Pensioenakkoord in zicht, mogelijk maandag al een deal als hulpverleners zowel vader als moeder voor ze", zegt directeur Jacqueline van Holstein. Cynthia ziet dat toch anders: „Sinds ik hier woon, is de begeleidster één keer geweest, een half uurtje." Ze gaat verder met haar huiswerk. In de gang. Om haar slapende kindje niet te storen. Haar vuile was staat in een zak klaar om naar de stichting te brengen, want die staat niet toe dat Cynthia een was machine in huis heeft. Directeur Van Holstein: „Ze mo-, gen onder meer geen wasmachi ne, omdat er anders mfsbruik van wordt gemaakt. We hebben het meegemaakt dat we een waterre kening kregen van 330 euro, om dat iemand de was deed voor al haar vrienden. Om die reden gaan we nu gratis internet schrap pen. Het wordt te duur voor ons. We hebben immers veel inrich tingskosten: een bed, vloerbedek king. Dat regelen wij zo nodig." De woningen waar de jongeren in worden opgevangen, staan op de nominatie om gesloopt te wor den. Tienermoeders die er gehuis vest worden, zijn bang om inlich tingen te geven: ze vrezen het huis uit te worden gezet. Twee an deren durven met de pers te pra ten en bevestigen het beeld van Cynthia. Hun huren zijn even hoog, hun huizen even oud. Hun woonbegeleiders zien ze alleen als ze hun kleren gaan wassen bij de stichting. „Wij trekken met de stadsvernieu wing mee. Tot het moment dat er gesloopt wordt, kunnen de jonge ren hier zo lang in blijven wo nen", reageert Van Holstein. De stichting huurt van woning corporatie Haag Wonen. Die zou voor flats in deze wijken een huur van 350 tot 450 euro per wo ning vragen. „Voor sloopwonin gen geldt het sociaal convenant waardoor de huren per woning niet hoger zijn dan 100 tot 125 eu ro", bezweert woordvoerster Es ther Clason van Haag Wonen. Van Holstein zegt evenwel dat zij de reguliere huur moet betalen voor de zeventig woningen die zij bij Haag Wonen huurt tot aan de sloop. „Een huis kost ons tussen de 500 en 600 euro. Bij ons is het geld inmiddels op. We hebben an derhalve ton schuld. Het is armoe lijden hoor." Het rommelt binnen de stichting. Luna krijgt van de gemeente een half miljoen euro subsidie per jaar. De gemeente laat nu de boe ken van de stichting onderzoe ken. Woordvoerster Mariëlle Ril- laerts: „De gemeente heeft signa len dat er financiële problemen spelen. We willen niet vooruit lo pen op de conclusies." Rillaerts benadrukt dat de ge meente er borg voor staat dat de hulpverlening voor de tienermoe ders altijd gegarandeerd blijft. Het staat vrijwel vast dat de jaar lijkse maximale pensioenopbouw uitkomt op 1,85 a 1,90 procent. Dit opbouwpercentage is het deel van het salaris dat werknemers jaar lijks belastingvrij mogen opbou wen voor pensioen. Daarop base ren pensioenfondsen vervolgens de benodigde pensioenpremie, die betaald wordt door werkne mers en werkgevers. Pensioen fondsen mogen overigens nu al een lager opbouwpercentage han teren dan de huidige grens van 2,25 procent. Het kabinet mikte eerder nog op een belastingvrije maximumop- bouw van 1,75 procent, maar daar voor bleek in de Eerste Kamer geen meerderheid. Senatoren vreesden dat een dergelijk percen tage te laag zou zijn om alle wer kenden voldoende kans te geven een fatsoenlijk aanvullend pen sioen op te bouwen. Wie bijvoor beeld door een periode van ziekte of werkloosheid een tijdlang geen pensioen opbouwt, zou dan een te lage uitkering krijgen. Het opbouwpercentage gaat dus omhoog, maar dat kost het Rijk minimaal 400 miljoen euro aan gemiste opbrengsten. In het eerde re plan was erop gerekend dat ver laging van het opbouwpercentage naar 1,75 procent 2,8 miljard euro zou opbrengen. De coalitie wil aan dat bedrag vasthouden. Het kabinet probeert allereerst fi nanciële dekking te vinden met D66, Christenunie en SGP. Sinds die drie partijen het kabinet hiel pen aan een begrotingsakkoord zijn zij voor WD en PvdA de eerst aangewezen partijen om za ken mee te doen. De coalitiepar- tijen hebben ook het CDA en GroenLinks nog in het vizier, maar die zitten tot dinsdag even in de wachtkamer. Maandag hoopt het kabinet er met D66, Christenunie en SGP uit te ko men. Een dag later zouden CDA en GroenLinks ja of nee moeten zeggen. Volgens betrokkenen ligt er een aantal opties op tafel om het gat te dichten. Zo is verhoging van de aanschafbelasting op auto's (BPM) nog altijd een 'serieuze' op tie, ook al heeft de WD daar gro te moeite mee. Anderzijds lijkt de PvdA een bezuiniging op de mobi liteitsbonus te moeten slikken. Deze subsidie moet werkgevers verleiden om 50-plussers in dienst te nemen. Omdat een verlaagde opbouw leidt tot een lager pensioen, wil len D66, Christenunie en SGP ook garanties dat pensioenpre mies worden verlaagd. De Neder- landsche Bank zou daarop gaan toezien, al kan deze lastenverlich ting niet worden afgedwongen, omdat het Rijk niet over de pre mies gaat. Verder liggen er plannen op tafel voor een pensioenregeling voor zzp'ers. De naam Cynthia is gefingeerd. door Laurens Kok DEN HAAG - De contouren van het pensioenakkoord krijgen vorm. Maandag kan er een deal liggen, dinsdag moet dan blijken of CDA en GroenLinks ook mee willen doen, aldus Haagse bronnen. 1Q De jaarlijkse maximale pensioenopbouw komt na het pensioen akkoord uit op 1,85 a 1,90 procent. Als het percentage 1,75 procent was geworden, zou dat 2,8 miljard hebben opgeleverd. ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 BINNENLAND 5 t je baby in Vies, oud' huis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5