V Ollebek dankzij zijn leerlingen de ruimte in I I Stiefouders FZC 18 ZEELAND J THEATER Geheime adviezen van advocaten aan gemeente Middelburg wijzen op valkuilen voor staatssteun. Negen nieuwe wijkagenten zaterdag Maikel Harte Het aantal stiefouders in Nederland groeit snel. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit Utrecht, waarvan de cijfers gisteren op een con gres van de stichting Nieuw Ge zin Nederland werden gepre senteerd. Sinds 2000 is het aantal kinde ren dat in co-ouderschap wordt opgevoed van 5 procent naar 27 procent gegroeid. Zeker 60 pro cent van die co-ouders krijgen een nieuwe relatie en daarmee groeit ook het aantal parttime- stiefouders. Ik ben ook stiefvader en nog wel fulltime. Inmiddels weeral bijna tien jaar. Al heb ik het nooit over mijn stiefdochter. Een vreselijk woord vind ik dat, net als stiefvader en stief moeder. Ik weet niet waar het vandaan komt. Werden stiefkinderen vroeger zo slecht behandeld dat het daarom zo negatief klinkt? Het gezegde dat iemand 'stiefdochterlijk wordt behan deld', moet toch ook ergens van daan komen? Of komt het door de sprookjes van Assepoester en Sneeuwwitje waarin de stiefmoeders niet bepaald de meest hartverwarmende per soonlijkheden waren. Ik spreek in ieder geval niet over mijn stiefdochter, maar over m'n bonusdochter, want zo heb ik haar altijd gezien: als een bonus. Een cadeautje bij mijn verliefdheid. En dat is het nog steeds. Niet dat het altijd makkelijk is, helemaal niet. Maar om nu met speciale stief ouderdag te komen naar het voorbeeld van vader- en moe derdag, zoals de Stichting Nieuw Gezin Nederland giste ren bepleitte, dat hoeft voor mij echt niet. Voor de kinderen is het al zwaar genoeg. Je ouders zijn net gescheiden, je vader is de deur uit, en dan krijgt je moeder ook nog eens een nieuwe vriend, die zich met je komt bemoeien. En dan zou je voor die nieuwe vriend vanwege stiefouderdag op school een asbak moeten gaan kleien? Vreselijk, laat het alsje blieft. Als de kinderen er aan toe zijn, dan maken ze op vader- of moederdag uit zich zelf wel iets voor hun stiefouder. En als ze het niet doen? Ook goed. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Raymond de Frel TERNEUZEN - Als de oud-Terneuze- naar zijn leerlingen van het Rees hof College in Tilburg niet had ge had, dan was zijn droom vast een droom gebleven. Maar dankzij hun enthousiaste en fanatieke manier van stemmen verzamelen mag natuurkunde- docent Jordi Ollebek (30) volgend jaar met een shuttle de ruimte in. Niet als een echte, maar net als een echte astronaut. Op aanraden van zijn vriendin schreef Jordi zich in voor de AXE space contest, een wedstrijd die uiteindelijk kon resulteren in een echte ruimtevlucht. En dat was nou precies waar Jordi altijd al van droomde. „Ik ben waarschijnlijk aangesto ken met het ruimtevaartvirus door mijn vader", vertelt hij. „Hij bewaarde heel veel krantenknip sels over ruimtevaart. Ik riep al tijd dat ik brandweerman op de maan wilde worden en las heel veel boeken over het heelal. Toch kwam het er later niet van om mij er meer op toe te leggen. Ik dacht dat het er nooit meer in zou zitten, maar het gebeurt dus toch!" De leerlingen van de in Goirle woonachtige oud-Terneuzenaar hielpen hem naar de Nederlandse finale. „In Tilburg moesten de twaalf finalisten een kennisquiz doen en een parcours over water afleggen op een flightboard, waar mee je over het water scheert en soms door de lucht vliegt. Ik be- hoorde bij de beste twee kandida ten, dus mocht ik door de volgen de ronde in Florida. Er ging nog een Nederlander mee, die via een soort loterij van Axe ook een plek je had veroverd." Vorige week onderging het. trio tal van experimenten, waaruit hij als beste Nederlander naar voren kwam. „We streden met zijn drie ën voor een plek, maar halverwe ge moest een kandidaat afhaken vanwege het overlijden van zijn vader. Uiteindelijk kwam ik als winnaar uit de bus. Geweldig!" Wanneer Jordi een ruimtevlucht zal maken, is nog niet bekend. „Waarschijnlijk stijgt de Xcor Lynx, een kruising tussen een vliegtuig en een raket, op in Cura cao. We stijgen eerst horizontaal op, maar op een gegeven moment kantelt de raket, zodat we verti caal tot ongeveer 110 kilometer hoogte stijgen. Daar begint zo on geveer het heelal. We zullen onge veer zes tot zeven minuten ge wichtsloos zijn. En als het goed is, kun je dan de ronding van de aarde zien. Voorafgaand moet ik nog een week trainingen en keu ringen ondergaan. Er wordt ook van mij verwacht dat ik, onder be geleiding van een ex-astronaut als een soort co-piloot kan opere ren." Oud-Terneuzenaar mag met een kruising van een vliegtuig en een raket een korte ruimtereis maken door