'Tp vppI fnnic fin Nijhuis blij met plek lt; lULLlc) UJJ tussen de Europese top Foute wissel kost Nederland vrijwel zeker een medaille 36 SPORT Langeafstandsspecialiste Van Rouwendaal levert tijdens EK kortebaan kritiek op zwembond KNZB. maar net boven haar nationale re cord (29,68) van vier jaar geleden. Toen waren de 'snelle' badpakken van polyurethaan echter nog toe gestaan. De Russin Joelia Efimova (29,04) en de Litouwse Ruta Meilutyte (29,10) waren in de eindstrijd zoals verwacht aanzien lijk sneller. Ranomi Kromowidjojo heeft op de openingsdag van het EK korte- baan als derde de finale bereikt op de 100 meter vrije slag. De olympisch kampioene kwam uit op 52,52 seconden. De Britse Fran- cesca Halsall (52,32) en de Zweed se Sarah Sjöström (52,37) waren in de halve eindstrijd iets sneller. De eindstrijd is vanavond Femke Heemskerk gaat dan ook te water voor het koninginnenum- mer. Ze kwalificeerde zich met 52,94 als zesde. De tijd viel enigs zins tegen. „Het keerpunt ging niet goed", zei Heemskerk. „Ik was te veel aan het krabbelen. Voor mij is de overgang van lange- baan naar kortebaan toch lastig." Ze was eigenlijk van plan in Azië mee te doen aan de wereldbeker wedstrijden, maar besloot na alle perikelen rond haar coach Marcel Wouda in Nederland te blijven. „Die ervaring mis ik nu toch wel. We trainen ook nooit kortebaan. Maar ik heb morgen nog vier baantjes om het wel goed te doen." HERNING - Langeafstandszwemster Sharon van Rouwendaal vindt dat Nederlandse zwemcoaches te veel zijn gefixeerd op de sprintnum mers. De in Frankrijk trainende zwemster mikt vandaag tijdens het EK kortebaan in Denemarken op een topzesnotering op de 800 meter vrije slag. Ze oogt fris en afgetraind. De twintigjarige Van Rouwendaal is de afgelopen maanden door het zware trainingsregime in het Zuid-Franse Narbonne drie kilo af gevallen. „Ja, ik voel me heel lek ker", zegt Van Rouwendaal aan de vooravond van haar optreden op het EK in het Deense Herning. „Ik ben in Frankrijk helemaal opge bloeid." Na maandenlang getwijfeld te heb ben, hakte ze deze zomer de knoop door. Van Rouwendaal ging terug naar Frankrijk, het land waar ze van haar zevende tot haar vijftiende heeft gewoond. „Ik wil de veel harder trainen en veel meer kilometers maken dan ik in Eindhoven deed." Haar coaches - eerst Jacco Verhae ren en later Marcel Wouda - ge loofden echter niet in die filosofie. „Onder Wouda heb ik het afgelo pen jaar wel meer getraind, maar ik volgde nog niet het programma waar ik honderd procent achter stond", aldus Van Rouwendaal, die zich niet kwalificeerde voor het WK van afgelopen zomer. Nadat ze twee dagen in Italië had meegetraind met de groep van coach Philippe Lucas, was ze er snel uit. „Ik lag in het water en ik wist meteen: dit is het voor mij. Philippe geeft mij zoveel vertrou wen." De winnares van WK-brons in 2011 (200 meter rugslag) denkt dat meer Nederlandse zwemmers baat zouden hebben bij een ande re aanpak. „Kijk bijvoorbeeld naar Dion Dreesens. In mijn ogen kan hij een heel goede 400 meter zwemmer worden, maar de coaches zien hem liever op de 200 meter. Voor hem zou een ander programma wellicht goed zijn. De Nederlandse coaches hebben te veel oog voor de sprintnummers. Ik denk ook niet dat het goed is om je te vroeg te specialiseren." Waar Van Rouwendaal in Neder land maximaal 60 kilometer per week zwom, is de teller in Frank rijk opgelopen tot 80 a 84 kilome ter. De extra trainingsarbeid werpt meteen zijn vruchten af. Vo rige week brak Van Rouwendaal op de open Franse kampioen schappen drie Nederlandse re cords. Vandaag gaat ze op de 800 meter de strijd aan met de Europe se top. „Lotte Friis en Mireia Bel- monte zijn een klasse apart. Maar de top zes moet haalbaar zijn." „Dit is toch wel heel bijzonder, dat overkomt je toch niet elke dag", zei de zwemster, nadat ze had staan stralen op het erepo dium. „Ik wist dat ik een kans had op brons. Je moet het toch in de laatste race laten zien, maar dat wil iedereen. Ik ben heel blij dat het is gelukt om me weer tus sen de top te zwemmen." Nijhuis finishte in de finale na 29,79 seconden. Ze bleef daarmee ■«Mal»*4"1 HERNINC - Jacco Verhaeren baalde gisteren flink van de diskwalificatie van de Nederlandse zwemsters op de 4x50 meter vrij bij het EK korte- baan in Herning. De vrouwen werden uit de uitslag geschrapt na een te vroege overname van Tamara van Vliet (foto). „Dit is doodzonde", zei de technisch directeur van de KNZB na afloop. „We hadden hier echt Euro pees kampioen kunnen worden." Nederland zwom in de series met Rieneke Terink, Maud van der Meer, Saskia de Jonge en Tamara van Vliet Ranomi Kromowidjojo, Femke Heemskerk en Inge Dekker werden gespaard. Verhaeren: „Zij hadden 's avonds de finale gezwommen en dan hadden we echt voor goud kunnen gaan en hadden we een wereldrecord kunnen zwemmen. Het niveau wat de vrouwen in de series lieten zien, was ook absoluut voldoende." Van Vliet had een overnametijd van -0,07 en dat mag minimaal 0,03 zijn. „Er wordt hier zeker op gehamerd. Maar je weet ook dat dit erbij hoort in estafettes. Ze zal zich misrekend hebben. Het blijven mensen." De negentienjarige Van Vliet is internationaal een redelijk onervaren zwemster. In 2011 eindigde ze het team wel als vierde bij het EK korte- baan. Volgens Verhaeren is onervarenheid ook geen excuus. „Je moet er toch een keer mee beginnen en moet het toch een keer leren. Ik hoop vooral dat dit een goede les zal zijn." Het werd nog zuurder voor Nederland toen de Deense zwemsters 's avonds een wereldrecord neerzetten, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP sprintnummers HERNING - Moniek Nijhuis was gis teren dolblij met haar bronzen me daille op de 50 meter schoolslag. Ze kreeg die bij het EK kortebaan in Herning uitgereikt door de Deen se kroonprinses Mary. door Natasja Weber Moniek Nijhuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40