Hydrocultuur 50 WONEN zandlopervorm ontbreekt. Bloembollenglazen zijn er voor om gebruikt te worden, niet om alleen naar te kijken. Gelukkig worden er nog altijd bloembollen voor glascultuur aangeboden. Jammer dat dit vaak zware bollen zijn, want juist voor het in bloei trekken van bollen op glazen is een bescheiden maat geschikter. Grote bollen geven grote bloem trossen en die zijn vaak top zwaar. Iedere verzamelaar kan horrorverhalen vertellen over gla zen die in de nacht zijn gekap seisd omdat de bloemtros naar één kant ging overhellen. Er zijn zeldzame bollenglazen waarbij aan het glas twee ringetjes vast zitten, waarin een stokje past waar de bloemstengel van de hya cint aan kan worden gebonden. Maar die zie je niet vaak. De maat Voordat ik begon hyacin tenglazen te verzamelen, dacht ik dat het bollen- glas een typisch Hol lands product was. Door mede verzamelaars werd ik snel uit die. droom geholpen. In Nederland was er maar één glasproducent op de bloembollenglazenmarkt actief, terwijl in Engeland, Frank rijk, Scandinavië, Duitsland en Zwitserland miljoenen hyacin tenglazen zijn geproduceerd. Het is niet makkelijk in één oog opslag de herkomst van een bol- lenglas te zien en op bijeenkom sten van bloembollenglazenverza- melaars (die hebben een eigen vereniging) ontstaan altijd fikse discussies. Soms is er zelfs twijfel of een bepaald glas wel een bol- lenglas is, vooral als de typerende van de hyacintenbol gaat in cij fers. Vraag de leverancier om maat 17 in plaats van 18 of 19. Want een glas met een bloeiende 19 gaat geheid om. Vul het bloembollenglas met wa ter en plaats de bol er zo op, dat het water de bolbodem net niet raakt. Plaats de glazen in een koe le ruimte in het donker. Een kel der van 9 a 10 graden is ideaal. Laat de bol uitlopen en zet hem pas in het licht als je de bloem knop met je vingers kunt voelen zitten. De uitloper boven de bol is dan zo'n 5 centimeter lang en de uitlopende 'neus' is dan in het midden dikker dan aan de basis. Zes tot acht weken na het op wa ter zetten zal de bol bloeien. Soms wordt aangeraden het wa ter in het glas - dat tijdens de groei met witte wortels gevuld raakt - af en toe te verversen. Maar dat is niet nodig. Van tijd tot tijd bijvullen uiteraard wél; vooral als de wortels zich een maal hebben gevormd, kan het waterpeil snel dalen. Deze cul tuuraanwijzingen betreffen kou de hyacinten. Er zijn er ook die speciaal voor huisbloei zijn gepre pareerd. Deze bollen hebben bij CREEER MEER KERSTSFEER GROENE VINGERS Romke van de Kaa ZELF AAN DE SLAG ïi-iï**.' li Glazen voor de hyacint, de tulp, het sneeuwklokje en de krokus. Trend: transparante kerstballen en klokken waar je zelf van alles in kunt stoppen. De Merry Christ mas Glass Bell van Rivièra Mai- son is van glas. Via de opening aan de achterkant is hij te vullen. Hij is verkrijgbaar vanaf 8,95 euro (twee maten). Creatief met kaarslicht: Een mooi bord met stompkaarsen in diverse formaten geeft makkelijk gezelligheid. Of kies een stoere lantaarn. Dit jaar is de kandelaar terug. Wat ook kan: trek alle kas ten open, verzamel kaarsenhou ders en waxinelichthouders en maak er een speels stilleven van, in combinatie met andere kerst spullen, zoals papieren sterren en klokken. Bling bling: Koper, messing en goud zijn in. Een leuke schaal met metallic uitstraling op tafel; glinsterend goud in combinatie met mat witte of juist ravenzwar te kerstdecoratie. Zet decoratie ve accessoires in een groep op een robuuste houten snijplank, die het voetstuk van het stilleven vormt Stijlvol badderen: Vergeet dit jaar de badkamer niet: decoratie ve potjes met heerlijke schoon heidsproducten, geurkaarsen, aromastokjes. En: zet een kerst boom in de badkamer. Champag ne erbij, kaarsjes, lampen uit Bub belend in een warm bad kerst vie ren. www.mijnbloemist.nl Zorg dat het bloemstuk minstens meegaat tot kerst en dat het inte ressant blijft om te zien als enke le bloemen al zijn uitgebloeid. Kies orchideeën, die staan lang en je kunt ze weer vervangen. Maak je vlak voor kerst een boe ket of bloemstuk, dan zijn rozen en tulpen ook erg mooi. Gebruik je bolletjes, zorg er dan voor dat ze voldoende voeding krijgen, zodat ze gaan bloeien. Neem een vaas of bak die tegen water kan, met een waterdichte bodem. Gebruik takken met bessen, die staan lekker lang. Bijvoorbeeld hazelaar, dadels of rozenbottels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50