Philipp Meyer durft veel te riskeren voor ultiem boek 0 €1.416, 2.366, m 12 BOEKEN Autobiografie In de geest van Multatuli Glimlachjes en tranen it m www.jandoets.nl/wegener UITGELICHT Ze zijn zeldzaam, maar dit is er weer zo ééntje: een autobiografie die je ook als niet-uitgesproken fan in één ruk uitleest. Rod Stewart vertrouwde zijn levensverhaal aan het papier toe op een manier die herin nert aan die meesterlijke autobiografie van Keith Richards van een paar jaar geleden. Zeer smakelijk geschreven en vol zelfspot, rekent 'Rod the mod' definitief af met alle grote verhalen die over hem de ronde doen. Zijn eigen opkomst en successen worden naadloos in een prachtig tijdsbeeld ge plaatst. En dan zijn er de talloze rock 'n roll-anekdotes waar iedere muziekliefheb ber zijn vingers bij aflikt. In het geval van Rod Stewart gaan die, uiteraard, vooral over meisjes en vrouyven. En ja, hij besteedt met een dikke knipoog daadwerkelijk een heel hoofdstuk aan zijn haar. In 2012 kwam Atte Jongstra met Kristalman, een reeks 'Multatuli-oefeningen', een schat kamer voor de Multatuli-lezer. Niet alleen omdat Jongstra alles weet van onze grootste schrijver ooit, maar ook omdat hij schrijft in de geest van Multatuli. Licht schrijven over ernstige dingen. Zoiets. Dat licht schrijven over ernstige dingen doet hij ook in Diepte!, een soort autobiografie gecentreerd rond het dorpje Wispolia in Friesland. Daar wordt in 1959 een mysterieus gat in de dras sige grond ontdekt. Atte is in dat dorp drie jaar daarvoor 'gefloept' uit een ander gat, al vindt hij het minder kies om het geboorte kanaal bij zijn moeder als zodanig te benoe men. Een moeder die hem later deed den ken aan Sietske Eeltjes Klein, Multatuli's moeder, een 'zenuwvlugge' vrouw. Diepte! is een rijke multatuliaanse ideeënroman. Na veertig bladzijden van Een man die Ove heet van de Zweedse schrijver Fredrik Back man vecht je tegen de tranen. Tien bladzij den later weer en dat gemiddelde houdt de Zweedse blogger-columnist aan. Tussen door onderdruk je talloze glimlachjes en grimlachjes. Is dat een kwaliteit? Een lach en een traan in de literatuur? Wel als de hoofdpersoon een sakkeraar is van 59 die in een oude Saab rijdt, elke dag zelfmoord wil plegen, buren geen blik waardig gunt en in spectierondes houdt in de buurt. Hoe Ove zo eenzaam is geworden, kom je gedoseerd te weten in een perfect gearran geerde en zorgvuldig gecomponeerde ro man uit de afdeling 'moderne boeken over goede mensen'. Zoals Stoner of De 100-jarige man die uit het raam klom en verdween: eenza me, goede mensen. ZOON PHILIPP MEYER Zijn grote roman De zoon, die een eeuw Ame rikaanse geschiedenis omspant, kostte Philipp Meyer zijn huwelijk. Hij kon niet anders. Philipp Meyer heeft met De zoon weer zo'n great American novel afgelfr- verd. Het verhaal be strijkt bijna twee eeuwen Amerikaanse geschiedenis. Meyer is een gedreven man. „Als ik een doel heb, ga ik er blind in om het te bereiken. Gevaren zie ik niet, moeilijkheden zijn er om aan de kant te schoppen." Schrijver wor den bijvoorbeeld. „Dat kreeg ik op een gegeven moment in mijn kop. Ik had een goedbetaalde baan in de financiële wereld en heb ontslag genomen. Ik dacht dat ik het binnen een paar jaar voor elkaar zou hebben. Maar het duurde veel langer dan ik had ver wacht." Hij vervolgt: „Toen de orkaan Ka- trina New Orleans trof, heb ik al les laten vallen en ben gaan hel pen. Ik was met van alles bezig, het liep allemaal net een beetje. Ontslag nemen om schrijver te worden en helpen in New Or leans: in beide gevallen voelde het alsof ik geen keuze had. Ik ris keer meer dan anderen." Het wordt misschien anders wan neer hij kinderen krijgt, consta teert hij. „Alleen