Recht op verlof voor zorg aan bekenden Nieuwe vriesmethode geeft zieke vrouwen straks hoop op kinderen 4 BINNENLAND Bibliotheeklid gratis naar HEM A-academie Mbo-scholen moeten meer Duits aanbieden De elektronische neuzen van het project We-Nose helpen stankoverlast bestrijden in de Rotterdamse haven en Rijnmond. Op dit moment mag er alleen zorgverlof opgenomen worden voor een zieke partner, kind of ouder. Het kabinet wil de verlof mogelijkheden uitbreiden omdat mensen steeds meer zorgtaken hebben. Het recht op zorgverlof geldt voortaan voor alle vormen van zorg. Nu geldt het recht op langdurend zorgverlof (zes weken onbetaald) alleen als het gaat om een levensbedreigende ziekte. Het kabinet breidt ook het vader schapsverlof uit. Bovenop de twee dagen kraamverlof voor nieuwe vaders komen drie dagen onbetaald verlof. De werkgever mag dat niet weigeren. Werkgeversorganisatie MKB-Ne- derland reageerde gisteren woe dend op dit voornemen. „De over heid moet eens stoppen met het eindeloos in de snoepdoos van de werkgevers graaien", fulmineerde voorzitter Michael van Straalen op de website van MKB-Neder- land. „Hoe is het mogelijk dat poli tici in een tijd dat zoveel onderne mers omvallen, zelfs maar den ken aan het uitbreiden van verlof rechten." Hij vreest dat het vader schapsverlof in een claimcultuur van 'ik heb er recht op' belandt, terwijl het nu 'bijna altijd in goed overleg wordt geregeld'. Asscher kondigde de uitbreiding van verlofregelingen al aan tij dens een 'gezinstop' enkele we ken geleden. Op deze op aan drang van het CDA georgani seerde bijeenkomst, spraken As scher en andere leden van het ka binet met deskundigen en maat schappelijke groeperingen over het beter combineren van werk en zorg. SCHIEDAM - De inwoners van Maas sluis hadden in de periode van 2006 tot 2010 hun buik vol van naaste buur Vopak. De grootste olieterminal ter wereld renoveer de veertig jaar oude tanks. Dat ging gepaard met nogal wat stank overlast, erkent directeur Jos Steenman. Bij wind uit het zuid westen waaide die stank recht streeks de gemeente Maassluis in. WD-Wethouder Huub Eitjes van Maassluis had er, net als zijn medebewoners, slapeloze nach ten van. „Je weet niet wat voor rommel je stad binnenkomt. Of het alleen maar stinkt, of dat er meer aan de hand is." Nu het project We-Nose, opgezet door het havenbedrijf Rotterdam, de Milieudienst Rijnmond, de pro vincie Zuid-Holland, de omliggen de gemeentes en bedrijven als Vo pak, echt van start gaat, 'zal deze hinder duidelijk verminderen', zei directeur Hans Smits van het Havenbedrijf Rotterdam gisteren bij de ingebruikname van de snuf- felpalen. „Als het goed is zal de overgrote meerderheid van de meldingen door onze neuzen wor den gedaan, nog voordat de om wonenden het zelf ruiken; en heb ben we het probleem hopelijk dan al kunnen oplossen." Er staan in de regio Rijnmond nu ruim negentig elektronische neu zen opgesteld. Het zijn witte doos jes die op een hoogte van onge veer vier meter hangen. Daarin zitten sensoren, die alle gassen analyseren. Hinderlijke, schadelij ke en gevaarlijke elementen wor den direct geïdentificeerd bij de Milieudienst Rijnmond. Het is de bedoeling dat de komende jaren het netwerk wordt uitgebreid tot zo'n 300 neuzen, zodat de hele re gio Rijnmond is bedekt. „Daar naast moet het netwerk voor ie dereen toegankelijk zijn om te zien wat er aan de luchtkwaliteit schort", aldus Smits. We-Nose is het grootste stanko- verlastdetectieprogramma ter we reld. Een losse neus kost zo'n 2000 euro. De computer en het be nodigde onderhoud kost nog eens 40.000 euro per jaar. Alle data die uit de neuzen komt wordt onder zocht. Zo ontstaat een database van alle mogelijke soorten luchtsa- menstellingen. In de testfase