Maurits Sep MIDDELBURG - „Toen Frans Lievens voorstelde dat hij de renovatie van de schouwburg zou uitvoeren op kosten van de gemeente, gingen bij ons wel de alarmbellen rinke len: is dit ongeoorloofde staats steun?" En dus, zegt wethouder Saskia Sza- rafinski, heeft de gemeente de ad vocaten van Adriaanse van der Weel om advies gevraagd. „We wil den weten wat de valkuilen zijn. Als wij als overheid geld geven aan een ondernemer en die gaat daarvoor het theater renoveren, wat voor een plan moet daar dan onder liggen?" De adviezen zijn geheim, maar de PZC heeft ze in handen. In de brie ven van 8 en 13 november wijst Adriaanse van der Weel op meer dere valkuilen. Ongeoorloofde staatssteun dreigt bij zowel de renovatie als de aan leg van extra parkeerplaatsen te genover de schouwburg. Lievens voert de renovatie in 14 jaar uit, maar de gemeente betaalt hem daarvoor 25 jaar lang een half mil joen euro. Volgens Adriaanse van der Weel zal hij dus elf jaar lang geld (5,5 miljoen euro) ontvangen zonder dat daar een tegenprestatie tegenover staat - en dat is ongeoor loofde staatssteun. De gemeente moet aan die elf jaar dus een voor waarde koppelen; de advocaten suggereren dat dat 'onderhoud van het pand' zou kunnen zijn. Maar in de overeenkomst die ge meente en Lievens in 2011 sloten, is al opgenomen dat hij als exploi tant ook het onderhoud voor zijn rekening neemt. Volgens Szarafinski is na het ad vies afgesproken dat Lievens niet in veertien jaar renoveert. „Hij en wij moeten kunnen aantonen dat hij iets voor die vijf ton per jaar doet. Als hij in drie jaar alles af rondt, moet hij aantonen dat het inderdaad 12,5 miljoen kostte. Pas dan kunnen wij dat over een perio de van 25 jaar terugbetalen." De gemeente zet er tijdens de re novatie geen mannetje naast om te controleren of Lievens zich aan de afspraken houdt en of die ook kosten wat is afgesproken, zegt Szarafinski. „Dat doen we bij ande re organisaties ook niet." Bovendien weet de gemeente wat Lievens gaat doen, merkt zij op. De opknapbeurt zal verlopen vol gens de plannen uit het rapport van Twijnstra Gudde. „Behalve dat Elf jaar lang geld ontvangen zonder tegenprestatie; dat is ongeoorloofde staatssteun i ili- Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl Uw bezorger kan binnenkort bij u aanbellen om u een voorspoedig 2014 te wensen. Hij of zij overhandigt u daarbij een nieuwjaarskaartje. Om vergissingen te voorkomen, ziet u de voorkant van dit nieuwjaarskaartje hiernaast afgebeeld. PZC hij de grote zaal niet zal uitbrei den." Dat is één van de redenen waarom Lievens de renovatie goedkoper kan doen dan de gemeente. Hij heeft aan vijf ton per jaar voldoen de, de gemeente zou negen ton no dig hebben. „Als wij renoveren en die zaal niet vergroten, scheelt dat wel iets, maar nog steeds geen vier ton. We zijn echt fors goedkoper uit als we het Lievens laten doen." Over het parkeren herhaalt de wet houder wat zij onlangs in een com missievergadering ook al vertelde: de parkeerplaatsen zijn niet exclu sief voor de schouwburg, maar voor iedereen die op en rond het Molenwater moet zijn - in de Con cert- en Gehoorzaal, bij de friet tent, bij mensen die er wonen. „Het zijn openbare parkeerplaat sen en dus is het géén staats steun." Dat Lievens geen huur hoeft te be talen voor de schouwburg, klopt, beaamt Szarafinski. „We gaan wel een marktconforme huur bereke nen en die moet hij ook betalen, maar we zullen vervolgens de sub sidie ophogen met het bedrag van de huur. Dat regelen we later in de vaststellingsovereenkomst waarin we nadere afspraken maken met Lievens." Zo doet Terneuzen het ook met het Scheldetheater en zo doet Mid delburg het ook met de Concert en Gehoorzaal, stelt Szarafinski. „Want cultuur, daar lijd je verlies op. We betalen voor de program mering van voorstellingen. Als hij daarvan ook nog eens huur moet betalen, dat kan niet. Cultuur is net als een zwembad, dat zijn acti viteiten die je als gemeente moge lijk wilt maken voor je inwoners." MIDDELBURG - Negen nieuwe wijk agenten in Zeeland hebben vrij dagochtend hun diploma gekre gen. De agenten vervulden de functie van wijkagent al tijdens hun anderhalfjaar durende oplei ding. Door hun aanstelling heb ben nu twaalf van de dertien Zeeuwse gemeenten een wijka gent. In totaal zijn er negentien wijkagenten in Zeeland. De wijka gent is verantwoordelijk voor de totale politiezorg binnen zijn wijk. Hij of zij richt zich op de aanpak van sociale problemen, maar ook op zaken als overlast, kleine criminaliteit, milieu en ver keer. Op www.politie.nlis via 'Mijn buurt' te zien wie waar wijkagent is. Alarmbellen over steun aan schouwburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 106