SPECTRUM 5 66 landse overheid zich opstelt, zou je denken dat iedereen fraudeert. Dat vind ik arrogant. Kijk, dat de overheid steeds meer een computer wordt, vin den mensen prettig. Dat houdt de ad ministratie overzichtelijk. Maar het slaat zo door. Nu het economisch tij tegenzit, raken steeds meer mensen afhankelijk van een uitkering. En dan wordt wel heel veel van mensen ver wacht: ze moeten van alles digitaal doorgeven, en ook heel snel, anders komen meteen de sancties om de hoek. De menselijke maat raakt zoek." Blijkbaar geldt dat voor meer geledin gen van de maatschappij: inmiddels zijn er ombudsmannen voor uiteenlo pende groepen, van kinderen en pen sioengerechtigden tot gemeentelijke instanties en uitvaartondernemingen. Brenninkmeijer weet nog wel een paar sectoren waar een onafhankelij ke mediator hard nodig is. „Voor de gezondheidszorg zou het goed zijn als er een ombudsman was, net zoals in de spciale woningbouw." Echt boos wordt hij zelden. Dat zit niet zo in hem. „Ik ben een blijmoe dig mens." En energiek ook. De afgelo pen acht jaar liep hij letterlijk stad en land af met spreekbeurten voor orga nisaties, om er de mensen voor te hou den dat een burger ook maar een mens is. Dat vertrouwen een werk woord is, dat persoonlijk contact en aandacht voorwaardelijk zijn. Toen belde, midden in de zomer, minister Dijsselbloem van Financiën hem. Of hij belangstelling had voor een func tie als lid van de Europese rekenka- Als je kijkt hoe de overheid zich opstelt, zou je denken dat iedereen fraudeert mer, die de Europese begroting con troleert. „Wat een interessante func tie, dacht ik direct. Tijdens dat ge sprek googelde ik op mijn telefoon waar die rekenkamer zit. In Luxem burg dus. Ik belde mijn vrouw, die in Luxemburg rechter is bij het Europe se Hof, met de vraag of ik bij haar mag komen wonen. 'Dat is goed', zei ze, 'als je maar niet te veel boeken meeneemt'." Hij moet weer lachen en gebaart om zich heen. „Ik heb meer de neiging dan zij om spullen om me heen te willen hebben." Naast, inderdaad, heel veel boeken staan er dierbare voorwerpen. Een glas-in-loodlamp die nog door zijn va der is gemaakt. Aan de muur hangen drie schilderijen met een thema dat verwijst naar zijn werk: 'zoekgeraak te' voorwerpen die als de 'spreekwoor delijke bomen' in het bos niet meer worden gezien, geschilderd door zijn talentvolle zoon Roderick. Zelf werkt hij ook graag met zijn handen. „Ik heb alleen bijna geen vrije tijd. Het laatste wat ik heb gemaakt, was een notenhouten tafel." Als hij deze maand officieel benoemd is bij de Eu ropese rekenkamer, zal de procedure voor zijn opvolger beginnen. Hij zal het proces met gepaste belangstelling volgen. Het zou goed zijn, zegt hij, als er na vier mannen nu eens een vrouw komt. „Die zal dan ook gewoon om budsman heten. Die naam hoort im mers bij de functie." fefea ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 e maat raakt zoek' reageren? spectrum@depersdienst.nl v

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57