Rabelink strikt in handhaving drank 18+ Kunst als kijkdoos 44 Het drinkwater komt uit de lucht, maar moet dan nog wel gereinigd worden Sushi eten voor Serious Request OefenaVOIld hulp bij ijSOIIgevallen 24 SCHOUWEN-DUIVELAND ECOLOGISCHE VAKANTIEHUISJES 'Greenhuus' bouwt op de Kabbelaarsbank. Een project van ecologische vakantiehuisjes. V* zierikzee - „Eén januari, is één ja nuari," zegt burgemeester Gerard Rabelink beslist, „En dan gaan we handhaven." Jongeren onder de 18 jaar mogen vanaf januari geen drank meer kopen en gebruiken. Gerard Cobussen van jongeren- camping Duin Strand in Scha- rendijke had eerder de indruk dat de boa's van de gemeente Schou- wen-Duiveland de eerste maan den van 2014 niet met de bonnen boekjes zouden wapperen. „Ik heb begrepen dat de nadruk zou worden gelegd op preventie en voorlichting. Dat heet inmiddels de Katwijk-variant, omdat de bur gemeester van die badplaats het zo doet." Rabelink: „Pertinent niet waar. Die collega-burgemeester wil een overbruggingsperiode. Ik heb nog niet eens overwogen dat te doen. Preventie en repressie kun je niet los zien van elkaar, in zoverre heeft Cobussen gelijk. Maar dat betekent niet dat we niet handha ven." De vraag of er in de nieuw jaarsnacht wordt opgetreden, vindt Rabelink flauw. „Dan heb ben we wel wat anders te doen en het is ook niet zo dat we op de jeugd gaan jagen. Dit gaat straks net zo als bij het rookverbod in ca fés. Dat lukte ook niet van de ene dag op de andere, maar uiteinde lijk is het goed gekomen." Campinghouder Cobussen vertelt na enig aandringen dat hij komen de zomer niet optreedt tegen 16- en 17-jarigen, die voor hun tentje bier zitten te drinken, „Ik hou me aan de wet. Ik verkoop ze geen bier maar als ze het drinken, is dat hun verantwoordelijkheid. Dat is niet mij taak. Ik begeleid ze wel en bij drankmisbruik bel ik de ouders om ze op te laten ha len. Uiteindelijk gaat het erom jongeren op verantwoorde wijze met drank om te leren gaan. Door deze wet zie je jongeren straks niet meer met bier lopen. In plaats daarvan gieten ze sterke drank in een blikje cola." Rabelink vindt dat er geen vrij plaatsen voor drankgebruik onder de achttien mogen ontstaan. „Dan krijg je dranktoerisme en dat willen we niet." Hij laat juri disch uitzoeken of boa's straks op campings mogen controleren. VERBONDENHEID BROUWERSDAM - Het klinkt ideaal: Een vrijstaand, duurzaam vakan tiehuisje op het mooiste plekje midden in de natuur. Geheel onaf hankelijk van waterleiding, stroom of gas en dan 's ochtends aan het ontbijt met zicht op de zee of een water drinkende ree. Het is de droom van Kees van Wuyckhuyse en zijn zakenpart ner Mike Dreisch die komend voorjaar uitkomt als het eerste prototype op de Kabbelaarsbank (Brouwersdam) wordt neergezet. „Daarna maken we een nul-serie van vijf waarin we de fouten van het prototype gaan verbeteren. Uiteindelijk is het de bedoeling dat er twintig huisjes komen op de Kabbelaarsbank", zegt van Wuyckhuyse. Hij krijgt volop medewerking van de gemeente Goeree-Overflak- kee, waar de Kabbelaarsbank on der valt. De gemeente is erg en thousiast en hoewel er nog wel de nodige procedures doorlopen moeten worden, mag Van Wuyck huyse zijn prototype van een Greenhuus alvast neerzetten. „Op de Kabbelaarsbank. De plek die ooit was bedoeld voor strandbe- zoek van gasten van Port Zélande. Dat lukte niet en toen is er een parkeerplaats van gemaakt. Ook als de Greenhuusjes er staan, kan de dagrecreant nog steeds komen. We zetten de huisjes op zestig, ze ventig meter uit elkaar en er komt geen slagboom." De naam Greenhuus verwijst naar duurzaam en naar het Flak- keese huus, wat thuis betekent. Het is een verplaatsbaar huisje, van negen bij drieënhalve meter met een puntdak dat opgebouwd is uit duurzame materialen. „En dan ook echt