Succesverhaal Kamer legt zich neer bij lagere vangst tong 'Samenwerken, ja!' 'Zorg wordt slechter' ZEELAND 23 commentaar Vrijspraak voor verspreiden van kinderporno 9% Politiek succes hangt af van oneliners. Puntig en precies op het juiste moment geserveerd aan de media. En liefst van een populistische eenvoud. Dat is het huidige Haagse metier. Zo lijkt het tenminste. Vergeet het maar. Uit onder zoek van deze krant komt een heel ander beeld naar voren. Niet de grote Haagse namen zijn het meest effectief, maar de altijd nederige Kees van der Staaij, de voorman van de Staat kundig Gereformeerde Partij. Niet het door veel media uitver grote gekat in en om de Twee de Kamer maakt het verschil, maar de kleine stapjes van een ervaren en geduldig Kamerlid. Het werk van Van der Staaij le vert weinig zetels op omdat zijn doelgroep klein is. Dit doet echter niets af aan de les die hij de kiezer leert: Wie genoegen neemt met veel geblaat en wei nig wol, hoeft zijn stemgedrag niet te veranderen. Wie echte vooruitgang wil in het landsbe stuur, kan beter een politicus kiezen die de methode Van der Staaij volgt. De man moet daarnaast ook 5000 euro betalen aan de stichting De fence for Children. De advo caat-generaal had nog in totaal 400 uur werkstraf geëist, maar die vond het verspreiden van de kinderporno via internet ook be wezen. De man had het program ma waarmee dat kon echter maar korte tijd op zijn computer. Ook gebruikte hij dat niet om zelf be standen te versturen, zo vertelde hij het hof twee weken geleden. De hogere rechtsmacht heeft in te genstelling tot de rechtbank in Middelburg geen aanleiding ge zien om daaraan te twijfelen en sprak hem daarom vrij. De man werd in maart 2010 ge pakt nadat de politie via een inter nationaal onderzoek zijn credit cardgegevens in handen kreeg. Die had hij achtergelaten bij een bedrijf in Wit-Rusland dat sites met kinderporno exploiteerde. Het ging met name om plaatjes en video's van jonge meisjes van af een jaar of 5. De man is ook al vrijwillig in be handeling om te leren omgaan met zijn problemen. Ook dat was een reden voor het hof om geen onvoorwaardelijk gevangenisstraf meer op te leggen. Onlangs wilde de Kamer nog dat staatssecretaris Sharon Dijksma (Visserij) zich in Brussel er sterk voor zou maken dat in 2014 net zoveel tong kan worden gevangen als in 2013. Dijksma vond dat on verantwoord. Om een aanvaring te voorkomen stuurde ze een on derzoek van de International Council for Exploration of the Seas (Ices) naar de Kamer. Daar uit blijkt dat bij een gelijkblijvend quotum de hoeveelheid tong in de Noordzee met 9 procent daalt. Dijksma verwacht daarom dat de Europese Commissie het quotum met 15 procent verlaagt. Rege ringspartijen WD en PvdA zijn nu overtuigd dat de vangst van tong moet worden beperkt. Dijks ma hoeft van de Kamer dus niet in Brussel te pleiten voor een la ger quotum. Wel zegde Dijksma de VVD toe zich in te zetten voor het tongbeheerplan. Door duurza mer te gaan vissen, wordt tong een minder bedreigde soort en hoeven quota niet drastisch te worden bijgesteld. De vissers zijn niet blij. „Het is niet uit te sluiten dat de vangst op tong al voor het eind van 2014 moet worden stilgelegd", reageert voorzitter Jaap Hennekeij van Vis- ned. Hij heeft geen fiducie in de mogelijkheid om 'niet gebruikte' quota met andere landen te rui len. „Dan moet je iets hebben om te ruilen. Het meest gewilde ruil object is tong. Nederlandse vis sers hebben niets om weg te ge ven. Ze staan met de rug tegen de muur. Ze krijgen extra hoge uitga ven door de aanlandingsplicht. En tegelijk dalen hun inkomsten." In oktober was de herindeling van gemeenten en provincies het onderwerp. Gemeenten moeten meer en beter samenwerken, ant woordde 52,4 procent van de respondenten op de vraag 'Wat is in uw ogen de beste keuze voor de toekomst?' Voor 'alles bij het oude laten' koos slechts 17,9 procent. 