Hennis: Kazerne in Vlissingen komt er 'Festivals genoeg hier' Q Berging wrak Veerse Meer afgerond 1 1 1 Oorwurm Wat vindt 'de' Zeeuw ervan? Die vraag probeert Scoop te beantwoorden via Zeepeil. 22 ZEELAND -t PANEL vrijdag li EP VF - Zou het aan de tijd van het jaar liggen? Afgelopen weekend zocht ik in de auto mijn weg door België, met een TomTom die erop uit leek me precies de verkeerde kant op te sturen. Het kon me niks sche len, want ik zat achter het stuur mee te zingen met een liedje van Harry Nilsson. IJ KENT LIIIF, IF LIFFING IS WIDAUT lOEHOEHOE... Niemand kent de artiest, maar iedereen kent het liedje, want het staat elk jaar hoog in de Top 2000. Die wordt binnenkort weer uitgezonden, nadat vorige week een record van 3,3 mil joen stemmen is uitgebracht op een favoriet popliedje. Naarmate ik meer omreed, raak te ik ook verder van het padje, want ik kreeg de onbedwing bare aandrang een verzamelal- bum van Marco Borsato in de cd-speler te douwen. Opnieuw schalde ik mee. HOE VERTEL IK JOU...JE RAAKT ME KWIJHIJHIJT. Waarop ik snel meefluisterde: 'tisdewaarheid', de roffel drumde op mijn dijen en als een diri gent meezwaaide met de bom bastische vioolpartijen. 'De waarheid' is een oorwurm, zo'n liedje dat je, eenmaal ge hoord, niet uit je kop krijgt, al zou je het willen. Sinds kort bestaat een app, Hooked!, waarmee wetenschap pers proberen te achterhalen hoe het komt dat bepaalde lied jes in je brein blijven haken. Ik heb 'm gisteren gedownload. Het is een spelletje dat test hoe snel je een liedje uit de Top 2000 herkent en of je het ont houdt. Als er genoeg mensen meespelen, hopen de onderzoe kers een computermodel te ont wikkelen dat voorspelt welk deuntje blijft hangen. Dat suggereert dat er een for mule bestaat voor het maken van hits. Daar geloof ik hele maal niks van. Dit jaar voert Queen opnieuw de Top 2000 aan met 'Bohe mian Rhapsody". Dat liedje heeft niks van een doorsnee hit en het valt niet te kopiëren. Maar wedden dat u het van daag blijft horen, of u wil of niet? Gewoon omdat ik erover ben begonnen. O MAMMA MIA, MAMMA MIA, MAMMA MIA, LET ME GO! Minister Jeanine Hennis-Plas- schaert (Defensie) maakte donder dagavond in de Kamer korte met ten met geruchten dat de bouw van een kazerne in Vlissingen op losse schroeven zou staan. Met na me D66-woordvoerder Gerard Schouw vroeg de minister of die geluiden kloppen. „Wat gaat er te rechtkomen van de nieuwe kazer ne in Vlissingen?" Ook wilde hij weten in hoeverre de geruchten te maken hebben met de sluiting van de Van Ghentkazerne in Rot terdam. Hennis liet er geen misverstand over bestaan: de kazerne in Vlis singen komt er. „De voorbereiden de werkzaamheden gaan door." Zo wordt momenteel gesproken over bijvoorbeeld het bouwrijp maken van de grond en noodzake lijke saneringen. De minister verwacht de Kamer medio februari te kunnen infor meren over de zogeheten busi- nesscase. Daarin staan bijvoor beeld kosten en opbrengsten en de terugverdientijd van de inves teringen. Ook moet dan duidelijk zijn hoe veel en wat voor soort gebouwen en welke voorzieningen er in de Buitenhaven van Vlissingen moe ten komen. Dat hangt samen met het al dan niet dicht gaan van de Van Ghentkazerne. Het kabinet Een peilstok die even in de Zeeuwse samenle ving wordt gestoken. Dat is het online panel Zeepeil van het Zeeuw se kennisinstituut Scoop. Even tjes prikken, en kijken wat er op borrelt: geen diepgaand onder zoek met ellenlange vragenlijsten, maar maximaal zeven 'voorzetjes' of stellingen waarop de panelle den kunnen reageren. Scoop heeft nu, ongeveer een half jaar na de start, een bestand van zo'n dui zend Zeeuwen die eens in de zes weken een vragenlijst beantwoor- ENKELE RESULTATEN UIT DE PEILING wil die kazerne sluiten. De ge meente