van het project, tussen 2010 en 2013, zijn er volgens uitvinder Simon Bootsma al zo'n 50 miljoen ruwe waarnemingen vastgelegd. „De meeste stank is niet gevaarlijk. Wel hinderlijk. Die hinder is voor mensen ook vaak bedreigend. Door dit systeem kan veel sneller dan voorheen gemeld worden of iets potentieel gevaarlijk is of al leen maar hinderlijk. Dat schept vertrouwen." Per jaar onvangt de Milieudienst Rijnmond zo'n 4000 klachten van stankoverlast. „Helemaal reuk loos en zonder overlast zullen we het nooit krijgen", zegt Smits. „Maar we kunnen wel sneller dan voorheen de bron opsporen." AMSTERDAM - Alle vier miljoen bi bliotheekleden kunnen vanaf nu een jaar lang gratis online cursus sen volgen bij de HEMA-acade- mie. De aangeboden cursussen lo pen uiteen van PowerPoint en Ex cel tot omgaan met pesten en sek suele intimidatie, digitale fotogra fie en de cursus dj. „Onze opdracht is digitale kennis stimuleren. E-learning past in het totaalpakket waarvan het aanbie den van e-books en e-muziek ook onderdeel zijn", vertelt directeur Diederik van Leeuwen van Stich ting Bibliotheek.nl. NIJMEGEN - Het is mogelijk om ei erstokken veilig in te vriezen en te ontdooien zonder dat er cellen doodgaan. Gynaecoloog Renne Gerritse uit Winterswijk heeft hiervoor een vriesmethode ont wikkeld. Het succesvol invriezen en ontdooien van dit voortplan tingsorgaan kan van groot belang zijn voor vrouwen die door medi sche behandelingen (bijvoorbeeld chemo of bestraling) hun vrucht baarheid dreigen te verliezen. Het gaat om kankerpatiëntes, vrouwen met bepaalde auto-im- muunziekten of een ernstige vorm van reuma. Over enkele ja ren is het mogelijk een eierstok voor ingrijpende behandelingen te verwijderen en in te vriezen. Later, als de behandeling geslaagd is, kan de eierstok worden ont dooid en worden teruggeplaatst, verwacht Gerritse. Hij promoveert volgende week op de vriesmethode aan de Radboud- universiteit. De komende jaren moet er ervaring worden opge daan met het terugplaatsen van de eierstok. Van belang is dat het vaatsysteem intact blijft en de ei erstok in het lichaam weer func tioneert. Gerritse hoopt dat zijn vriesme thode ook kan helpen om donor organen langer goed te houden. „De houdbaarheid van een donor orgaan is kort. Het moet zo spoe dig mogelijk bij de ontvanger wor den geplaatst." In het ergste geval gaat een orgaan door tijdverlies verloren. Dit probleem wordt ver holpen als ook donororganen vei lig kunnen worden ingevroren. DEN HAAG - Het middelbaar be roepsonderwijs moet samen met bedrijven meer werk maken van het aanbod van het vak Duits. Dat schrijft minister Bussemaker (On derwijs) in reactie op een brief van oostelijke grensregio's. Deze uitten onlangs hun bezorgdheid over de gebrekkige kennis van de Duitse taal bij studenten. Zij vrezen daar door dat bedrijven kansen missen. 'Duitsland is onze belangrijkste handelspartner. Aandacht voor de Duitse taal is vanzelfsprekend', al dus Bussemaker. Zij vindt dat er een goede afstemming moet zijn tussen wat de scholen aanbieden en wat het bedrijfsleven vraagt. DEN HAAG - Wie werkt en tegelijk voor een zieke vriend of bekende zorgt, krijgt recht op zorgverlof. Minister Lodewijk Asscher van So ciale Zaken heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Midden- en kleinbedrijf woedend over uitbreiding van verlofregelingen door het kabinet We-Nose werd gisteren in gebruik genomen door onder anderen prinses Laurentien van Oranje, die er als adviseur bij betrokken was. foto Peter Hilz 90 neuzen ruiken alles door Wilko Voordouw bibliotheek.nl/hema-academie door Floor Ligtvoet Gynaecoloog Gerritse hoopt dat vriesmethode ook helpt donororganen langer goed te houden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4