'Drie ge meenten in plaats van de hui dige dertien', vond 24,7 pro cent. Zeepeil poneerde de stelling 'Ik vind het prima als Zeeuwse gemeenten worden samenge voegd'. De tegenstanders (55,2 procent) vreesden vooral ver lies van de eigen identiteit en toename van bureaucratie. De voorstanders (36,2 procent) pre zen vooral de schaalvoordelen (kosten dalen), het eenduidig ere beleid (slagkracht) en pro fessionalisering. De meeste respondenten wil len twaalf provincies houden (38 procent). Meest logische partner zou Brabant zijn (23,3 procent)" W-Brabant mét Zuid-Holland (21,9 procent) of Vlaanderen (20,9). Deze week werd een peiling over de 'participatiemaat schappij' afgesloten. Eerst kij ken wat je zelf kunt doen en wat je voor een ander kunt doen, daarna pas een beroep doen op de overheid. Veelgebruikte begrippen die in dat verband gebruikt wor den zijn 'de kanteling'én 'tran sitie'. Van de respondenten kende 44,8 procent het begrip 'transities in de zorg' en wist (ongeveer) wat het betekent. Maar: 'Dit is voor mij abacada- bra', zei 28,9 procent. Een ruime meerderheid (69,8 procent) vond de verande ringen in de zorg slecht: het gaat alleen om bezuinigingen en de zorg wordt er slechter door, vonden zij. Internet is de belangrijkste informatiebron voor zorg-za- ken (43,8 procent) gevolgd door de gemeente (36,3 pro cent). Rijke mensen mogen best een hogere eigen bijdrage voor zorg betalen, vond 28,4 procent van de respondenten. Aanvaardbaar, maar tot een be paald bedrag, vond 49,6 pro cent. den. „We hopen dat aantal uit te kunnen breiden tot 10.000", zegt onderzoekster Linda Franken van Scoop. „Met name Zeeuwen van 18 tot 45 zijn nog wat onderverte genwoordigd. Bovendien, hoe meer Zeeuwen deelnemen, hoe gerichter we kunnen vragen." Festivals en evenementen, herin deling en zorg (de transitie): die drie onderwerpen heeft Zeepeil het eerst bij de kop gepakt. Voor de komende tijd staan - met de ge meenteraadsverkiezingen in het vooruitzicht - peilen op stapel over gemeente en economie, on derwijs en vrije tijd (cultuur en sport) en de rol van de gemeen ten bij zorg, veiligheid en leefbaar heid. Linda Franken: „De uitkom sten komen direct op Zeepeil.nl te staan. Maar we geven ze-ook door aan mensen die er wat mee kunnen doen, zoals de verant woordelijke ambtenaren bij een gemeente. Verder gebruiken we de gegevens als input bij debat ten, die Scoop tijdens de gemeen- Zeepeil is licht en prikke lend, een peilstok die even in de Zeeuwse samenleving wordt gestoken teraadsverkiezingen samen met de PZC gaat organiseren." Uit de eerste peilingen is wel dui delijk geworden dat niet alle on derwerpen even geschikt zijn voör Zeepeil. Linda Franken: „Het is nog een beetje zoeken. Over on derwerpen die erg dichtbij ko men, zoals mantelzorg, hebben mensen genuanceerde meningen en zijn ze niet zo geneigd 'voor' of 'tegen' te antwoorden. Maar wij willen prikkelend en 'light' zijn. Vandaar maximaal zeven vra gen, die in drie minuten te beant woorden zijn: voor diepgaand on derzoek hebben we De sociale staat van Zeeland al." VRIJDAG 13 DECEMBER 2013 helemaal helemaal mee oneens mee eens k. 15 15% ~A Ik vind het prima als Zeeuwse gemeenten worden samengevoegd mee eens 22% mee oneens 40% neutraal door Pieter van Klinken DEN BOSCH - Een 43-jarige man uit Zoutelande is donderdag in hoger beroep vrijgesproken van het ver spreiden van de bijna 60.000 plaat jes en video's met kinderporno die hij in zijn bezit had. Voor dat bezit krijgt hij echter van het gerechts hof in Den Bosch nog wel een cel straf van 1 jaar voorwaardelijk en een taakstraf van 240 uur. door Jeffrey Kutterink DEN HAAC - Zeeuwse vissers mo gen in 2014 minder tong uit de Noordzee vangen dan dit jaar. Hoe wel het Europese vangstquotum nog niet bekend is, is de verwach ting dat 15 procent minder tong ge vangen mag worden. De Tweede Kamer legt zich daarbij neer. vinger aan de pols MEEPRATEN VIA ZEEPEIL Panelleden van Zeepeil krijgen eens in de zes weken een uitnodi ging voor een peiling. Het beantwoorden van de korte vragenlijst - maximaal zeven vra gen - kan via smartphone, tablet of computer. Anonimiteit is gewaarborgd. Aanmelden kan via www.zee- peil.nl; daar worden ook de uit komsten gepresenteerd. Het panel telt nu circa duizend Zeeuwen (18-93 jaar) en hoopt tot 10.000 uit te groeien. rbeTeigenlbijdrage voor zorg mag lotlpilkejmensen best hoger zijn. Aanvaardbaar tot een bepaald bedrag. 50% infographic Donja Odijk foto's Ruben Oreel, ANP percentages komen door afronding niet altijd op 100 uit Onzin; dan wordt je gestraft omdat je geld op je rekening hebt. Logisch; de sterkste schouders moeten de zwaarste lasten dragen.'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59