Russische jas JL- SPECTRUM 13 standplaats Cambodja Ate Hoekstra i6 Uit de hele wereld verhuizen mensen nu weer naar New York stad draait om vastgoed. In elk ge sprek komt naar voren dat mensen er gens moeten willen werken en wo nen. Vanuit de hele wereld verhuizen mensen hier naartoe. Dat was in de ja ren tachtig en negentig wel anders." De geboren New Yorker Gladstone schetst de treurige geschiedenis van het 'cracktijdperk', waarin het aantal moorden omhoog schoot en sommige buurten onbegaanbaar waren door het geweld van de drugsbendes. „Er werd toen veel geld verdiend op Wall Street", zegt Gladstone. „Maar na het werk gingen bankiers direct terug naar Midtown, waar het veilig was. In het enorme gebied tussen Downtown en Midtown spookte het 's avonds." Nu zijn de in dat gebied gelegen Lo wer East Side en Soho de hipste uit gaansgebieden van Manhattan. Zelfs in Bowery, waar Valdez en honder den andere daklozen elke dag soep ko men eten, bruist het. In het Bowery Hotel, een paar panden van de gaar keuken vandaan, is geen kamer onder de 500 dollar te boeken. Een paar deu ren verder werd onlangs een apparte ment verkocht voor 6 miljoen dollar. Valdez heeft een grote koffie besteld en een chocolademuffin. Hij pakt een van zijn telefoons - hij heeft er drie - om een klant te woord te staan. Hij is niet bang opv straat, zegt hij als hij een deal heeft afgerond. Ook niet als hij aan het handelen is. Maar slapen in de daklozenopvang vindt hij eng. „Ze ste len daar werkelijk alles. Ik ben ook kapper en had na mijn ontslag als kok dat beroep weer opgepakt. Ik had een tas met daarin mijn gereedschappen: scharen, borstels, föhn, dat soort din gen. Die is helaas gejat in de opvang." Veel van de ellende wijt Valdez aan burgemeester Bloomberg. „Hij heeft de arme mensen de stad uitgejaagd. Ik ben geboren in Harlem. Dat was vroeger een gezellige buurt waar veel families woonden. Het was altijd feest op straat en de mensen kenden el kaar." Maar Bloomberg - met een ge schat privévermogen van 31 miljard dollar - heeft volgens Valdez de wet ten voor vastgoedontwikkeling zo ver- Michael Bloomberg heeft de arme mensen de stad uitgejaagd soepeld dat zijn rijke vriendjes daar nieuwe appartementencomplexen konden bouwen. Voor de armen is al leen nog plaats in de buitenwijken. Hij vertelt hoe ontwikkelaars veel van zijn vroegere buren hebben uitge kocht. „Kwamen ze met 20.000 dollar cash langs, als je maar verhuisde. Huis na huis hetzelfde trucje. Als je een stel jonge kinderen hebt, pak je dat geld. Nu is de sociale cohesie weg. De historische lijnen tussen mensen zijn uitgegumd." Het is een veelgehoord verwijt. Onder burgemeester Bloomberg is 20 pro cent van de stad opnieuw ingericht, zeg maar herontwikkeld. Nog nooit in de geschiedenis van de stad is zo'n groot gebied in zo'n korte tijd her bouwd. Bloomberg, zo zeggen zijn cri tici, zou de stad aantrekkelijker heb ben gemaakt voor bouwers, bankiers en buitenlandse miljardairs. Maar wel ten koste van de gewone New Yorker. Er zijn genoeg cijfers te vinden om dit te onderbouwen. New York is na Tokio de stad met de meeste miljo nairs ter wereld: 389.000. Als het gaat om miljardairs, staat New York met 70 net boven Moskou op de eerste plaats. Tegelijkertijd leeft volgens het Amerikaanse ministerie van Economi sche Zaken 21,5 procent van de New Yorkers onder de armoedegrens van 23.550 dollar per jaar voor een gezin. Maar kunnen we dat Bloomberg ver wijten? Zijn opvolger Bill de Blasio deed het en won de recente burge meestersverkiezingen met zijn ver haal over twee steden, rijk en arm New York. Maar het ligt, uiteraard, ge nuanceerder. Het is inmiddels een uur of vijf's mid dags. Aan de andere kant van de East River ligt Williamsburg, een voormali ge arbeiderswijk waar vroeger vooral chassidische joden en Polen woon den. Die zijn er nog steeds, maar wor den steeds verder de buurt uitgedre ven door hipsters en yuppen die de dure appartementen aan de East Ri ver bevolken. Joan Byron geniet er in de middagzon op een bankje van het schitterende uitzicht op Manhattan. Ze werkt voor het Pratt Center for Community Deve lopment, een non-profit organisatie die 'streeft naar een duurzaam New York'. Volgens Byron is het vooral aan Bloomberg te danken dat de stad zich zo goed hersteld heeft van de aansla gen op het World Trade Center en van de recente recessie. „Kijk eens naar