Nep-doventolk had hallucinaties en XeKI*snEIS I Rechters steunen Pussy Riot Oekraïne tekent EU-verdrag Rusland stuurt militairen naar de Noordpool en gaat er twee vliegvelden aanleggen. 6 BUITENLAND NOORDPOOL KERSTREIS PRAAG! effeweg nl door onze redactie buitenland X JOHANNESBURG - De doventolk die dinsdag bij de rouwplechtigheid van Mandela in Zuid-Afrika tolkte, spreekt voornamelijk de taal Xho- sa. Engels was te moeilijk voor de ze Thamsanqa Dyantyi om te verta len, aldus de Zuid-Afrikaanse on derminister Hendrietta Bogopa- ne-Zulu. De tolk is ongewild een hit gewor- den op YouTlibe. Verschillende pa rodieën doen de ronde over wat de zo pijnlijk ontmaskerde nep-doventolk zoal kan hebben gezegd tijdens de Mandela-her- denking. Een serieuze poging zijn onge bruikelijke gebaren tijdens de speech van Mandeia's dochter te begrijpen, bracht een expert tot de conclusie dat ze het mogelijk over een 'hobbelpaard' zou heb ben gehad. Tenminste, volgens de interpretatie van Dyantyi (34). In verschillende interviews vertel de hij gisteren te lijden aan schizo frenie. Tijdens de ceremonie in het voet balstadion van Johannesburg ver loor hij zijn concentratie, hoorde stemmen in zijn hoofd en begon te hallucineren dat een schare en gelen het stadion binnenkwam. „Ik kon er niets aan doen. Ik was alleen in een zeer gevaarlijke si tuatie en probeerde mijzelf te con troleren en voor de wereld te ver bergen wat er aan de hand was. Het spijt me ontzettend, maar het komt door de situatie waarin ik mijzelfbevond." Voor de Zuid-Afrikaanse autoritei ten wordt het zo een nog pijnlij ker verhaal. Niet alleen liet men een niet-gekwalificeerde maar ook nog eens geesteszieke man op het podium naast wereldleiders als de zwaar bewaakte president Obama. Dyantyi realiseerde zich tijdens zijn hallucinaties dat hij werd om ringd door zwaar bewapende vei- Dyantyi had zijn werkgever nooit over zijn psychische problemen verteld, uit angst geen werk te krijgen Oekraïne zal het omstreden as sociatieakkoord met de EU 'snel tekenen'. Dit heeft de Oek raïense vice-premier Arboezov in Brussel verklaard na een ge sprek met EU-uitbreidingscom- missaris Eatefan Füle. De be windsman noemde geen da tum of termijn. Ook merkte hij op dat bij de on dertekening 'rekening wordt gehouden met de nationale strategische belangen'. De EU heeft de Oekraïense regering opgeroepen burgers bij het toe naderingsproces tot de unie te betrekken. De EU wil Oekraïne helpen snel het vertrouwen van buitenlandse investeerders te herwinnen. Brussel zal Kiev ook helpen tot een akkoord met het IMF te komen over de financiële problemen van het land. over beraadt justitie in Moskou zich. De rechtbank heeft in het vonnis van augustus 2012 on der meer nagelaten aan te ge ven waarom niets is gedaan met de Russische wet die be paalt dat veroordeelde vrou wen die moeder van jonge kin deren zijn, hun straf pas hoe ven uit te zitten als hun kinde ren 14 jaar of ouder zijn. Het hof vindt dat ook is nagelaten te motiveren waarom de straf zo zwaar moest zijn. Franse verpleegster vergiftigde ouderen Een 30-jarige verpleegster in een Frans bejaardentehuis heeft negen mensen vergiftigd. Zes van hen stierven door de overdosis medicijnen. Justitie in Chambéry heeft dat gisteren bekendgemaakt. Waarom de vrouw de ouderen vergiftigde, is niet bekend. Ze verklaarde dat ze hen wilde 'ontlasten' zonder dat verder te verduide lijken. De slachtoffers waren niet terminaal ziek. Paus hekelt bonussen en hoge salarissen In zijn eerste wereldvredes boodschap sinds zijn aantre den, heeft paus Franciscus ho ge bonussen en extravagante salarissen in het bedrijfsleven verketterd. Dat zijn sympto men van