duurzaam. Niet al leen hout tegen de buitenmuur en een sedumdak en het dan eco logisch noemen. Ze worden ook helemaal zelfvoorzienend", legt Van Wuyckhuyse bevlogen uit. „Er komt geen gas, stroom of wa terleiding. Het drinkwater komt uit de lucht, maar moet dan nog wel gereinigd worden en wel vol gens de Nederlandse norm. En dat lukt nu." Er zal gekookt wor den op een mini biogas-installa tie. Maar nog niet alle problemen zijn opgelost en soms is een zeer duurzaam alternatief niet echt voorhanden. „En je moet niet al leen nadenken over de systemen, maar ook over de materialen die je gebruikt." Want, zo legt Van Wuyckhuyse uit, de doelgroep is de groep mensen die nadenkt over milieu, over het eigen ge drag. Het is een kritische doel groep die volgens hem het naadje van de kous wil weten. „Daarom vinden we het belangrijk dat we van alle gebruikte materialen we ten waar ze vandaan komen. We willen zeker weten dat het oké is en als dat niet zo is en we het toch moeten gebruiken omdat er geen alternatief is, dan zeggen we dat ook. Er zit straks bijvoorbeeld een led-tv in. Daar zitten zware metalen in, maar wij weten geen alternatief. Daarom willen we ook graag dat de mensen die daar straks komen ons wat willen le ren. Deze mensen hebben zich vaak al heel lang verdiept in za ken." Het huisje krijgt een buitenkant die is aangepast aan de omgeving. Ruig drijfhout op het strand, een groen bladerdek op de Slikken. De binnenkant wordt van hout. Geen hout met een FSC-keur- merk, wat je zou verwachten. „Nee, dat komt van ver en dan heb je weer C02 uitstoot door het vervoer. Wij gebruiken lokaal hout van Staatsbosbeheer. Dat is niet gekeurd, maar wel duurzaam gekapt." Voor de stroomvoorziening wordt gebruik gemaakt van zonnepane len en lithium-ion- of ijzeraccu's. Die accu's zijn nog niet echt mi- ZIERIKZEE - Reclamebureau Life Design aan de Poststraat in Zierik zee verkoopt maandag 23 decem ber sushi ten bate van hulpactie Serious Request van radio 3FM. Die dag maken de beeldschermen en schetsboeken plaats voor mes sen, snijplanken, rijst en verse vis. De studio verandert voor één dag in een sushi- keuken. Verkoop op bestelling. Een box met zes sushi kost acht euro. ZIERIKZEE - Leden van reddingsbri gade Zierikzee-Duiveland oefe nen vanavond hulp bij ijsongeval- len in het zwembad van Onder dak. Op het water wordt een ijs laag gesimuleerd met zwart land bouwplastic. De leden zoeken naar een afwijkende kleur onder het ijs, waar het wak zou zitten. Tevens leren ze hoe te zoeken naar een slachtoffer onder het ijs. Duikers van de reddingsbrigade houden toezicht op de verrichtin gen van de leden. De oefening is bestemd voor leden. De reddings brigade is in overleg met Onder dak voor een eventuele openbare oefenavond later deze winter. De Korenbeurs -Willem4 Hotel Restaurant— g 2013-2014 Michelin in Bib-Gourmand restaurant Aannemersbedrijf D.A. van Gilst v.o.f. De kracht van kwaliteit: Ook voor kleine karweitjes Tel. 0113-21 66 77 Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning door Ton van den Nouweland Op vakantie in WESTENSCHOUWEN - Verlichte letters aan de gevel van Hogeweg 90 in Wes- tenschouwen vormen het woord Verbondenheid. De letters dienen als uitnodi ging voor passanten om door de cirkels in het gaasdoek voor het raam naar binnen te kijken. Anna Blom maakte een soort kijkdoos waarin zij met schilde rijen haar interpretatie van verbondenheid weergeeft, foto Dirk-jan Cjeltema door Melita Lanting Kees van Wuyckhuyse, samen met zakenpartner Mike Dreisch de initiatief nemer van Greenhuus. foto Greenhuus Kees van Wuyckhuyse www.lifedesign.nl/serioussushi Het Uniek 7,50 gerechten concept: t/m 23/12/'13 GRATIS 1 dessert Reserveer nu 0113 306392 info@dekorenbeurs-willem4.nl Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54