wordt dat nu een beetje lastig, want ik ben net gescheiden. Dit boek heeft mij mijn huwelijk gekost. Als ik hier na het juiste meisje tegenkom, dan graag kinderen." Schrijven is een egocentrische be zigheid voor hem. „Terwijl ik dit boek schreef, was er geen plek voor iemand in mijn leven. Ik kon er niet voor mijn vrouw zijn. Zij verdiende beter." Na tien jaar sappelen, inclusief kleien aan twee romans die hij zo slecht vond dat hij ze niemand heeft laten lezen, werd Meyers naam drie jaar geleden gevestigd met Roest. Een roman over twee jonge vrienden die de kansen die ze krijgen in de 'roestende' staal stad Buell niet pakken. Een grote, modernistische roman. Het regen de vergelijkingen met John Stein beck en Cormac McCarthy. De zoon is qua reikwijdte daar wel drie keer het kwadraat van. Een generatieroman over een Texaan- se familie vanaf de stichting van de staat tot na de rijkdom die kwam met de exploitatie van de olievelden. Met als centrale figuur Eli McCullough, die als 13-jarige wordt ontvoerd door de Coman- ches. Hij wordt indiaan, ontwors telt zich daaraan en wordt stamva der. „Dit boek heeft mij vijf jaar gekost. Na twee jaar was ik blut. Ik had het toen kunnen verkopen aan een uitgever. Voor een mooi bedrag. Maar dan was het niet zo goed geweest. Nu is het goed, ik kan niet beter. Nog niet." Het is niet bij hem opgekomen het boek in die eerdere fase af te staan. „Ge weldige kunst vraagt offers. Je bent steeds bezig, elke dag op nieuw, om je eigen beperkingen te overwinnen." In De Zoon zitten subtiele verwij zingen naar deze tijd. Maar Meyer voelt zich niet verplicht om iets over deze tijd te zeggen. „Niet als het over actuele zaken gaat, dat is het terrein van journalistiek en non-fictie. Wel als het de fase be treft waarin de samenleving is te rechtgekomen in relatie tot de ont wikkelingen van vroeger. Het stomste wat je kunt doen Meyer De is jouw ideeën over de hui- Zoon dige tijd in de mond van je Vert. Arjaan personages leggen. Dat ziet en Thijs van iedereen meteen. Het ver- Nimwegen. stoort de magie." De Bezige Bij, Dat de roman over het Wil- 24,90 en de Westen zou gaan, bleek 14-99 pas laat. „Ik heb duizenden (e-boek). pagina's geschreven. Tot en met complete oorlogstaferelen in Irak. Uiteindelijk is het een mo dernistische roman over het Wes ten geworden. Zoals Cormac Mc Carthy, die ik zeer bewonder, dat heeft gedaan. Alleen is hij minder geïnteresseerd in wat zich in het hoofd van de persona ges afspeelt. Ik schrijf in een modernistische tradi tie. Ik begrijp niet wat men goed vond aan de postmo dernen zoals Pynchon en Barth. Die appeleren aan de intelligentie van een jong publiek.Dat geldt ook voor David Foster Wallace. Dit zou ik in de VS nooit zeggen, hij is daar heilig. Het zou mij blijvend ach tervolgen. Ik zou het steeds moe ten uitleggen. Misschien moet ik niet zo laf zijn." ALLIN CamperTrip Yukon AutoTrip Alaska Yukon Highlights AutoTrip Het beste van Alaska Yukon Kom langs in Heerhugowaard voor: Informatieve Themapresentaties Ervaren reisspecialisten Car&Camper village 3 campers ter bezichtiging Meer informatie: Rod Stewart Autobiografie Tirion, 19,95 euro. Atte Jongstra Diepte! Arbeiderspers, 18,95 euro. Fredrik Backman Een man die Ove heet Q, 19,95 euro. 1*. door Theo Hakkert Philipp Philipp Meyer is nu blij dat hij zijn boek niet heeft verkocht aan een uitge ver toen hij blut was. foto PR Inclusief 5 sterren camper. Vrijheid=blijheid. 17 dagen vanaf Inclusief 5 excursies voor optimale beleving! 77 dagen vanaf - Inclusief Denali NP, 23 dagen vanaf Chilcoot Trail, Kenai Fjords GfQT Glacier en McCarthy. t j.Oü/ j" iele reisinfo en voorwaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 12