28 MENINGEN Cor de jonge brieven Sociale dienst Leegstand Thermphos Zorg Cardiologie Het spoor bijster Munitie Taalles Een groep mensen verzamelt an derhalfjaar lang vermeende mis standen (29 november) bij het functioneren van de gemeentelij ke sociale dienst in de gemeente Hulst. Hoe? Door deze vermeen de misstanden via eenzijdige be richtgeving te registreren en te bundelen. Hoe lang Anderhalf jaar. Door anderhalf jaar lang niets anders te doen dan te regis treren, is aan de sociale dienst an derhalfjaar lang de mogelijkheid ontnomen om zich op vermeen de misstanden te oriënteren en bij signalering van eventuele te kortkomingen van mensenwerk te beraden op verbetering. Dit roept de vraag op of gedurende lange tijd alleen maar te signale ren, een dienst socialer kan ma ken. Wellicht dat de Kerstman wat 'jingelbells' kan bezorgen bij deze groep verzamelaars, zodat ze er op tijd aan kunnen trekken. De fors groeiende leegstand in Noordstraat en Schuttershof (6 de cember) is verontrustend en be dreigt de leefbaarheid. De aanblik van de Noordstraat en ook van de lege skihalwinkels is bescha mend. In vergelijkbare Zeeuwse gemeen ten is de situatie duidelijk beter. Alle winkelplannen, die overi gens al van vóór de crisis dateren (Skihal; Kop Noordstraat; Nieuwstraat), zijn mislukt. Inmid dels zijn miljoenen afgewaar deerd. Crisis en internet spelen hierbij een rol, maar de belangrijk ste reden lijkt het onvermogen van het gemeentebestuur. Er ontbreekt ook samenhang tus sen de winkelgebieden Noord straat en Schuttershof, wat ook geldt voor de Kennedylaan (als dit al doorgaat). Er is dringend behoefte aan een college met visie, daadkracht en handelsgeest. De stad moet weer aantrekkelijk worden. We kunnen in maart 2014 via on ze stem proberen deze neerwaart se spiraal te doorbreken. Veel tijd voor uitstel is er niet meer. De provinciale overheid zegt dat het opruimen van het terrein 100 miljoen kost. Als de overheid (11 december) dit moet betalen dan zijn wij dat. Diegenen die dat na mens ons moeten controleren zijn de Statenleden. Die honderd miljoen is al lang be kend maar hoe is die opgebouwd? Welk Statenlid vraagt daarnaar? De belangrijkste vraag die op een antwoord wacht is dan; wat het kost om de resterende fosforslak- ken op te ruimen als onderdeel van de totale kosten. Indien de vraag een antwoord krijgt, hoe saneert men dan de duizenden tonnen slakken die met toestemming van de over heid als goedkoop verhardingsma teriaal gebruikt zijn? Men kan, als dit een sanerings- post is, moeilijk zeggen dat het verhoogde stralingsniveau van we gen, dijken... ongevaarlijk is voor de bevolking en het milieu. Het zou dan misschien wel het laatste overheid- fabeltje zijn over de volksgezondheid in relatie tot gevaarlijke emissies van deze fa briek. J. W.Minderhout Vredehoflaan 326, Vlissingen Afbraak levert meer op dan effi ciency. Weken moesten wij leu ren met een ziekenhuisbed, decu bitus materiaal en dure hulpmid delen, omdat een zorgverzeke raar, die voor dat alles toestem ming gaf, niet bijhoudt wie wat le vert. Tot het dreigement alles op straat of Marktplaats te zetten. Er moet in Nederland voor kapitalen aan zorgmateriaal rondzweven. Het is blijkbaar eenvoudiger om te bezuinigen op cliënten door ontslagen dan door efficiency. En het zal absoluut een illusie blij ken om te verwachten dat de in veertig jaar opgebouwde zorg ooit gerepareerd wordt als 'het beter gaat'. De afbraak zal definitief zijn, conform de 'participatie'- trend om structurele zorg door te schuiven naar familie en buren. De economische verbetering die gloort aan de horizon, is dan ook niet het effect van bezuinigen op de zorg of door lastenverzwa ring voor burgers, maar is er, on danks zwak politiek beleid, dank zij een alerte industrie en het eco nomisch meeliften met Europa. Het Admiraal De Ruyter Zieken huis (ADRZ) verwijst