Rotterdam en het bedrijfs leven strijden voor behoud. „Ik wil Rotterdam een kans geven", zei Hennis. „Maar de businesscase moet kloppen. Het is niet voor niets dat we de Van Ghentkazer ne op het lijstje van te sluiten ka zernes hebben staan." De gemeente en het bedrijfsleven moeten zorgen dat er jaarlijks zes miljoen euro op tafel ligt om de kazerne draaiend te houden. „Een sluitende businesscase is er nog niet", aldus Hennis. „We kunnen elkaar niet eindeloos in de ogen blijven kijken. Uiterlijk februari moet er duidelijkheid zijn." Als de Van Ghentkazerne dicht gaat worden de opleidingen ver plaatst naar Vlissingen. „Dat bete kent dan iets voor de businessca se van de kazerne in Vlissingen", verduidelijkte Hennis. Wat dat precies betekent moet dus ook al in het voorjaar duidelijk zijn. De Kamer maakt zich zorgen over de kritiek van de Algemene Re kenkamer op de bouw van een nieuwe kazerne in Vlissingen. De Rekenkamer vindt het plan onvol doende onderbouwd. Hennis be loofde het parlement donderdag elk half jaar, een volledig finan cieel overzicht te sturen, inclusief een beschrijving van de risico's. Bezoek aan Zeeuwse evene menten en festivals: daarover ging de proefpeiling, in de zo mer van dit jaar. Bijna 80 pro cent gaf aan dat er in Zeeland voldoende te beleven was. Ruim 30 procent van de res pondenten bezocht in 2013 één of meer festivals. Meest ge noemd werden Middelburg Volkóren, Onderstroom en het Bevrijdingsfestival (Vlis singen). Bijna 70 procent van de pa nelleden gaf aan (nog) geen Zeeuwse evenementen of festi vals te hebben bezocht. Als be langrijkste reden (bijna 16 pro cent) werd genoemd 'Ik hou niet van festivals en evene menten'. Op de tweede plaats kwam tijdgebrek, gevolgd door redenen als 'teveel druk te', 'vakantie' en 'zorg voor ge liefde of familie' (zo'n 10 pro cent). Bij de vraag of men later dit seizoen nog naar een ander eve nement of festival in Zeeland ging, werden vooral genoemd Sail De Ruyter, Zeeland Nazo merfestival, Film by the Sea en Festival van Zeeuws-Vlaan deren. Rijkswaterstaat heeft een zwaar dere kraan laten aanrukken om de klus zonder verdere proble men te kunnen klaren, vertelt pro jectleider Gerius van Wouden berg. Maandagavond brak de klei ne kraan af onder het gewicht van het achterste wrakdeel. De verspeelde kraan is inmiddels op geruimd en ook het wrakdeel werd donderdagochtend opnieuw stevig op het ponton aan de Veer se Gatdam gezet. Duikers gaan vandaag op zoek naar het boordka- non, dat door het ongeluk is afge broken en op zo'n vijf meter diep te naar de bodem is gezonken. In het laatste van de drie wrakdelen bevindt zich ook de munitiebun ker van de mijnenlegger. De wrakdelen gaan de komende dagen via het Kanaal door Walche ren op transport naar Vlissin- gen-Oost. Daar wordt bekeken wat bruik baar is voor het Bevrijdingsmu seum in Nieuwdorp. Die stukken worden nu ter plekke schoonge maakt en geconseerveerd. De rest is schroot. EP Ernst Jan Rozendaal Zeepeil houdt Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De bouw van een nieu we marinierskazerne in Vlissingen staat niet 'on-hold'. „We gaan er zit ten." I Linda Franken door Ondine van der Vleuten Op het gebied van festivals en evene menten is er in Zeeland voldoende te beleven. mee oneens 3%- helemaal mee oneens 1% Wat de kazerne in Vlissin gen gaat kosten en wat er precies nodig is moet me dio februari duidelijk zijn. neutraal 17% ZEE door Marcel Modde VROUWENPOLDER - Defensie en Rijkswaterstaat hebben gisteren de berging van de Duitse mijnenleg- ger in het Veerse Meer afgerond. Ter hoogte van Vrouwenpolder werd het laatste deel omhoog ge haald, waarna de drie stukken wor den afgevoerd naar Vlissin- gen-Oost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26