hebberigheid en onge lijkheid, aldus de om zijn be trokkenheid en sobere leven stijl bekend staande kerkvorst. Zijn boodschap is bedoeld voor Wereldvredesdag, die de kerk op 1 januari viert. MOSKOU - Rusland gaat zijn mili taire aanwezigheid in het Noord poolgebied komend jaar flink uit breiden. De Russische president Vladimir Poetin heeft het leger opdracht gegeven tot de bouw van twee vliegvelden in het ge bied. Ook zullen er troepen wor den gestuurd naar het barre oord. Het is geen geheim dat Rusland aast op olie- en gasvoorraden die mogelijk in de bodem verborgen liggen. Doordat het ijs steeds ver der smelt en de boortechnologie verbetert, zijn de reserves ook makkelijker bereikbaar. Maar waarom dan militairen naar de regio gestuurd? Omdat niet al leen Rusland, maar ook Noorwe gen, Denemarken en Canada hun begerige oog op de bodemschat ten onder het Noordpoolijs heb ben laten vallen. Het kan niet an ders of met name voor laatstge noemd land was de boodschap van Poetin bedoeld. De Canadese minister John Baird van Buiten landse Zaken liet namelijk afgelo pen maandag weten dat zijn land van plan is zijn claim op de zeebo dem van de Noordpool door te zetten. Volgens Ottawa is die zee bodem namelijk een uitloper van het Noord-Amerikaanse conti nent en daardoor zou Canada er recht op hebben. Canadese weten schappers zijn momenteel druk doende de claim een wetenschap pelijke basis te geven, zodat Cana da meer kans maakt bij de Vere nigde Naties. Die moeten er uit eindelijk over beslissen. Het Russische Hooggerechts hof heeft in hoger beroep be paald dat er zaken niet kloppen met de gevangenisstraf van twee jaar die twee jonge vrou wen van de punkgroep Pussy Riot uitzitten. Het hof vindt dat de rechtbank de straffen voor de bandleden Nadezjda Tolokonnikova en Maria Aljo- china onvoldoende of helemaal niet heeft onderbouwd. Het hof vindt dat dit een reden is om de straf te wijzigen. Daar- Kim Jong-un laat oom executeren Jang Song-thaek, oom van de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, is geëxecuteerd. Zon dag werd al gemeld dat hij in ongenade was gevallen vanwe ge 'criminele daden'. Jang Song-thaek, die in het Noord- Koreaanse overheidsapparaat topfuncties vervulde, werd be schuldigd van economisch wanbeleid, corruptie, rokkenja- gen en drugs- en alcoholge bruik. Dat het Poetin menens is, bleek „Rusland moet over alle nodige te uit het feit dat hij dinsdag de ver- hefbomen beschikken om zijn vei- sc zamelde officieren opdracht gaf ligheid en nationale belangen te re prioriteit te geven aan de legerop- beschermen", zei de president vl bouw in het Noordpoolgebied. strijdvaardig voor de Russische te- sc VRI Koude oorlog c Vertrek; 23 december Inclusief: 4x hotelovernachting, 4x ontbijtbuffet, 2x diner, 2x kerstdiner, 2 stads wandelingen in Praag, Afscheidsdiner, Begeleiding door uw chauffeur, vervoer per Tourist Class Touringcar Bezoek Praag tijdens de kerstdagen. Tijdens deze reis kunt u een bezoek brengen aan de Praagse Burcht de Karelsbrug, het Gouden Straatje of de Sint Vitus Kathedraal. Kortom, te veel om op te noemen! DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EFFE WEG.NL of bel 0529 469667 Alle fouten voorbehouden Prijzen zijn vanaf en per persoon o.by boeking van 2 personen Exclusief excursie en entreegelden en 18, reserveringskosten per boeking. MOSKOU BRUSSEL CHAMBÉRY VATICAANSTAD door onze correspondent Joost Bosman PYONGYANG Paus Franciscus Een Russische militair in winters camouflagepak oefent met zijn antitank- le' raket in de sneeuw. De militaire oefening had in 2011 plaats. Gi archieffoto Ryumin Alexander til ni

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6