6 SPECTRUM Z/ LOODSWEZEN f foto Xander Janssen Loodsen begeleiden zeesche pen van en naar alle havens aan de Westerschelde. Zij doen dat vanuit de havens naar zee en andersom. Voor de Vlaamse kust, bij de Wandelaar, liggen Vlaamse loodsschepen die loodsen van en naar schepen halen en brengen. Ten noordwesten van Westka- pelle, bij de Steenbank, is de Nederlandse loodspost waar loodsen van en aan boord van schepen worden gehaald en ge bracht. Nederlandse loodsen begelei den alle zeeschepen van en naar Nederlandse havens aan de Westerschelde. Voor de kust van Vlissingen wisselen loodsen elkaar af, dat gebeurt met de bekende rede- boten. Vlaamse en Nederlandse lood sen maken gebruik van eikaars voorzieningen op het water. Nederlandse en Vlaamse lood sen doen samen de zeescheep vaart op Antwerpen en Gent. Op basis van een historische afspraak, overeengekomen na een hevige concurrentiestrijd, is het aandeel van de Nederlan ders 27,5 procent van de zoge naamde Scheldevaarders en het aandeel van de Vlamingen 72,5 procent De opbrengsten uit loodsgel den van de Scheldevaart, dus op Antwerpen en Gent, bedra gen volgens begroting jaarlijks plusminus 26 miljoen euro voor het Nederlands loodswe zen en plusminus 72 miljoen euro voor het Belgische. Het begrote bedrag voor de Nederlanders is exclusief het bedrag dat de Nederlandse loodsen volgens de Vlaams-Ne derlands arbitragecommissie te weinig hebben gekregen over de jaren 2009- 2011, te weten 7,9 miljoen euro. De inkomsten uit de loodsgel den voor Nederlandse Schelde- havens zijn iets meer dan 20 miljoen euro. Alle operationele kosten van het loodswezen, dus inclusief onder meer schepen, beman ning en overig personeel, moe ten in principe uit de loodsgel den worden bekostigd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58