Detroit, die stad is failliet omdat er niet werd ingegrepen. Bloomberg had in de gaten dat industrieterreinen moesten worden omgebouwd. Vast goed ontwikkelen is als het printen van geld. Je verkoopt land en kunt vastgoedbelasting innen. En geld had den we de laatste jaren hard nodig." Volgens Byron heeft Bloomberg New York ecologisch en economisch ont wikkeld. Ze geeft toe dat hij daarbij misschien wel wat is doorgeschoten en dat hij de belangen van de minder bedeelden soms over het hoofd heeft gezien. „Hij heerste soms als een soort dictator over de stad met als motto: als je een omelet wilt maken, moet je eieren breken." Nu de ergste crisis achter ons lijkt, is het volgens Byron tijd voor een meer sociale aanpak. „Hopelijk richt De Bla sio zich ietsje minder op de obsceen rijken. En komt hij zijn beloften over betaalbare woningen voor de gewone New Yorkers na. Als hij daarnaast de geldmachine van Bloomberg draaien de houdt, blijft New York nog heel lang 'the greatest city in the world'. k denk niet dat we voor half negen moe- ten vertrekken", zegt gids Kech. „Dan is het namelijk nog veel te koud. Misschien niet voor Europeanen, maar wel voor mij als Cambodjaan." Kou in Cambodja. Het klinkt onwerkelijk in een land waar de gemiddelde temperatuur rond de 30 graden ligt. Maar in Mondulkiri, een bergachtige provincie in het oosten van het land, is het volgens de lokale bevólking de bikkelharde werkelijkheid. Hier daalt de temperatuur in de wintermaanden tot onder de 18 graden. Voor de Cambodjanen is dat koud. Helemaal tijdens die uitzonderlijke nachten dat de temperatuur onder de 10 graden duikt. Hoe wel ik ondanks mijn Friese wortels geen liefhebber ben van ijzige winters, blijft het me verwonderen dat Cambodjanen klagen over kou. Komt de temperatuur in Phnom Penh op een dag niet boven de 24 gra den, dan gaan de jassen aan en doet de overheid een weerswaarschu- wing uit. Zelf loop ik dan in een T-shirt met korte mouwen door de stad, genietend van de paar relatief koele maanden die dit land kent en wetend dat de temperatuur in het voorjaar richting de 40 graden gaat. In de toekomst zou dat echter best eens kunnen veranderen. Weten schappers noemen Cambodja name lijk één van de tien meest kwetsbare landen voor klimaatverandering. De hete maanden worden de komende dertig jaar nog heter, de moessonregens extremer en daarmee ook de overstromingen. Een onheilspellende boodschap voor de miljoenen <- straatarme Cambodjanen die voor hun levensonder houd afhankelijk zijn van rijstbouw en visserij. Grote delen van het land merkten dit jaar al dat de overstromingen aanzienlijk extremer waren dan in 20x2. Ruim 160 mensen kwamen de afgelopen maan den om toen de rivieren buiten hun oevers traden, meer dan 113.000 hectare aan rijstvelden ging verlo ren. In 2040 zal het allemaal nog erger zijn met lan gere, droge periodes en meer buitensporige regen val, voorspellen wetenschappers. Om nog maar te zwijgen over de situatie in 2090. Mijn Cambodjaan- se vrienden lijken zich vooralsnog geen zorgen te maken. Een vriendin is zo dol op regen dat ze stee vast zonder regenjas op de brommer stapt als de he melsluizen openstaan. Een bevriende taxichauffeur heeft in jaren niet zo'n goede rijstoogst gehad als dit jaar. „Genoeg om met de hele familie een jaar lang van te eten", vertelde hij met een trotse glimlach. Gids Kech zou er geen bezwaar tegen hebben als de temperatuur in het bergachtige oosten een paar gra den hoger ligt. Tijdens mijn bezoek aan Mondulkiri vertrouwde hij me toe een Russische jas te hebben voor de dagen dat het écht koud is in de bergen. In gedachten zag ik de kleine Cambodjaan al voor me, met een dikke, overmaatse jas, donkergroen van kleur en met een grijze bontkraag. Ik dacht het in de bergen af te kunnen met korte mouwen. Het bleek een vergissing. Twee dagen later werd ik ake- lig verkouden wakker. Vooralsnog is er dus nog geen sprake van opwarming en voor Kech hoop ik bovendien dat hij zijn Russische jas nog veel jaren nodig heeft. ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 V Meivin Valdez Robert Gladstone reageren? spectrum@depersdienst.nl Foto hierboven: Een dakloze vrouw krijgt cakejes in de gaarkeuken van The Bowery. Grote foto links: Burgemeester Michael Bloomberg tijdens een bijeenkomst over de toekomst van New York. foto's Getty Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65