Wetenschapsfunctie bibliotheek op het spel Ontvang 10,- /mnd korting op elk extra abonnement Kans op ontploffen munitie nihil 30 ZEELAND Terneuzense huisbaas rijdt zijn huurder aan Zondag is NK Tegenwindfietsen te gast kpn Passenger op Concert at Sea kpn winkel kpn.com 0800 0115 TERNEUZEN - Een 37-jarige huis baas in Terneuzen wordt ervan verdacht dat hij woensdagavond op de Grenulaan in zijn woon plaats een 31-jarige huurder heeft aangereden. De politie kreeg rond half een 's nachts het verzoek naar de Grenu laan te rijden, omdat er een zwaar gewonde man op het trottoir voor zijn woning lag. Zijn onderbeen vertoonde een open, gecompli ceerde breuk. Voordat de man door ambulance personeel naar het ziekenhuis werd gebracht, vertelde hij dat hij door zijn huisbaas en diens 31-jari- ge echtgenote was aangereden. Bij de verdachten thuis trof de po litie ook de beschadigde auto van het stel aan. Die auto werd voor onderzoek in beslag genomen. Omdat het echtpaar tijdens de aanrijding samen in de auto zat, zijn zij beiden aangehouden op verdenking van poging tot moord of doodslag. De politie doet nader onderzoek naar de toedracht van de opzettelijke aanrijding. NEELTJE JANS - Het NK Tegenwind- fietsen vindt komende zondag plaats op de Oosterscheldekering. Dat melden de organisatoren. Tweehonderd deelnemers kun nen zich inschrijven voor het eve nement. Ze moeten een parcours van 8,5 kilometer afleggen op een ouderwetse herenfiets met terug traprem en zonder versnellingen. Uit de begroting van de-Provincie Zeeland voor 2014 blijkt dat tot 2017 de subsidie voor de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) stapsgewijs moet teruglopen tot ongeveer 3,7 miljoen eu ro. Samen met bezuinigingen van 2012 ver liest de ZB daarmee maar liefst de helft van het beschikbare provinciale budget voor de wetenschappelijke functie van de biblio theek. En dat in een tijd van toenemende academisering in onderwijs en onderzoek in Zeeland. Ondergetekenden, belanghebbenden en ge bruikers van de wetenschappelijke afdeling van de ZB, spreken hun intense zorgen uit over deze nieuwe bezuinigingen. We vrezen dat de gevolgen van de jarenlan ge amputatie van het budget van de ZB voor het in stand houden van serieuze weten schappelijke collecties en de bijbehorende vakexpertise zullen zeer ernstig zijn. Het op het spel zetten van de wetenschappelijke functie van de ZB staat haaks op de sprong die nu wordt gemaakt naar verdere academi sering en internationalisering van het onder wijs in Zeeland. Wetenschappelijke instellingen als het Uni versity College Roosevelt (UCR) en het Roosevelt Study Center en de HZ kunnen niet bestaan zonder een sterke wetenschap pelijke bibliotheek met de bijbehorende col lecties, vakreferenten, informatiespecialis ten en ruimte om rustig te kunnen stude ren. De aanwezigheid van de ZB met zijn goede wetenschappelijke functie van nationale re putatie was ruim tien jaar geleden een abso lute basisvoorwaarde voor het vestigen van een universitair instituut voor hoger onder wijs in Zeeland (nu UCR). Een uitholling van de wetenschappelijke functie van de ZB leidt tot een directe uitholling van de groei mogelijkheden van een Zeeuwse weten schappelijke infrastructuur. Een essentiële functie van elke wetenschap pelijke bibliotheek is het onderhouden van relaties met onderzoeksgemeenschappen. Zo kan men wetenschappelijk onderzoek op timaal ondersteunen en blijven participeren in academische platforms en (internationa le samenwerkingsverbanden voor het biblio theekwezen. Ook in de toekomst moet de ZB een plek kunnen zijn voor ontmoeting, dialoog en studie. Goede collectievorming, inclusief de aanschaf van papieren boeken en tijdschriften, waar mogelijk toegankelijk in open opstelling, blijft ook in een tijd van digitalisering absoluut onmisbare onderde len voor onderzoek. Daarbij komt dat de prachtige historische collecties van de ZB, het Zeeuws Archief en het Zeeuws Museum (veel waarvan in het bezit van het Zeeuws Genootschap) vragen om een goede historische, literatuur- en kunsthistorische handbibliotheek ter onder steuning van onderzoek dat ter plekke wordt gedaan. Dat geldt trouwens voor alle Zeeuwse archiefdiensten en musea, omdat deze collecties elkaar aanvullen en verster ken en als geheel van groot nationaal en in ternationaal historisch belang zijn. Op basis van de bestaande structuren kan via intensieve samenwerking tussen de be langrijkste Zeeuwse academische, culturele en educatieve instellingen een uniek acade misch leven worden gecreëerd waarin ook de zeer vele geïnteresseerde Zeeuwen zelf volop kunnen participeren. De rol van de wetenschappelijke functie van de ZB zo'n academisch cluster is cruciaal, ondersteu nend en samenbindend. Van een provincie die de toekomst van de ei gen