399 Boos Israël ontbiedt 1 is nu hit op YouTtibe ambassadeur over Vitens Wegens groot succes weer terug1. Rome, Sorrento Napels ProfiteeTvan absolute bodemprijzen! stipreizen.nl ...grensverleggend! few) I BUITENLAND 7 r°ndreli ontbijt! ,A_ 'ffl boek on-line of bel met 020 - 66 22 222 \3/ ligheidsagenten en bedacht dat die weieens hun wapens zouden kunnen trekken als hij zich liet gaan. Hij was namelijk eerder op genomen geweest in een inrich ting, onder meer wegens agressief gedrag. „Soms word ik gewelddadig en zie ik dingen die me achtervol gen", zo vertelde hij. De tolk die nauwelijks Engels verstaat, kon het voor zijn gevoel niet maken weg te gaan, dus bleef hij maar op het podium staan improviseren. „Het leven is niet eerlijk. Deze ziekte is niet eerlijk. Wie mijn aandoening niet begrijpt, zal den ken dat ik dit verzin", vond hij achteraf. Dyantyi is nu teleurgesteld. Hij voelde zich juist vereerd toen zijn Caspar Veldkamp, de Nederland se ambassadeur in Israël, reed gis teren naar het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken in een ondergesneeuwd Jeruzalem. Daar was hij ontboden om uitleg te geven over het diplomatieke in cident met de Israëliërs. Aanlei ding voor Israëls woede was het besluit van Vitens, het grootste Nederlandse drinkwaterbedrijf, om af te zien van een samenwer king met Mekorot, het nationale Israëlische waterbedrijf. 'Mogelij ke gezamenlijke projecten wor den uiterst moeilijk, aangezien de ze niet los kunnen worden gezien van de politieke context', meldt Vitens in een verklaring op haar website. Daarmee doelt het bedrijf op de activiteiten van Mekorot in Jood se nederzettingen op de Westelij ke Jordaanoever. De regering van premier Rutte ontmoedigt Neder landse bedrijven zaken te doen met Israëlische bedrijven en orga nisaties die actief zijn in dit ge bied. Vitens sprak vorige week over dit ontmoedigingsbeleid en over Mekorot met het Nederland se ministerie van Buitenlandse Za ken en koos nu eieren voor zijn geld. „Wij zijn boos omdat Vitens besloot met Mekorot te stoppen na consultatie met het Nederland se ministerie", zegt Yigal Palmor namens de Israëlische regering. „Als ze hiertoe zelfstandig had den besloten, hadden we niets ge zegd, maar nu creëert Nederland een atmosfeer waarin het accepta bel is Israël te boycotten. Extra tra gisch is bovendien dat Mekorot sa menwerkt met de Palestijnse Au toriteit." Maar dat de Nederlandse regering Vitens heeft ontraden met Mekor ot in zee te gaan, werd gistera vond door minister Timmermans van Buitenlandse Zaken hartgron dig ontkend. „Nederland ziet geen bezwaar in samenwerking met Mekorot, voor zover die samenwerking betrek king heeft op activiteiten binnen Israëls erkende grenzen of op acti viteiten buiten Israël die niet ten Timmermans ontkent dat Nederland Vitens heeft ontraden met waterbedrijf Israël samen te werken gunste van nederzettingen ko men", schreef de minister in ant woord op Kamervragen over de kwestie. Sterker nog: de Neder landse regering werkt zelf samen met Mekorot 'in het trainen van Jordaanse en Palestijnse water- technici', voegde hij daar aan toe. Timmermans' ontkenning bete kent dat volgens de Israëliërs dat de druk op het waterbedrijf van elders moet zijn gekomen. „Be paalde Nederlandse politici, acti visten en journalisten die Israël boycotten, hebben Vitens geïnti mideerd", zegt Palmor. „Helaas buigen ze heel makkelijk onder die druk." GroenLinks Statenlid (Overijssel) Robert Jansen was eerder uitge sproken kritisch op Mekorot. En in Flevoland eiste het PW-Staten- lid Joram van Klaveren, wiens par tij een pro-Israëlische koers vaart, gisteren opheldering over 'de poli tieke gronden' waarop de overeen komst tussen Vitens en Mekorot volgens hem is verbroken. De pro vincies Flevoland en Overijssel zijn deels eigenaar van Vitens. Hoewel Palmor het incident be treurt, betekent het volgens hem niet het einde van de goede rela tie. „Al denk ik dat veel Israëliërs door dit incident het Nederlands elftal tijdens het WK voetbal in Brazilië veel minder zullen steu nen dan normaal." werkgever hem deze eervolle taak gaf. Die betaalde hem daarvoor overigens wel het schandalige be drag van omgerekend 61 euro voor meer dan drie uur 