geen patiën ten meer door naar Antwerpen. Plotseling vindt men dat diverse ziekenhuizen, gelijkwaardige ex pertise hebben. Patiënten worden verwezen naar Bergen op Zoom, Breda of Rotterdam. Voor dotteren kan men eventueel alleen nog naar Terneuzen. Ver der denken de cardiologen zelf veel zaken aan te kunnen. Hoe zou het dan komen dat Antwer pen zoveel Nederlandse patiënten kreeg? Is het de financiële kant waarom het ADRZ behandelingen zelf gaat doen? Een behandeling el ders levert minder op. Wel wordt achteloos het belang van de patiënt terzijde geschoven. Ik vind het vreemd dat het nieu we team cardiologen hiermee in stemt. Of is het de ruzie tussen zieken huizen waarvoor door Den Haag geen bemiddelaar mag worden aangesteld (30 november). De politiek streeft om reden van kosten naar halvering van het aan tal ziekenhuizen. Laat ze het dus maar uitvechten in Zeeland. Voor patiënten van het ADRZ lijkt de aangewezen weg naar Ter neuzen te leiden. In dat ziekenhuis wordt bij com plexe ingrepen wel een beroep ge daan op België. Treffender kan de 'kunstcriticus' de heer Out, het niet verwoorden. 'Zijn wij het spoor bijster?' zie de kunstbeschouwing in de krant van donderdag 12 dec.). Onder die 'wij' rangschik ik dan ook maar de criticus zelf die een halve pagi na lang zijn best doet om achter haalde en armzalige verbeeldin gen van de puinhoop die mensen van deze wereld maken tot kunst te verheffen. Verbeeldingen die knagen aan 'zijn gevoel van veilig heid'. Zou dat anno 2013 dan de diepere gedachte zijn achter dit werk? Honi soit qui mal y pense (Schan de aan hem die er kwaad van denkt, red.). Naar aanleiding van het ant woord van minister Jeanine Hen nis Plasschaert van Defensie op Kamervragen in de Tweede Ka mer over de effecten van de 30 miljoen kilo munitie in de Ooster- schelde het volgende: Uit dit ant woord blijkt pijnlijk dat de minis ter er alles aan gelegen is om de verantwoordelijkheid van defen sie van zich af te schuiven. Onbe grijpelijk dat zij stelt dat de effec ten op het milieu nihil zijn. Baga telliseren van enorm grote hoe veelheid oxiderende metalen en schadelijke stoffen in het grootste Nationaal Park in Nederland is on verantwoord. Onbegrijpelijk als men bedenkt dat de schepen geen koperhou- dende verf meer op de romp mo gen smeren vanwege diezelfde ef fecten op het milieu. De waar schuwende explosievendeskundi- gen aan de kant schuivend schiet de defensieminister gewoon met spek. Een juist besluit van Gemeente Vlissingen om ondersteunende subsidie 'taallessen' voor Neder landse mensen van buitenlandse komaf te stoppen. Misschien even schrikken voor linkse publieksdie- naren, maar ik zou zeggen, wan neer je naar een gastvrij land komt waar je in de toekomst deel wilt uitmaken van de bevolking, hoor je in mijn ogen de taal te spreken. Daarnaast is basiskennis van de Nederlandse geschiedenis belangrijk. Als ik naar Australië wil emigre ren moet ik ten eerste Engels spre ken en er moet iemand borg voor me staan, laten ze dat in Neder land ook maar eens invoeren! Kortom: de nieuwkomer zelf is verantwoordelijk voor zijn toe komst én als je het niet wil kan je vertrekken. Waarom moeten hard werkende goedwillende burgers daarvoor opdraaien? Let wel: het is gemeenschapsgeld én kan beter gebruikt worden. Los daarvan, in deze participatiemaatschappij is 'zelfredzaamheid' de oplossing! Mogelijk behoudt dat ons voor toekomstige debacles! Tel uit je winst. Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl Frans Courtin Kievitstraat 2, Hulst F.Wolfert Jan van Galenstraat 29, Terneuzen Hans Pollemans Singel 10, Biervliet P. L Brounts Kenau Hasselaarstraat 153, Vlissingen Kees Ingelse Oosthoekseweg 1, Driewegen Minister jeanine Hennis Plasschaert van Defensie. Andries Jumelet Magnolialaan 9, Yerseke Willem Cornelis Murre Irislaan 16, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28