okto ber na zijn terugkeer uit Sy rië opgepakt op verdenking van terrorisme. 600 doden door geweld in CAR Het geweld in de Centraal Afrikaanse Republiek (CAR) heeft al aan ruim 600 men sen het leven gekost, van wie 450 stierven in de hoofd stad Bangui. Meer dan 150.000 mensen zijn sinds vorige week op de vlucht, zo maakte het Hoge Commissa riaat voor de Vluchtelingen van de VN gisteren bekend. Oostenrijk krijgt 27-jarige minister De nieuwe regering in Oos tenrijk heeft een opvallend jonge minister van Buiten landse Zaken: de 27-jarige Se bastian Kurz (ÖVP). Hij is al sinds zijn zeventiende actief in de politiek en was eerder staatssecretaris voor integra tievraagstukken. Deze porte feuille houdt hij ook in zijn nieuwe functie. Diamantrover Zaventem opgepakt Een van de uitvoerders van de diamantroof op de Brus selse luchthaven Zaventem is gisteren opgepakt. Het zou gaan om een 43-jarige man uit Sint Stevens-Wolu- we, onder de rook van Za ventem. De verdachte zou al eerder betrokken zijn ge weest bij overvallen en drugszaken. BEIROET - De conclusie van VN-onderzoekers dat 'bewijs is gevonden van waarschijnlijk ge bruik van chemische wapens in Syrië' was gisteren geen verras sing. Eerder stelde de VN zelf al het gebruik van sarin in Syrië vast. De conclusies volgen op een reeks militaire en diplomatieke overwinningen voor het Assad-re- gime. Chaos onder de oppositie en westerse vrees voor aan al-Qae- da gelieerde islamisten, maken het aanblijven van Bashar al-As sad inmiddels een steeds realisti scher alternatief. De VN stelde niet vast wie de che mische wapens heeft ingezet, maar Human Rights Watch publi ceerde in september een rapport waarin de schaal van de chemi sche aanval en het type wapen naar het regime wezen. VN-men- senrechtenrapporteur Navi Pillay stelde dinsdag vast dat de hoogste niveaus van de regering, inclusief president Assad, betrokken zijn bij oorlogsmisdaden. Haar onder zoekscommissie vond 'enorme be wijzen' van 'oorlogsmisdaden en misdaden tegen de mensheid'. Desondanks gaat het president As sad voor de wind. Zijn leger rukt op bij Yabrud, in de strategische Qalamoun-regio het laatste dorp dat in handen is van de oppositie. De afgelopen weken viel de rest van het gebied, dat een belangrij ke toevoerroute voor de rebellen bij de grens met Libanon is. Naast militaire overwinningen, behoorde Assad deze week ook nog eens bij de genomineerden voor de gezaghebbende titel 'Per soon van het Jaar' van het Ameri kaanse tijdschrift Time. De oppositie verkeert daarente gen in chaos. Maandag kondigden de Verenigde Staten en Groot- Brittannië aan alle non-militaire hulp aan de Syrische Nationale Coalitie (SNC) te stoppen. De be slissing volgde op de overname van de opslagplaatsen van de SNC in Bab al-Hawa aan de Sy- risch-Turkse grens door het Isla mitische Front. Dit vorige maand gevormde collectief van zeven Is lamitische brigades, had zich eer der juist afgesplitst van het SNC-opperbevel. De depots veran derden van eigenaar uit angst voor een aanval van de Islamiti sche Staat van Irak en de Levant (ISIL), een aan al-Qaeda gelieerde groepering die oprukt in Syrië. Het Vrije Syrische Leger van de SNC kon de depots niet bescher men, en het Islamitische Front kwam hen versterken, zo legden beide groepen het gisteren uit. De politieke schade was toen al gedaan, aldus Nadim Shehady, Sy- rië-analist bij denktank Chatham House in Londen. De politieke boodschap achter het afhaken van de Amerikanen en Britten is vol gens hem belangrijker dan het ef fect van de hulp; die was niet zo significant. „Het was de morele en politieke dimensie; de hulp stond voor steun en erkenning van de SNC." Onduidelijk is of Washington en Londen hun steun willen hervat ten. Vooralsnog wappert de vlag van het Islamitische Front boven de depots. Haar leden hebben ge waarschuwd dat ze de wapens niet zullen neerleggen tijdens vre- desgesprekken in Genève. Twee machtige strijdgroepen, de extreem islamitische groeperin gen ISIL en labhat al Nusra, vech ten in ieder geval door. Zij gelo ven niet in het vredesproces, maar hun schaduw daarover zal zichtbaar zijn. De angst voor deze twee groepen speelt Assad gewel dig in de kaart. De Syrische presi dent beweerde vanaf het begin van dê protesten, inmiddels meer dan duizend dagen geleden, dat door het buitenland gesteunde, terroristische groepen het op Sy rië hadden voorzien. Door de groeiende macht van de extremis ten wordt dat verhaal steeds meer waarheid. Daardoor wordt Assad, ondanks de genoemde oorlogs misdaden, meer en meer aan vaardbaar als alternatief voor de oppositie. Israëlische ambtenaren verklaarden eerder al liever te ma ken te hebben met Assad dan met zijn potentiële opvolgers. Dins dag herhaalde Dan Halutz, voor malig stafchef van het Israëlische leger, die stelling in Moskou. De Amerikanen moeten stilletjes maar weer met Assad gaan pra ten, bepleitte ook Ryan Crocker, een beroepsdiplomaat die eerder VS-ambassadeur in Irak was. „Slecht als Assad is, hij is niet zo slecht als de jihadisten die het zouden overnemen als hij er niet meer is." KIEV LONDEN BRUSSEL BANGUI WENEN BRUSSEL Een strijder van de rebellen in gevecht met regeringsgetrouwe troepen in de besneeuwde straten van de noordelijke Syrische stad Aleppo. foto Medo Halab/AFP Assad zit nu gebeiteld ACHTERGROND BURGEROORLOG SYRIË door onze correspondent Femande van Tets VN-rapporteur Navi Pillay Analist Nadim Shehady

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6