'vertalen'. Dat is minder dan een derde van het reguliere uurtarief waarbij do ventolken normaliter om de twin tig minuten worden afgewisseld. Dyantyi beweert dat hij zijn werk gever nooit had verteld over zijn psychische problemen, uit angst dan geen werk meer te krijgen. Hij leeft van dit soort klussen. Zijn werkgever blijkt spoorloos, meldde onderminister Bogopane die onder meer over Gehandicap tenzorg gaat. Ze heeft namens de regering haar excuses aan alle do ven ter wereld aangeboden voor de gênante vertoning. noordoosten van Rusland, ver moedt Golts dat Moskou daar een luchtafweersysteem wil bouwen. „Die geruchten doen de ronde", verklaart de analist. Verschillende militaire bases raakten na het in storten van de Sovjet-Unie in 1991 in verval, maar Poetin wil ze nu in ere herstellen. Rusland plande al de bestelling van veertig inter continentale ballistische raketten, meer dan tweehonderd militaire vliegtuigen en twee nucleaire on derzeeërs. Samen met Exxon/Mobil wil Rus land de moeilijk verkrijgbare olie- en gasvoorraden (naar schat ting respectievelijk 13 en 30 pro cent van de wereldreserves) uit eindelijk uit de poolbodem trek ken. Adviesbedrijf Ernst Young schreef onlangs al dat Rusland be zig is zijn zeegrenzen in de Arcti sche wateren te verleggen. In 2007 begon het getouwtrek met een nog ludieke actie: dui kers plantten toen in opdracht van de regering de Russische drie kleur in de zeebodem. Maar Mos kou lijkt er steeds happiger op te zijn de zogenoemde Noordelijke Zeeroute te beheersen, het punt waar de Atlantische Oceaan en de Pacific langs de Russische kust lijn samenkomen. Volgens Pavel Felgenhauer, een bekende Russische militair ana list, is dat niet zonder gevaar. „Het leidt ons in direct conflict met de Verenigde Staten, omdat die veel meer voelen voor een be leid van open internationale wate ren. En Washington zal bereid zijn het recht op vrije doorgang te verdedigen", waarschuwt Felgen hauer. Dat het Arctische gebied gevoelig ligt in Rusland, bleek ook in sep tember. Toen voer het Green- peaceschip Arctic Sunrise het poolgebied binnen om daar actie te voeren tegen proefboringen door het Russische staatsgas- bedrijf Gazprom. Een dag later en terde de Russische kustwacht het schip en arresteerde de dertig be manningsleden. De activisten zijn inmiddels vrijgelaten op borg tocht, maar wachten nog altijd in Sint-Petersburg op hun proces. Onder hen twee Nederlanders. levisie. Militair analist Aleksandr Golts ziet in de opdracht van Poe tin aan het leger een 'terugkeer naar de Koude Oorlogsmentali teit' in Moskou. Omdat de Russi sche president ook sprak over de restauratie van een oude militaire vliegbasis op de Nieuwe Siberi sche Eilanden, in het uiterste VRIJDAG 13 DECEMBER 2013 Vertrek: dec. t/m mrt. Deze prachtige rondreis Koningssteden van Marokko is wegens succes weer terug in ons aanbod voor een absolute bodemprijs! U reist met ons mee naar het mystieke Marokko, waar u o.a. kennis maakt met het sprookjesachtige Marrakech, het grote Casablanca, Meknes en de middeleeuwse medina van Fez. Een hele belevenis dus! En nergens voordeliger! Inclusief: vliegreis, transfers, rondreis per comfortabele touringcar of minibus, 7 overnachtingen in 3-sterren hotels met ontbijt en lokale Nederlands- of Engelssprekende reisleiding. Zie stipreizen.nl/mrkei complete 8-daagse rondreis SEE. Vertrek: jan. t/m mrt. Nó of nooltl Profiteer van absolute bodemprijzen en ontdek zeer voordelig de mooiste bestemmingen in Italië! De "Eeuwige Stad" Rome, het schiereiland Sorrento en het historierijke Napels zijn slechts enkele hoogtepunten tijdens deze geweldige 8-daagse rondreis! Normaal betaalt u tot wel 649, maar bij Stip Reizen boekt u deze reis voor nog geen 50 per dag! Inclusief: vliegreis, rondreis per comfortabele touringcar, 7 overnachtingen in goede middenklasse hotels met ontbijt, excursieprogramma en Nederlandssprekende reisleiding. Zie stipreizen.nl/itrsn door onze correspondent jan Franke JERUZALEM - De Nederlandse am bassadeur in Israël kreeg gisteren van Jeruzalem de wind van voren over het Nederlandse ontmoedi gingsbeleid ten aanzien van illegale Israëlische nederzettingen. op het ijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 7