Als SGP-leider Kees van der Staaij in het parlement voorstellen doet, dan worden die vaak aangenomen. „Ik houd van het ambachtelijke werk in de Kamer." 66 Wat aardig dat er nu eens niet is gekeken naar wie het goed doet in talkshows EFFECTIEFSTE KAMERLID 8 VERDIEPING Kees van der Staaij is wei eens op tv. Soms wordt hij gespot op de achterbank van de premier. Ook voert hij namens de SGP het woord tijdens grote debat ten in de Tweede Kamer. Hij geldt in Den Haag als een gewaardeerd Kamerlid. Maar zijn grootste kracht ligt misschien meer in het verborgene. In zijn moderne en sober ingerichte kamer schuurt en schaaft hij dagelijks met medewerkers aan voorstellen die het kabinet net een duwtje de andere kant op moeten^even - zijn kant op natuurlijk. Het is de wereld van moties en amendementen, typisch zaken die wel degelijk behoren tot het politieke handwerk, maar waarvoor buiten Den Haag vaak minder aandacht is. En Van der Staaij is er goed in, dat blijkt. Van alle Ka merleden kreeg hij afgelopen jaar de mees te moties en amendementen aangenomen door het parlement, zo blijkt uit onderzoek van deze krant. Relatief weinig werden er weggestemd. Dat maakt hem tot het meest effectieve Kamerlid van het jaar. Glunderend neemt hij de felicitaties in ont vangst. „Een hele eer", zegt hij. Hij wijst er meteen op dat er elk jaar meerdere 'politici van het jaar' worden gekozen, door de Haagse pers of door een opiniepeiling van EenVandaag. „Wat aardig dat er nu eens niet is gekeken naar wie het goed doet in talkshows, maar naar de volksvertegen woordiger als medewetgever. Die taak wordt weieens afgedaan als juristerij, de waardering is afgenomen. Door te roepen door een megafoon maak je vaak meer in druk bij het grote publiek, maar met mo ties en amendementen draai je pas echt aan de knoppen. Je kunt een mooie speech houden, maar uiteindelijk gaat het er in de politiek om waar je 'ja' tegen zegt." Punt genoteerd. Van der Staaij poseert in de monumentale handelingenkamer van de Tweede Kamer, een soort bibliotheek van meerdere verdiepingen met onder meer alle verslagen van de vergaderingen van de Staten Generaal. Ook staan er kas ten vol met wetboeken. Voor de jurist Van der Staaij (sinds 1998 lid van de Tweede Ka mer) is het een inspirerende omgeving. „Ik houd van het ambachtelijke werk van mo ties maken en amendementen in elkaar knutselen. Maar het moet wel efficiënt zijn: ik ga geen tijd stoppen in kansloze amendementen. Ik kan ervan genieten om formuleringen zo te kneden dat andere par tijen ermee in kunnen stemmen." Dat hij jurist is, is daarbij van belang, denkt hij. „Ik heb meegemaakt dat de PvdA-fractie geen enkele jurist meer in de gelederen had. Grote fracties kunnen dat niet maken. Wetgeving is een essentieel on derdeel van het Kamerwerk. Juristen kun nen extra aandacht schenken aan rechtssta telijke waarborgen. Vroeger waren er meer te vinden in de Kamer. Ik zou niet willen beweren dat er nu te weinig zijn, maar ik zeg wel: let erop dat er voldoende juristen meedoen." Van der Staaij kan terugkijken op een naar eigen zeggen 'hectisch' maar ook succesvol jaar. De drie man sterke SGP-fractie heeft zich gepositioneerd als een onmisbare bondgenoot van de coalitie, nu die niet ver zekerd is van een meerderheid in de Eerste Kamer. Met de Christenunie en tegenpool I Kees van der Staaij foto Phil Nijhuis Op de achterbank én aan door Niels Klaassen en Laurens Kok Kees van der Staaij

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8