ft I I Muzikale verdieping vraagt tijd ZEELAND 31 Kunstcollectie Vlissingen online De SP eist het hoofd van gedeputeerde Ben de Reu wegens zijn rol in de fusie ZB/Scoop. Er gaat geen bloed uit vloeien. Drie prominente jazzmusici uit eigen land bundelen de krachten in het trio Chambertones. Zondag treden ze op in Porgy en Bess. MIDDELBURG - Het ziet ernaar uit dat de Staten van Zeeland de feest dagen niet gaan bederven voor provinciebestuurder Ben de Reu. De kans is klein dat ze vandaag zijn rol in de fusie tussen de Zeeuwse Bibliotheek en Scoop aangrijpen voor een reprimande of erger. De Socialistische Partij in de Sta ten is daarop uit. SP-Statenlid Jeroen van Dijen heeft een motie van wantrouwen aan het adres van de PvdA-gedeputeerde in zijn tas, maar het is maar de vraag of die vandaag behandeld laat staan aangenomen wordt. Van Dijen vond vorige maand aan de hand van een lange lijst noti ties, gespreksverslagen en dergelij ke dat De Reu een onzuivere rol heeft gespeeld in het fusieproces. Die lijst overblufte de andere Sta tenleden en zij vroegen het dage lijks provinciebestuur om uitleg. Die is woensdag gekomen in de vorm van een feitenrelaas over de bemoeienis van de provincie. Het tijdstip waarop dat feitenre laas naar de Staten ging is saillant: te laat voor de SP om volgens de regelen der kunst een interpella tiedebat aan te vragen, waarin de motie van wantrouwen had kun nen worden ingediend. Het voor stel is nu het feitenrelaas in janua ri eerst in de commissie bestuur, financiën en welzijn te bespre ken. Dat haalt de angel uit de kwestie. Volgende maand staat de ZB/Scoop-fusie stevig in de stei gers en krijgt een discussie over De Reus rol erin een hoog na- kaartgehalte, waaruit geen bloed gaat vloeien. Te meer omdat het GS op voorhand al excuses aanbie den door bij het feitenrelaas aan te tekenen dat de Staten eerder geïnformeerd hadden kunnen worden toen zich een zekere stroefheid begon af te tekenen in het fusieproces. De Staten kunnen de SP vandaag ter wille zijn en alsnog ruimte bie den voor een debat over de betrok kenheid De Reu bij de fusie, maar dat leidt waarschijnlijk niet tot een veroordeling. Niet iedereen zal de tijd hebben gehad zich in de gang van zaken volgens het fei tenrelaas te verdiepen en je gaat nu eenmaal een gedeputeerde geen standje geven of eventueel zelfs wegsturen op basis van half gelezen stukken. Datzelfde geldt voor het geval de SP geen gelegenheid krijgt de kwestie te berde te brengen en be sluit de vertrouwenskwestie te stellen aan het eind van de verga dering in een 'motie vreemd aan de orde van de dag'. Een pardoes ingediend voorstel om tot een uit spraak met zo'n verstrekkend ge volg te komen, maakt weinig kans. Mogelijk biedt de brief waarin Zeeuwse wetenschappers hun zorg uitspreken over de weten schappelijke functie van de ZB nog aanknopingspunten voor een eventueel debat. Al is het waar schijnlijk dat ook dit schrijven naar januari doorschuift. AGENDA Meer agendanieuws vindt u op onze website. VLISSINGEN - Gekoppeld aan de lichtroute van Festival Wonder- stroom gaat vandaag de website www.kunstcollectievlissingen.nl officieel online. Hierop wordt alle kunstaankopen getoond die de ge meente Vlissingen van 1965 tot he den heeft gedaan. Tijdens Festival Wonderstroom, zijn in de etalage van het voormalige VW-kantoor in de Kerkstraat de kunstwerken die zijn opgenomen op de nieuwe website, te zien als 'lichtproject'. TERNEUZEN - De bandnaam laat er geen twijfel over bestaan. Kamer muziek brengen deze kopstukken uit de jazzscene. Of eigenlijk ka merjazz dus. Melodieus en bij tijd en wijle melancholisch. En méér, getuige hun recente album The ninth planet en de plannen die het trio heeft. Na