ZEELAND 28 BIOBASED ECONOMY Biedt zeewier belangrijke grondstoffen voor de chemie en de voedingsindustrie? Arkema, North Seaweed en Wageningen UR zoeken dat uit. j Arkema Vlissingen wilde al langer iets met biomassa doen. Zeewier heeft hele goede papieren. Zeewier. Op de teen van de dijk glibberen we er wel eens overheen. Of proeven het in gerechten van de topkoks waaraan Zeeland rijk is. Nu onderzoeken chemiebedrijf Arkema in het havengebied bij Nieuwdorp, het Kapelse bedrijf North Seaweed en onder zoeksorganisatie Wageningen UR of er meer smaken in zeewier zitten. Figuurlijk dan. Een driejarig project moet uitwijzen of zeewier een duurza me bron van eiwitten en grondstoffen voor chemicaliën kan bieden. De provin cie betaalt de helft van het zes ton kost ende pionierswerk. De biobased eco nomy - bedrijven die produceren met groene grondstoffen - is immers een speerpunt in haar economische beleid. Zeewier heeft potentie voor de food- en non-foodindustrie. Aan de horizon ver schijnen nieuwe toepassingen. Zeewier kan wellicht een groene grondstof wor den voor de productie van bioplastics. Misschien kunnen bestanddelen van de zeeplant ook een sleutelrol spelen bij het zuiveren van afvalwater. En componen ten van zeewier zijn mogelijk geschikt om zeep en oplosmiddelen te maken. Zeewier is dus hot. Niet voor niks vond na de eerste Zeewierconferentie in Zee land in 2012 in september al de tweede plaats in Den Helder en op Texel. „We wilden al langer iets met biomassa doen. Zeewier heeft goede papieren. Het groeit snel en je hebt geen zoet water no dig om het te telen. Je legt ook geen be slag op land, waarmee je zou concurre ren met andere gewassen. Wieren bevat ten veel groene grondstoffen. De koolhy draten kunnen interessant zijn voor de chemie, de eiwitten voor de voedingsin dustrie en andere toepassingen. Het doel is dat je het totale wier gaat benutten, zo dat je geen reststromen overhoudt. Dit project moet uitwijzen hoe we op grote schaal kunnen produceren en of we daar mee dan ook commercieel uit de voeten kunnen. Boeren op zee kan wellicht de toekomst zijn", zegt Berth-Jan Deelman, manager research development bij Ar kema. In Vlissingen produceert het chemiebe drijf onder meer producten voor glascoa- tings die je terugvindt op bijvoorbeeld bierflesjes. Zeewierteelt is een hele ande re tak van sport. Daarom zijn er andere experts bijgehaald, zoals het Kapelse North Seaweed dat probeert de zeewier teelt in Zeeland aan te jagen en markten voor het eiwit- en mineraalrijke zeege was te ontwikkelen. Waar Arkema geïn teresseerd is in wier als grondstof, denkt North Seaweed aan toepassingen voor de voedingsindustrie. De vitaminen, mi neralen, eiwitten, alginaten en carrage- nen in zeewier bieden tal van mogelijk heden, onderstreept directeur Carola Helmendach van North Seaweed. „Denk aan geleermiddelen die je kunt gebrui ken in tandpasta, soepen en zelfs ijs." Dat Wageningen UR is aangeschoven, ligt voor de hand. Het onderzoekscen trum is al betrokken bij de meeste zee wierexperimenten in de Delta, zoals de Wierderij in de Oosterschelde. Voor het project dat officieel 'zeewierpro ductie voor eiwitten en chemie' heet, heeft Arkema een afvalwaterzuivering die niet in gebruik was, nieuw leven in geblazen. Dat fungeert als bassin voor de teelt van verschillende soorten zeewier. Deelman: „Bij springtij hebben we - en dat is ook nieuw - zout water uit de Wes- terschelde ingepompt. In totaal 1250 Zee wie 1 kan big business door Frank Balkenende Berth-Jan Deelman, Arkema Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 32