ii II II II 'Parallel met Mozes' 'De hoop op verbetering deed me terugkeren' 66 Blanken en zwarten gaan gemoedelijker met elkaar om, maar men is er nog niet ZEELAND 27 Uli- Peter Broere woonde de eerste elf jaar van zijn leven in Pretoria en heeft nog altijd speciale gevoelens bij het land Zuid-Afrika. „Maar ik ben niet 'meer zo goed op de hoogte van de situatie daar", vertelt hij. „Er is in de loop der tijd - ik ben al sinds 1978 terug - toch wat afstand ont staan. Tegen Nelson Mandela kijk ik dan ook niet met meer bewondering aan dan anderen in Nederland, denk ik." Wel heeft Broere de laatste tijd over Mandela nagedacht. Niet als oud-inwoner van Zuid-Afrika, maar als predikant. De voorgan ger van de Ichthuskerk in Tholen ziet parallel len met het bijbelfiguur Mozes. „Die stond ook in het middelste deel van zijn leven op non-actief. En vanaf zijn tachtigste - hij leefde driemaal veertig jaar - begon hij zijn volk te verlossen van de slavernij", doceert hij. „Het le ven van Mandela sluit niet helemaal aan op dat van Mozes, maar ook hij zorgde voor een verlossing nadat hij in het middelste gedeelte van zijn leven gevangen had gezeten." Het viel Broere op dat afgelopen week in Zuid-Afrika ook de vergelijking werd gemaakt tussen Mandela en Mozes. Onder meer tijdens de herdenkingsdienst in Johannesburg. De pre dikant heeft de parallel nog niet gebruikt in één van zijn diensten, maar overwoog het al wel. „Misschien gebruik ik 'm alsnog." Morgen zal hij nog wel proberen iets van de begrafenis mee te pikken, na zijn reguliere werkzaamheden op zondag. „Wat ik in elk ge val mooi vind om deze week te zien", zo zegt hij, „is de typisch Afrikaanse manier van om gaan met een overledene. Daar wordt gedanst en het leven gevierd. Zo laten de mensen zien dat ze Mandela dankbaar zijn." Tegen Mandela kijk ik niet met meer bewondering aan dan anderen in Nederland, denk ik Kort nadat Nelson Man dela in 1994 president van Zuid-Afrika werd, keerde Herbert Jan van der Waal voor drie jaar terug naar het land waarin hij opgroeide. „Ik had de hoop dat het land zou veranderen en dat wilde ik mee maken", vertelt de nu 46-jarige Middelburger. „Ik dacht dat Man dela de maatschappelijke proble men zou oplossen. Dat hij iets zou doen aan de grote verschillen tussen arm en rijk. Maar het is hem niet gelukt. Helaas. Je kunt zeggen dat hij de harten van de mensen heeft veranderd, maar niet de inhoud van hun porte monnee." Van der Waal is geboren in Neder land en heeft een Nederlands pas poort, maar hij ziet zichzelf als Zuid-Afrikaan. In 1968, in het jaar na zijn geboorte, emigreerde hij met zijn ouders naar Vishoek, een dorp veertig kilometer onder Kaapstad. Dertien jaar later keer den ze terug naar Nederland. „Sindsdien ben ik er nog heel veel geweest. Ik voel me ook Zuid-Afri kaan. Als ik aan Mandela denk, komt dan ook het pattriotisme in me op. Ik vond hem een fantas tische man. En ik snap ook heel goed dat hij de problemen in zijn presidentschap niet opgelost kreeg. Daarvoor waren ze te groot. Ik zie wel dat het nu steeds beter gaat. Blanken en zwarten gaan gemoedelijker met elkaar om, maar men is er nog lang niet. Er is nog steeds heel veel armoe. Van een eerlijke verdeling is nog steeds geen sprake." Van der Waal kwam in zijn vroe ge jeugd niet al te veel in aanra- 8 king met de apartheid, vertelt hij. „Wat ik me nog herinner, zijn de officiële regels die er toen waren. Dat je aparte ingangen had voor blanken en zwarten, bijvoorbeeld bij de bank. En dat zwarten in de bus ergens anders moesten gaan zitten. Maar dat Mandela niet eens zo ver van ons vandaan op Robbeneiland zat, tja, daar kreeg je niet zo veel van mee." Eenmaal in Nederland ging de Middelburger de ontwikkelingen in Zuid-Afrika nauwlettender vol gen en kreeg hij een beter beeld van de situatie daar. Hij bleef fre quent teruggaan en vestigde zich er zelfs weer in 1995. „De hoop en de ondernemerszin dreven me." In hetzelfde jaar zorgde Mandela, zo zegt Van der Waal, voor een „uniek omslagpunt voor Zuid- Afrika". Tijdens het wereldkampi oenschap rugby, dat in Zuid-Afri ka werd gehouden, verbond de president de blanken en de zwar ten. „Wat Mandela na 27 jaar ge vangenschap had kunnen doen, is de blanken terugpakken", vertelt de Middelburger. „Maar in plaats daarvan was hij vergevingsgezind en betrok hij hen bij alles." Rugby, de sport die Van der Waal ook beoefende, was toen nog echt voor blanken. Maar Mandela ging bij het WK naar de wedstrijden toe, sprak het nationale team vlak voor de finale (die gewonnen werd) in de kleedkamer toe en reikte na afloop de beker uit aan aanvoerder Pienaar. En dat gehuld in het bij zwarten omstreden tenue van de 'springboks'. „Later is daar nog een film over ge maakt, Invictus. Heel indrukwek kend." EP cp ZATERDAG 14 DECEMBER 2013 Zuid-Afrika blijft I Herbert Jan van der Waal zag Nelson Mandela blanken en zwarten met elkaar verbinden, foto Ruben Oreel Peter Broere Herbert Jan van der Waal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27