de tournee die gekoppeld was aan het uitkomen van hun de buutalbum in 2010 bleven gitarist Jesse van Ruller, saxofonist en kla rinettist Joris Roelofs en de uit Middelburg afkomstige bassist Clemens van der Feen werken aan nieuw materiaal. Ze hebben hun eigen ensembles en spelen veel met anderen, maar het was meteen duidelijk dat Chamberto nes geen kortlopend project was. „We hadden ieder nieuwe stuk ken en dus wilden we ook een nieuw album", zegt Van Ruller. „Het is goed om in beweging te blijven, om een nieuw punt te ma ken voor jezelf. Zo'n album komt er dus zeker niet om puur com merciële redenen. We bedenken steeds een vervolg en willen niet stilstaan." Dat heeft het trio tot nu toe geen windeieren gelegd. Ook in het buitenland deden ze flink van zich horen. Dat heeft om meerde re redenen zijn voordelen, vertelt Van Ruller. „Er zijn zoveel bands of projecten die na een of twee cd's weer stoppen. Dat snap ik aan één kant wel, want het is ook moeilijk om te blijven spelen. Veel programmeurs willen con stant iets nieuws laten horen. Dat geeft muzikanten eigenlijk geen kans op verdieping. Je moet toch een identiteit ontwikkelen en dat vraagt tijd. Met Chambertones willen we verder. Gelukkig kun nen we ook in het buitenland veel spelen en dus kunnen we ons verder ontwikkelen." En voor die verdere ontwikkeling kijken ze al weer naar de toe komst. Bij The ninth planet bracht ieder zijn eigen stukken in en die werden opgenomen zonder dat eerst uitvoerig een richting werd bepaald. „Nu wil ik meer een richting be palen. Meer naar vrije improvisa tie toe bijvoorbeeld", aldus Van Ruller. „Dat deden we ook al wat inten siever op The ninth planet. Maar ook naar wat abstractere stukken of juist weer concreter, dus meer popachtig bijvoorbeeld. En dat vind ik allebei leuk. Misschien gaan we zelfs wel iets met een vo calist doen. We zijn er nog over aan het nadenken." De tijd zal het leren. In Porgy en Bess klinkt zondagmiddag alvast wat van het nieuwe materiaal en verder natuurlijk stukken van de twee bestaande albums. Drum mer Martijn Vink nemen ze niet mee naar Terneuzen. „Dat heb ben we nu bij twee optredens van deze tournee gedaan wanneer we vermoedden dat het publiek hard door de muziek heen zou praten. Dan is het niet echt Chamberto nes meer, maar het was wel erg leuk om te doen." VRIJDAG 13 DECEMBER 2013 Vredige kerst voor Ben de Reu ANALYSE door Ben Jansen i Goes 'Concert 4 Christmas', Ontmoetingskerk, 19.30 uur Robert Jan Stips met 'RJSOLO', 't Beest, 20.30 uur Eindejaarsshow Maikel Harte, De Mythe, 20.00 uur (uitverkocht) Kapelle Kerstconcert 'An English Christmas', door Zeeuws Vocaal Ensemble, Hervormde Kerk, 20.15 uur Middelburg Kerstconcert Walchers Mannenkoor, Walchers Jongerenkoor en Jong Mannen koor Salomo, Nieuwe Kerk, 19.30 uur Cabaret: Tineke Schouten, Schouwburg, 20.00 uur Zapp4 met 'Zapp Tript' en Ora et La- bora van Pim van de Werken en Broeder Dieleman, Zeeuwse Concertzaal, 20.00 uur Zeeland Power Rock Showcase, Bar American, 21.00 uur Het concert van Meindert Talma in De Spot is geannuleerd Nieuw- en Sint Joosland Soloconcert Ernst Jansz: 'Huiswaarts', De Wegwijzer, 20.30 uur Oostburg Theaterconcert Alderliefste, Ledeltheater, 20.15 uur Rilland Concert Ruud Hermans the MVP's, Luctor et Emergo, 20.00 uur Sint-Laurens Pianoconcert Marcel Worms, De Osseberg, Singelweg 11, 20.00 uur Vlissingen Optreden Muziekschool Dubois, Ter Reede, 19.30 uur door Mischa Beckers Chambertones, met (vlnr) Joris Roelofs (altsaxofoon, basklarinet), Jesse van Ruller (gitaar), Clemens van der Feen (contrabas), foto Bas Losekoot Chambertones, zondag in Porgy en Bess, Terneuzen. Aanvang: 15.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35