regio serieus neemt, mag men verwach ten dat ze de ZB in het verwezenlijken van haar kerntaken voluit zou steunen. Zolang geen alternatieve inkomstenbronnen gevon den worden, moet de provincie zelf voldoen de middelen inzetten. Het is een illusie te denken dat bij afwezigheid van een biblio theek met een goed functionerende weten schappelijke functie ooit een volwaardige wetenschappelijke cultuur tot ontwikkeling kan komen. En dat zou een gemis zijn voor heel Zeeland! We roepen de provincie daarom op strate gisch overleg te voeren over de toekomst van de ZB, samen met de belangrijkste we tenschappelijke instellingen van Zeeland en internationale experts op het gebied van het bibliotheekwezen. We roepen de Raad van Toezicht van de ZB dringend op, te zoeken naar een directie met grondige kennis van het moderne (aca demische) bibliotheekwezen. De directeur moet in staat zijn via overleg met de belang rijkste partners een langetermijnvisie uit te werken, strategische partnerschappen en projecten voor fondsenwerving uit te bou wen en samen met andere instellingen de unieke Zeeuwse collecties (inter-)nationaal en regionaal onder de aandacht te brengen, zodat onderzoek naar Zeeland en in Zeeland door Zeeuwen en niet-Zeeuwen kan en zal worden gestimuleerd. Rosanna Baas, student UCR; Dr. Hans Bloems- ma, UCR; Dr. Ton Brandenborg, vz. Weten schappelijke Raad Zeeland (WRZ); Wim Brou wer, HZ; Prof.Dr..Jeanne de Bruijn, UCR; Ir. Ad- ri de Buck, HZ; Prof. Dr. Michael Burke, UCR; Prof. Dr. Albert Clement, UCR; Prof. dr. Cees Cornelisse, UCR; Prof. Dr. Arjan van Dixhoorn, UCR; Sari van Dixhoorn, vml. regiodirecteur openbare bibliotheken; Ir. Henk Elshove, Na tuurkundig Gezelschap; Dr. Helle Hochscheid, UCR; Dr. Ewa Ignaczak, UCR; Dr. Alexei Ka- ras, UCR; Dr. Hannie Kool, directeur Zeeuws Ar chief; Emmy de Kraker-Pauw, Seminarium voor Orthopedagogiek /Hogeschool Utrecht lid WRZ); Dr. Ernestine Lahey, UCR; Dr. Anya Luscombe, UCR; Jhr. drs. Matthijs R. Snouck Hurgronje, Familiefonds Hurgronje; Dr. Joris Meijaard, onderzoeksbureau MIR-R, UCR; Prof.Dr. Henk Meijer, UCR; Prof. Dr. Kees van Minnen, directeur Roosevelt Study Center; Dr. Nancy Mykoff, UCR; Prof. Dr. Barbara Oomen, dean UCR; Dr. Clara Pafort-Overduin, UCR; Daniel Cecilia Maria Quaijtaal, student UCR; dr. Ritske Rensma, UCR; Prof. Dr. Ger Rijkers, UCR; Prof.Dr. Aad Smaal, WUR (lid WRZ); Mr. Maarten Steenbeek, voorzitter Zeeuws Ge nootschap; Dr. Naema Tahir, UCR; Huib Uil, ge meentearchivaris Schouwen-Duiveland; Chad Weidner, UCR conversation Met FamUieVoordeel Korting op elk extra mobiel abonnement op hetzelfde adres Een mobiel abonnement is er al vanaf 17,50 /mnd Ook in combinatie met Sim Only, Tablet of Hi-abonnement Aües-ln-1 Mobiel Standaard Onbeperkt bellen en smsën Gratis Samsung Galaxy S4 Mini Dat antwoordt minister Jeanine Hennis Plasschaert (Defensie) op Kamervragen van de SP en de PvdA. Tot medio jaren zestig is in het Gat van Zierikzee in de Oos- terschelde munitie uit de Tweede Wereldoorlog gedumpt. Op een diepte van 60 meter ligt 30 mil joen kilo munitie verspreid over een gebied van 700 bij 1400 me ter. Uit onderzoek van TNO blijkt volgens de minister dat ontplof fingsgevaar praktisch nihil is, om dat ontstekers niet meer werken. Bovendien kan een gelijktijdige ontploffing door het grote ver spreidingsoppervlak (bijna 100 hectare) worden uitgesloten. Het onderzoek toont geen negatie ve effecten van de munitie op het milieu aan. De corrosie van de ge storte munitie is 'een buitenge woon traag proces dat honderden jaren zal duren', aldus Hennis. De daarbij vrijkomende metalen ko men sterk verdund in het water. In 2014 wordt de waterkwaliteit boven de voormalige munitie stortplaats maandelijks gemeten, schrijft de minister. Ook wordt onderzoek gedaan naar de concen tratie van zware metalen en ener getische stoffen (van munitie en explosieven) in mosselvlees. Er is geen verband tussen de ge dumpte munitie en de vondst van witte fosfor op Walcherse stranden. Die fosfor komt uit mu nitie die tijdens beschietingen op de stranden in de Tweede Wereld oorlog in het water is gekomen. RENESSE - De Britse singer-song writer Passenger, vooral bekend van de grote hit Let Her Go, treedt volgend jaar op tijdens Concert at Sea. Ook de Nederlandse band ChefSpecial zal te zien zijn op de Brouwersdam. Eerder was bekend dat Nielson en gastheer Blof optre den. De negende editie van het fes tival wordt gehouden op vrijdag 27 en zaterdag 28 juni en kent voor het eerst twee volwaardige dagen. SAMSUNG 2000 MB doe» T gewoon door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De kans dat de munitie die na de Tweede Wereldoorlog in de Oosterschelde is gedumpt spon taan ontploft, is praktisch nihil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34