Oude knarren zoeken jong bloed voor de Zeeuwse gf Met het oog op de ver huizing van de kazerne naar Vlissingen, is de vereniging van oud-mar- niers COM-Zeeland op zoek naar jong bloed. 2 SPECTRUM reportage Trots en standvastig kijkt de bronzen mari nier van beeldhouwer Titus Leeser uit over het ceremonieel op het Oostplein in Rot terdam. De lauwe de- cemberzon gaat verscholen achter dat 'K..-gebouw', sist de Zeeuwse afde lingsvoorzitter Rinus van der Slot van het Contact Oud- en nog actief die nende Mariniers (COM) in de rich ting van de hoge flat. Daardoor is het kleumen in het dunne colbert, maar verder geniet hij zichtbaar volop van de plechtigheid. Goesenaar Hans Blommaart wijst bewonderend op een oude man, die staat naast de wit- gepette en in strak uniform gehulde groep genodigden. De man draagt een enigszins vale vilten gleufhoed, mét goudleerkleurige band omrand. „Dat is Ben Schierboom. Hij heeft in de ja ren zestig model gestaan voor het beeld." Het Oostplein hoort bij de mariniers, zoals grondlegger van het korps Michiel de Ruyter bij Vlissingen. TUs- sen 1823 en 1940 stond op die plek de kazerne van Rotterdam, onderge bracht in het voormalig arsenaal van de Admiraliteit. In de meidagen van 1940 verdedigden de mariniers met succes de Maasbruggen. Deze vorm den een belangrijke verbinding tus sen het zuidelijk stadsdeel - waar het Duitse offensief begon - en het cen trum. De kazerne werd platgebombar deerd. Ter nagedachtenis aan dit ver zet werd vijftig jaar geleden (1963) het herinneringsmonument voor de geval len mariniers door Prins Bernhard onthuld. Elke 10e december komen nog actief dienende mariniers en oude wapen broeders in Rotterdam samen om de verjaardag van het in 1665 opgerichte korps te vieren. Dat doen ze - om te beginnen - met een kop koffie en een plak cake in de Van Ghentkazerne, even verderop aan het Toepad; het op leidingscentrum van het Korps. Ruim voor de aangegeven vertrektijd zitten de pakweg 150 genodigden en oud-ge- dienden in een van de bussen naar het plein aan de Maasoever. De gewa pende wacht en marinierskapel staan dan al eventjes in het gelid, klaar voor de officiële verrichtingen. Terneuze- naar Dick Dooms, voor een marinier André Zandee valt ogen blikkelijk op. Als één van de weinige jonkies tus sen de ouwe knarren op de jaarlijkse feestavond in de Vlissingse marinekazerne draagt hij het officiële COM-tenue: diep donkerblauw colbert met bijpas sende versierselen. Rechts op de borst prijkt het vaardigheidsembleem para chutist. Naast de linker rever een kleurrijk balkje waarin het vierdaagse- kruis, de Nederlandse vlag en een scherpschuttersvaardigheidskruis zijn verwerkt. En daaronder, pal op het hart, het teken van het Korps Mari niers. De baret heeft Zandee thuisgela- ten. „Dit tenue is bedoeld voor offi ciële gelegenheden, dus vind ik dat je het dan ook moet dragen." Jonkie ben je binnen de gelederen van het Contact Oud- en actief die nende Mariniers (COM) al snel als veertiger. De meeste leden van de Zeeuwse afdeling zijn de pensioenleef tijd al ver gepasseerd. Het ledental daalt door de vergrijzing met het jaar rap en is ver onder de tweehonderd gedoken. Maar met de voorgenomen vérhuizing van de marinierskazerne uit Doorn naar Vlissingen in 2017, hoopt het afdelingsbestuur stiekem op flink wat vers bloed. De evenemen tencommissie van Dick Dooms (68) en de zijnen bereidt alvast een warm welkom voor. „Ze balen natuurlijk ontzettend dat ze naar een 'uithoek' worden verbannen. Maar rationeel ge zien kunnen ze beter in Zeeland zit ten dan in Doorn. Hier is alles aanwe zig wat ze nodig hebben. Dus moeten we hen zien te prikkelen met aanspre kende activiteiten, die hier gewoon al volop worden aangeboden: paintbal- len, kajakken, zeilsurfen en uitstapjes voor het hele gezin. Dan denk ik ook aan allerlei bestaande evenementen, van Concert at Sea tot aan de solex race in Serooskerke. De jonge garde huldigt het standpunt dat wij een oubollige club zijn. En als je hier zo om je heen kijkt, moet je concluderen dat het nu gewoon ook zo is!" Op de feestavond voorafgaand aan de korpsverjaardagwordt volstaan met een bescheiden dansje op live mu ziek, bier voor de mannen, een wijn tje voor de vrouwen die meegekomen zijn, en een prijzenloterij. Voor de 43-jarige Marcel Slootmaker en zijn maatje van het eerste uur Michel de Bree was de hang naar de onderlinge verbondenheid van mariniers de voor naamste reden om zich aan te sluiten bij de COM. Slootmaker: „Wat dat is? Dat ontstaat in de opleiding. Je wordt gevormd tot marinier. Er wordt be paald hoe je moet staan, hoe je kijkt; alles! Dat zit op een gegeven moment in je en raak je nooit meer kwijt." Zij kwamen in 1990 als dienstplichti ge bij het korps en werden gestatio neerd op Curacao. Dooms, die zelf des tijds als kort verband vrijwilliger voor zes jaar tekende, benadrukt dat bin nen de COM geen onderscheid wordt gemaakt tussen mannen die voor hun nummer onder de wapenen werden geroepen of de beroepssoldaten. „Ster ker nog, de COM is juist opgericht door dienstplichtigen. Kijk, als 22-jari- ge ben je met heel andere dingen be zig. Maar voor elke marinier komt er een moment in zijn leven dat hij weer behoefte heeft .aan die kameraad schap. Je wil dat speciale gevoel weer oppakken. Of je nu met oude knarren uit mijn lichting praat of met de jon gere garde, door hun levens loopt de zelfde rode draad. Wij hebben onder ling aan een paar woorden genoeg om elkaar te begrijpen." Daarbij draait alles om de teamgeest, probeert De Bree uit te leggen. Het trotse Vlissingse waakvlammetje (met Michiel de Ruyter historisch ge- ER 348 jaar verbonden in door Marcel Modde De feestavond van COM-Zeeland in de marinekazerne. Vlnr Marcel Slootmaker, Sjaak Severs, Michel de Bree en Gert-Jan Coumou. foto Ruben Oreel De harde kern van de COM-Zeeland bij de jaarlijkse herdenking in Rotterdam, met uiterst links Wim van der Meer, naast hem afdelingsvoorzitter Rinus van der Slot, vooraan in het midden Dick Dooms en rechts naast hem Hans Blommaart, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54