gelederen 66 Man! Als je deze muziek hoort, loop je toch zo weg?! Over twee jaar mogen we weer SPECTRUM 3 zien hoe dan ook de bakermat van het korps) laait bij hem in het vooruit zicht van de nieuwe kazerne al voor zichtig wat op. Ook De Bree aarzelde geen moment toen hij werd gevraagd lid te worden van de COM Zeeland om zo te kun nen meedoen aan de landelijke sport dag in Doorn. „We moeten natuurlijk wel het goede voorbeeld geven. Die kazerne komt straks hier te staan. Wanneer je dan niet eens een sport- team op de been weet te krijgen, sla je een modderfiguur!" Voorzitter Sjaak Severs van de koepel COM Nederland (met ruim 8ooo le den verreweg de grootste vereniging van oud-militairen) heeft in het licht van de garderobe zijn toespraak geoe fend. Drie trouwe gedienden worden door hem uitgebreid in het zonnetje gezet en lid van verdienste gemaakt. Tot achterin de zaal klappen de stoere mannen hun applaus van waardering. klein van stuk, heeft achteraan een plekje gevonden op een afscheidings muurtje. Zo kan hij prima over de me nigte uitkijken. Hij heeft gekozen voor een net pak, met een lange don kere overjas. Geen baret, evenmin een colbert met de gebruikelijke versierse len. „Ik hou daar niet zo van!" Hij is in de minderheid. Zijn plaatsgenoot Wim van der Meer laat zijn zwarte ba ret weliswaar tot aan het Oostplein in zijn jas zitten, maar dan gaat het hoofddeksel fier op. De baret kan ook zomaar een visite kaartje zijn, bleek eerder die ochtend bij het vertrek uit Goes. Aangekomen op het verzamelpunt voor het station, was het huurbusje in geen velden of Wegen te bekennen. Nu waren de twee Terneuzenaren iets aan de late kant... Van der Meer beent naar de res tauratie, trekt zijn baret tevoorschijn en vraagt de vrouw achter de verkoop balie of ze 'toevallig een groepje man nen met zo'n pet op hebben zien staan'. Wat hij vermoedt, wordt beves tigd. Het busje is zonder hen vertrok ken. Aan stipt acht uur valt ook voor oud-mariniers nu eenmaal niet te tor nen. En dus zelf de auto maar gepakt, achter de bende aan. Op het Oostplein ontgaat de veertien- koppige Zeeuwse delegatie geen de tail van het ceremonieel. „Ik moet er een vrije dag voor nemen, maar dat heb ik er graag voor over", zegt Blom maart. Hij voelt zich bovenal verbon den met de herdenking van de geval len kameraden, die aan de feestelijkhe den voorafgaat. Op het monument zijn ook de namen bijgeschreven van de in april 2010 in Uruzgan omgeko men Jeroen Houweling (29) en Mare Harders (23). „Ik vind het belangrijk om ook daar even bij stil te staan." Bri gadegeneraal der mariniers Richard Oppelaar richt zich in zijn toespraak specifiek tot de nabestaanden van de jongste slachtoffers uit zijn gelederen. De tamboer slaat een ereroffel. Alles wat een pet, baret en wapen draagt op het Oostplein, springt op het com mando strak in de houding. En sa lueert. „Eens marinier, altijd marinier. Qua patet orbis", besluit Oppelaar zijn overdenking. „Hoe ouder je wordt, des te meer je het korps, die onderlinge verbonden heid, gaat missen. Ik ben er altijd bij", vertelt een grijze veteraan uit het mid den van het land. De verhuizing van de marinierskazerne uit Doorn naar Vlissingen in 2017 is voor hem een uit gemaakte zaak. In Doorn kunnen ze geen kant meer op. Het gemeentebe stuur was volgens hem niet bereid tot concessies. Totdat bekend werd dat de Van Braam Houckgeestkazerne moest sluiten. „Nu kan opeens alles! Maar nu is het te laat voor Doorn." De marinierskapel zet een mars in. COM-Zeelandvoorzitter Van der Slot begint te glimmen. „Man! Als je deze muziek hoort, loop je toch zo weg?! Over twee jaar mogen we weer", ver wijst hij naar de lustrumviering en het grote défilé op de Coolsingel. Met een dikke knipoog: „En daarna de me tro in naar Ahoy en zuipen!" „In de houding", klinkt het zacht in het cor don jonge korporaals dat de rijen be zoekers begrenst. „Oh, het vaandel", ziet Blommaart. De Zeeuwen zwijgen weer en staan strak. Dan gaat het te rug de bussen in, naar de Van Ghent- kazerne. Voor een stevige kom erw tensoep met roggebrood en spek. En een borrel, voor de liefhebbers. ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 kracht en toewijding De vaandeldrager van het Korps Mari niers. foto Dirk-Jan Gjeltema Rinus van der Slot, COM-Zeeland Veteranen en actief dienende mariniers herdenken ieder jaar bij hun monument in Rotterdam, de gesneuvelde kameraden, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55