HET BEROEP f 1 I I mor Cf 7 i 48 WONEN 249.000,- Graafjansdijk A 126, Westdorpe Meubelmaker Een wandmeubel met een groot vak hier en een extra plank daar, een inloopkast onder een schuine wand, een keukenkast die de ruimte optimaal be nut. Jan Kort van Mobilitas in Middelburg bouwt meubels op maat. Zowel voor particulieren als voor bedrijven. „Als het naar hout ruikt en het is voor binnen, dan maak ik het." Er zijn altijd mensen die een switch in hun carrière maken en hun hart volgen. Jan Kort (56) is zo iemand. Na wat omzwervingen en een loop baan in het onderwijs, begon hij met een driejarige vakopleiding meubel- en interieurbouw. De fijne kneepjes van het vak leerde hij in de praktijk. Inmiddels runt hij al ruim dertig jaar zijn be drijf Mobilitas. In de werkplaats aan de Kuipersweg in Middel burg haalt hij zijn vlakke hand over het zachte mahoniehout van een meubelstuk. Het is be dekt met een laag fijn zaagsel. „Dit is een deel van de bar die ik maak in opdracht voor De Schelde", vertelt hij. „Deze komt in de ontspan ningsruimte van marineschip de Karei Door man die ze op dit moment in Vlissingen afbou wen. Een bijzonder karwei." Naast het uitvoeren van opdrachten van archi tecten of ontwerpers, denkt Jan ook graag zelf mee over de vormgeving van een meubelstuk. „Als mensen een kast willen laten maken, ga ik eerst bij ze thuis kijken. Ik wil mijn klanten le ren kennen. Van welke stijl houden ze? Welk materiaal vinden ze mooi? Ook wil ik de ruim te zien waar het meubelstuk wordt geplaatst. En ik wil weten of er obstakels zijn waar ik re kening mee moet houden zoals een schuine wand, een stopcontact, een kachel. Alle wensen van de klant, kleuren mijn advies. Pas als zij he lemaal akkoord zijn met de tekening, ga ik aan de slag." Waar zijn meubelmakershart een huppeltje van maakt, is het uitvoeren van vrije opdrach ten. Zo staan er in de werkplaats een paar sim pel ogende stoeltjes. Toch is over de uitvoering goed nagedacht. De traptredevormige meubel stukken zijn uit één plank gemaakt, met twee knikken erin. Eén vlakke kant rust tegen de muur, dan volgt het zitgedeelte en het resteren de deel fungeert als poot. Ook maakte Jan voor een cultuureducatief project een leskist die op wielen de klas kan worden ingereden. Dit noemt hij een schoolvoorbeeld van alles wat het vak van meubelmaken hem biedt. „Ontwer pen, vormgeven en techniek komen hierin sa men. In vrij werk kan ik los gaan. Ik omschrijf het creatieve proces als het voortdurend bezig zijn met het vergelijken van mogelijkheden en in vrijheid daar de beste keuze in miken." Om dit ambachtelijke werk te kunnen doen, moet je bedaard zijn, geen twee linkerhanden hebben, goed kunnen rekenen en meten, maar bovenal moet je van hout houden. En daar zijn veel soorten van. Jan werkt het liefst met pitch pine, Amerikaans grenen. „Dat zit 'm voorname lijk in de geur. Als je pitch pine verwerkt, ruikt het naar boenwas. Als je door harsplekken zaagt, ruik je de echte harsgeur. En als je kwar- ren tegenkomt, de aanzet van takken, ruikt het naar kruidnagel. Tegenwoordig werk ik ook veel met notenhout. Dat is trendy. En Ameri kaans eiken natuurlijk, maar dat is van alle tij den. Het ligt er maar net aan wat mensen wil len. Voor een levendige boekenkast in een mo- numentenpand, pak je echt hout. Voor een strak meubel in een designhuis, pak je MDF-platen." Tot de gereedschappen van een meubelmaker hoort in de eerste plaats een rolmaat. Jan draagt er altijd één in zijn broekzak. Verder gebruikt hij schuifmaat en passer, een schietlood en een kruishout voor het maken van pen en gat. "Ris sen de machines in zijn werkplaats staat een lintzaag met geschiedenis. „Die was van mijn vader die ooit als wagenmaker begon. Toen hij met de zaak stopte kreeg ik 'm." Iedereen is welkom bij Mobilitas. „Ook mensen die zelf een plaat hout hebben, waar een stuk uit gezaagd moet worden. Of opdrachtgevers die een complete inloopkast willen laten ma ken. Alles kan." Grote, gerenoveerde dijkwoning (bouwjaar 1870) met garage en tuin. Veel sfeer door au thentieke elementen. Voorzien van modern comfort. Er zijn twee volwaardige badkamers (met jacuzzi, twee ligba den, douche en twee toiletten) en vijf slaap kamers. Woonopper- viakte 178 m2, perceel oppervlakte 245 m2. Je moet bovena van hout houden door Elian van t Westeinde Boekenkast van Jan Kort.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 48